16
Fotogalerie

12 tipů na fotografické příslušenství [Vánoce 2014]

Přemýšlíte nad dárkem pro fotografa? Nebo zvažujete fotografický prezent pro sebe sama? Trh je plný drobností, které nejen potěší, ale i pomohou při fotografickém řemesle či koníčku.

Ať už kompakt nebo zrcadlovka, tělo s čipem a objektivem není vše. Fotografie je třeba ukládat, fotoaparát je třeba napájet a v neposlední řadě do něčeho uschovat. A to jsme pouze u tvorby fotografií bez zpracování.

Pokud pomineme tyto základní potřeby každého fotografa v začátcích, jsou zde další, pokročilé doplňky a příslušenství, jenž fotografování zpříjemní, zvýší kvalitu výsledných snímků nebo umožní pořídit jedinečné fotografie.

Pro každého něco

V dnešních vánočních tipech se podíváme na jednotlivé druhy příslušenství, od těch nejdostupnějších až po hodnotné potenciální dary.

Než se však pustíme na jednotlivé tipy, je nezbytné podotknout, že trefit se do potřeb fotografa je nelehký úkol. V případě, že nezvažujete dar pro sebe sama, zavzpomínejte, o čem váš blízký fotograf básnil, zda-li se mu někdy předčasně nevybil akumulátor, nebo jestli mu nedošlo místo na paměťové kartě …

darek.png
Vhodný dárek pro fotografa může být tvrdý oříšek. V dnešních tipech se pokusíme pomoci vám s jeho rozlousknutím.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S.Bohemia. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.


Pokračování 2 / 12

Paměťová média

Prakticky základní a nezbytná součást každého fotoaparátu. Přestože některé kompaktní fotoaparáty mají integrovanou paměť na několik desítek snímků, je pro běžné použití paměťová karta nezbytná.

I když potenciální příjemce daru kartu má, není vůbec od věci přikoupit další. Paměťová karta se vždy hodí a místa není nikdy dostatek! Obzvláště na dlouhých výletech, expedicích nebo třeba i dovolených.

Pozor na kompatibilitu

Dnes se ve fotoaparátech vyskytují prakticky pouze dva druhy paměťových karet. Secure Digital – SD (kompakty a většina dostupných zrcadlovek) a Compact Flash – CF (profesionální digitální zrcadlovky).

cf.png sd.png
CF karta SanDisk Extreme 32GB | SDHC karta SanDisk Extreme Pro 32GB

Vzhledem k velikosti snímků produkovaných aktuálně používanými snímači, nemá smysl uvažovat o kartě menší než 32 GB. Těch je však na trhu celá řada. Při koupi se proto zaměřte na rychlost. Karta by měla nést označení „Class 10” a vyšší, „UHS-I” a vyšší nebo číselnou hodnotu „100×” a vyšší.

U Secure Digital karet dejte také pozor na kompatibilitu. Karty s kapacitou do 32 GB nesou označení SDHC, kdežto karty s kapacitou vyšší jak 32 GB jsou již standartu SDXC. S těmito kartami nemusí některé, obzvlášť starší, fotoaparáty komunikovat. Karty Compact Flash SanDisk Extreme 32GB a SDHC karty SanDisk Extreme Pro 32GB patří mezi osvědčené stálice.

Pokračování 3 / 12

Akumulátory

Přestože jsou kompakty i zrcadlovky prodávány s akumulátorem, ani energie není nikdy dost. Obzvláště v poslední době roste popularita živého náhledu a fotografování přes displej. To je sice hezké a pohodlné, nicméně výrazně náročnější na spotřebu energie než fotografování přes optický hledáček.

Výrazný dopad na výdrž akumulátoru má také používání vestavěného blesku. A ruku na srdce – komu se to nestalo? Baterie došly v ten nejméně vhodný okamžik!

Záložní baterie vždy přijde vhod

Právě proto se vyplatí mít po ruce druhý, náhradní akumulátor. Jeho pořízení je poměrně jednoduché, stačí do vyhledávače zadat typ fotoaparátu, pro který akumulátor sháníte. Jako výsledek většinou mimo typového označení akumulátoru dostanete také mnoho odkazů na e-shopy, kde jej můžete rovnou zakoupit.

aku.png
Akumulátor Canon BP-511A

Výběr akumulátoru skýtá pouze jeden háček. Originál nebo náhražku. Originální akumulátory bývají několikanásobně dražší, avšak se zárukou odpovídající výrobci. Náhražky třetích stran se dají pořídit v různých kvalitách.

Mezi ověřené dodavatele patří například baterie Avacom. Z těch originálních můžeme doporučit jeden z nejpoužívanějších akumulátorů Canon BP-511A, který najdete ve většině pokročilých zrcadlovek Canon.

Nejen fotoaparátem je fotograf živ

Nezapomeňte, že nejen fotoaparát je živen bateriemi! Jako vhodný dárek může skvěle posloužit i sada kvalitních, nabíjecích, tužkových baterií – například akumulátory Sanyo Eneloop vynikají jednak kapacitou a jednak minimálním samovybíjením.
 

eneloop.png
Tužkových baterií do blesků a jiných příslušenství není nikdy dost

Pokračování 4 / 12

Filtry

Dar vhodný spíše pro majitele digitálních zrcadlovek. Filtrů na objektivy je obrovská škála a jejich detailní popis by vystačil na několik samostatných článků.

Pokud se chystáte obdarovat pokročilejšího fotografa a nevíte přesně, jaký typ a druh filtru by ocenil, raději nahlédněte do jiné kapitoly. Pokud však chcete udělat radost začátečníkovi, je zde hned několik možností!

Pozor na správnou velikost

UV respektive ochranný filtr. Pro fotografa snad nejhorší noční můra – škrábanec či oděrka na předním členu objektivu. Tomu se dá velmi jednoduše zabránit. Pořízením ochranného nebo UV filtru. (UV filtr dnes kvůli konstrukci snímačů jako takový ztrácí původní význam a je používán jako ochranný – pozn. redakce).

Abyste vybrali ten správný, podívejte se obdarovávanému na objektiv. Na jeho přední části bude napsána hodnota průměru filtrového závitu v milimetrech, dalším místem s touto informací je vnitřní část krytky na objektiv.

filtr.png
Polarizační filtr, základ pro krajinařskou fotografii

Mezi další, základní a oblíbené filtry patří cirkulární polarizační filtr a šedý neutrální filtr. Kvalita a s tím spojená cena jdou u všech filtrů ruku v ruce. Od základních, cenově dostupných filtrů značek Hama či Marumi až po profesionální filtry B+W či Hoya – z těch cenově dostupnějších můžeme doporučit například filtr Hama PL C.

Pokračování 5 / 12

Čisticí sady

Maličkost která potěší. Vždy a všechny. Neznám fotografa, kterému by někdy neulpělo smítko na objektivu.

I objektiv potřebuje péči

Metod čištění objektivů je celá řada. Základní prvkem by měl být ofukovací balónek, pokračovat lze například štětečkem na optiku, nebo tzv. čisticím perem, zvaným LensPen.

lenspen.png
Čistící pero LensPen je ideálním doplňkem každé brašny či batohu pro případ znečištění objektivu v terénu

Pokud váš blízký čistí objektiv dýchnutím a leštěním košilí, rozhodně neuděláte chybu hadříkem na sklo z nejbližší optiky.

Pokračování 6 / 12

Mezikroužky

Poměrně dostupným, ale za to velmi užitečným darem mohou být mezikroužky. Ty, jak už název napovídá, se vkládají mezi tělo fotoaparátu a objektiv. Záměrně nepíši mezi tělo zrcadlovky. Ano, dnes již lze mezikroužky pořídit také pro čím dál víc rozšířenější bezzrcadlovky.

Levně na makro

Mezikroužky se používají jako dostupná náhrada makro objektivu. S jejich pomocí se lze k fotografovanému objektu dostat blíže a pořídit tak makro fotografie. Nutno podotknout, že mezikroužky znatelně omezí množství světla, jenž se dostane až k snímači fotoaparátu. Je tedy vhodné jejich použití zamýšlet se světelným objektivem a/nebo externím bleskem.

mezikrouzky.png
Sada mezikroužků Kenko

Pokračování 7 / 12

Brašna nebo batoh

Jedním z nejdůležitějším příslušenstvím pro každého fotografa je bezesporu brašna na fotoaparát. Tuto část výbavy není radno podceňovat, jelikož brašna je to jediné, co chrání výbavu na cestách, výšlapech, přepravě, ale také proti případným nenechavcům.

Nepodceňte ochranu fototechniky

Před několika lety se na trhu začaly objevovat brašny a batohy „nefotografického“ vzhledu, právě proto, aby nepřitahovaly pozornost. I přes rozpačité začátky, patří dnes takové brašny či batohy k těm nejoblíbenějším.

Nepsané pravidlo říká, že do brašny či batohu je vhodné investovat 10 až 15% částku z hodnoty výbavy, která v daném batohu či brašně bude přepravována. Toto pravidlo má svůj smysl. Pokud si můžete dovolit výbavu za statisíce, měla by být kvalitní, pevná a minimálně voděodolná brašna samozřejmostí.

Naopak, v případě, že fotografujete „falešnou“ EVF zrcadlovkou, nemá příliš smysl upozorňovat zlodějíčky drahou značkovou brašnou.

batoh.png brasna.png
Batoh LowePro Flipside 400 AW | Brašna National Geographic A2210
 

Mezi tradiční a osvědčen výrobce patří Lowepro, které s modelem Flipside 400 AW uspokojí nároky i těch pokročilejších fotografů. Naopak brašna National Geographic A2210 je velmi stylovým kusem příslušenství.

Pokračování 8 / 12

Předsádky

Nyní jeden tip výhradně pro fotoaparáty s nevyměnitelným objektivem. Předsádky. Jedná se vlastně o speciálně navržené čočky, které se šroubují nebo nasazují na objektiv kompaktního fotoaparátu.

Existují tři základní předsádky: Telepředsádka, zvyšující ohnisko objektivu, díky které dosáhnete většího zvětšení. Širokoúhlá předsádka, rozšiřující úhel záběru fotoaparátu. A předsádka typu rybí oko, jež do snímku vnese známý efekt extrémně širokoúhlých objektivů.

Levnější než objektiv

Předsádky bývají poměrně dostupné, bohužel jsou často jednoúčelové – pro konkrétní značku či dokonce typ fotoaparátu. Před koupi si rozhodně zkontrolujte, zda-li je fotoaparát obdarovaného skutečně kompatibilní s vámi zamyšleným darem. Ukázkovým modelem budiž například předsádka Canon 250D pro digitální kompakt A40.

250d-58mm-400x400-2572_3.jpg 

Pokračování 9 / 12

Historický objektiv

V letošním roce nastal skutečný boom používaní historických objektivů na moderních digitálních zrcadlovkách. A není se čemu divit. Starší manuální objektivy disponovali kresbou a bokehem, které jsou moderními objektivy principiálně nedosažitelné.

Pořízení historického objektivu s bajonetem M42 je otázkou stovek korun u běžných objektivů, ale také několika tisíc korun u rarit jakými byl například objektiv Primoplan.

Manuálně, kreativně a levně

Pro použití na moderních zrcadlovkách je nezbytné vlastnit také patřičnou redukci. Běžně se vyskytují pro bajonety Canon, Nikon, Sony, ale i pro bezzrcadlovky. Redukce lze zakoupit buď s čipem, který emuluje přítomnost objektivu (funguje potvrzení zaostření probliknutí ostřícího bodu) nebo bez něj.

m42.png
Historický objektiv M42 na těle moderní DSLR

Historické objektivy i adaptační redukce je možné zakoupit ve fotografických bazarech, nebo on-line aukčních portálech.

Pokračování 10 / 12

Příslušenství k blesku

Tip pro pokročilejší fotografy. Pro ty, kteří vlastní externí blesk. Ten už sám o sobě je velkým pomocníkem. I tak pro něj existuje celá řada příslušenství, které jeho efekt nejen podtrhují ale především vylepšují.

Rozptylka – nasazovací, upínací, předsazená. Nabídka rozptylek pro externí blesky je široká. Rozptylky slouží ke zmírnění efektu tvrdého světla, které externí blesk produkuje. Stíny jsou měkčí, světlo je rozptýlenější. Výhodou prezentu v podobě rozptylky je poměr cena/užitek. Za několik desítek až stovek korun pořídíte veliký skok v kvalitě snímků s externím bleskem.

Pryč s ostrými stíny

Odpalovač. Kreativitě se meze klást nemají. Snímky s externím bleskem na fotoaparátu se stanou časem fádní a nudné. S bezdrátovým odpalovačem můžete k vaší zrcadlovce připojit nejeden externí blesk a libovolně s nimi manipulovat v prostoru. Cena bezdrátových odpalovačů se pohybuje mezi stovkami až tisíci korun, v závislosti na použité technologii a kvalitě výrobku.

difosor2.png difusor.png
Difuzor na externí blesk dokáže změkčit ostré světlo záblesku
 

Pokračování 11 / 12

Odrazky

Odrazná deska je v podstatě látka napnutá na kulatou či oválnou konstrukci. Má hned několik funkcí, ale mezi tu nejdůležitější patří odrážení světla. Je to velmi mocný nástroj, protože při fotografování umožňuje odrážet dostupné sluneční světlo a díky tomu nasvítit nejen obličeje, které by jinak byly ve stínu.

Ovládněte přírodní světlo

K dostání jsou v různých velikostech a formátech, typicky například v tzv. verzi pět v jednom (černá, bílá, stříbrná, zlatá a rozptylná deska uvnitř). Ceny odrazných desek se navíc pohybují v řádech stovek korun.

odrazka.png
Odrazná deska 5 v 1 – neocenitelný pomocník při fotografování osob v exteriéru

Pokračování 12 / 12

Software, vybavení PC

Když už jsou fotky dokonalé, příslušenství obsáhlé a fotograf „neobdarovatelný”, nastává čas zamyslet se nad tím, co s fotografiemi dělá, když nefotí. Ano, fotografování je jen první část složité procedury zrodu fotografie.

Postproces je důležitý

Fotografie je třeba upravovat, zpracovávat a uchovávat. Mezi vhodné dary tak může patřit například pevný disk, monitor či grafický tablet.

zoner.png
  Software pro práci s fotografiemi může být vítaným darem

Nezbytnou součástí zpracování fotografie je však také software, ve kterém budou fotografie upravovány. Pro začínající, ale i středně pokročilé fotografy může být vhodným darem například licence českého grafického editoru Zoner Photo Studio.

Voucher

Pokud si stále nejste jistí, co by váš blízký mohl potřebovat či ocenit, nezoufejte. Mnoho e-shopů i kamenných prodejen nabízí možnost zakoupení dárkového poukazu v dané ceně. Ten pak obdarovaný může směnit za zboží, dle vlastního výběru.

Určitě si přečtěte

Články odjinud