Proč si vybrat bezzrcadlovku místo zrcadlovky?

Proč si vybrat bezzrcadlovku místo zrcadlovky?

Kompakty s vyměnitelnými objektivy jsou tu s námi již několik let a zatím to nevypadá, že by se jednalo o slepou vývojovou větev. Jaký je pohled z praxe profesionálního fotografa?

S touto otázkou se někteří z nás setkávají takřka denně, někteří argumenty mají, jiní nemají a někteří začnou přesvědčovat o tom, že zrcadlovce se nic nevyrovná a nemá smysl jiný typ fotoaparátu kupovat.

Pravda je – jako obvykle – někde uprostřed. Každý fotoaparát má svoji cílovou skupinu uživatelů a je nesmysl nutit začátečníkovi zrcadlovku, když se sotva vyzná v digitálním kompaktu a naopak. Stejně tak brojení proti bezzrcadlovkám je mnohdy a z mnoha pohledů nesmyslné. Extrémem je pak „válka gangů“ Canon vs Nikon.


Osobně se mi vystřídala v rukou celá řada fotoaparátů a základem je pro mne srozumitelné ovládání a práce s fotoaparátem. To jestli má konkrétní model lepší pleťovku anebo jiný model zase lépe podává zelenou je mi vlastně jedno – když se mi to nebude líbit, tak v průběhu postprocesu udělám jednoduchou úpravu. Ideálním modelem pro mne byl plnoformát značky NIkon (protože se mi lépe tyto modely ovládají a vzhledem k používání kinofilmového těla je mi jejich ergonomie bližší), a to především kvůli malé hloubce ostrosti a možnosti používat vysokou citlivost.

V poslední době jsem delší dobu používal Olympus OM-D a pro většinu situací je kombinace malého těla a světelného objektivu (typicky 17 mm F1,8 nebo 12 mm F2,0) ideální pro mé potřeby, a to i co se vyšší citlivosti týče. 

Nechť si proto udělá každý uživatel digitálů svůj vlastní obrázek o využitelnosti konkrétního segmentu fotoaparátů. Půjčit se dají na mnoha místech a vyzkoušet si, jak mi foťák padne do ruky považuji za nezbytný základ.


Své zkušenosti s přechodem od zrcadlovky k bezzrcadlovce popsal v krátkém videu fotograf Alex Koloskov, který vyměnil systém Canon za bezzrcadlovkový systém Sony. Od toho okamžiku stále odpovídal na dotazy, proč to tak udělal, a proto vzniklo následující video.

Koloskov samozřejmě používá i další techniku, avšak jen pro konkrétní účely. Proto je například studiová práce výhradně v režii středoformátového digitálu, ovšem nosit jej s sebou do terénu je nemyslitelné. 

Naopak malá bezzrcadlovka je ideálním doplňkem pro denní nošení. Koloskov našel oproti zrcadlovkám hned 8 výhod, které považuje za stěžejní:

  • výklopný displej – umožňuje fotit nad hlavou a u země bez nutnosti akrobatických cvičení
  • bezdrátový přenos snímků – v průběhu několika minut je možné snímky publikovat na webu
  • vzdálené ovládání – pro ovládání digitálu není potřeba nic jiného než tablet nebo smartphone
  • velikost a hmotnost – znatelný úbytek váhy a rozměrů oproti zrcadlovkám
  • ostření se sledováním tváří – Koloskov si pochvaluje ostření při fotografování dětí
  • focus peaking – zvýraznění zaostřených hran při manuálním ostření
  • zvětšení při ostření – zvětšení části snímku přináší maximální kontrolu nad zaostřením fotografie
  • lepší dynamický rozsah – aktuální model Sony A7R II má podle Koloskova obrovský dynamický rozsah, který mu šetří čas při úpravách fotek
DSC2167-Carmel-850x567.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud