10
Fotogalerie

Retro aparáty v digitální podobě: Holga Digital & Polaroid Snap

Módní retro vlna ještě neskončila, a to ani v oblasti fotografie. Důkazem budiž dva nové přírůstky do rodiny digitálních verzí „hračkofoťáků“ dob minulých – kultovní Holgy a instantního Polaroidu.

Oba fotoaparáty (v jejich původní podobě) nelze samozřejmě házet do jednoho pytle, neboť se poněkud liší už samotným mechanismem obrazového záznamu: Stará Holga patřila mezi automatické 120 mm fotoaparáty čili zaznamenávala obraz na světlocitlivý materiál, který bylo poté nutné zpracovat v temné komoře a vyvolat na papír, zatímco koncept Polaroidu spočíval v okamžitém vyvolání fotografie na papír.

cover_photo02.jpgPolaroidSnap_01.jpg

A proč se nám tyto dva typy fotoaparátů sešli v jednom článku? Důvodem je fakt, že se jedná o digitální verze starých fotoaparátů, jejichž charakteristickým rysem je technická nedokonalost obrazu, a snaha výrobce obou nových produktů držet se co nejpřesněji původního konceptu, zachování cool vintage pocitu i přesto, že proces pořízení fotografie je zcela digitalizován.

Oprášení kultu: Holga Digital

První Holgu přivedl na svět v roce 1982 v Hong Kongu pan T. M. Lee. Tentýž muž stojí v pozadí kampaně na Kickstarteru, která má „nakopnout“ výrobu digitální verze tohoto kultovního lo-fi fotoaparátu.

eb383aa96c3e5680dd725f14d0745314_original.gif

Strategií vývojářů je co nejvíce se držet původní podoby Holgy, která byla v osmdesátých letech distribuována coby levný fotoaparát pro čínskou dělnickou třídu. Dnes sice nejspíš zamíří do rukou fotografických fajnšmekrů, experimentátorů, popř. retromaniaků, ovšem i na ty zřejmě dýchne nostalgická atmosféra dávno minulých let – zhmotnělá do podoby plastového těla s typickým „holžím“ designem a příznačným obrazovým výstupem s optickými vadami (vinětace atp.) a přesaturovanými barvami.

holga sides.jpgall_product_flashblack.jpg

V nitru aparátku najdeme místo filmového svitku 1/3,2“ CMOS snímač s rozlišením 8 Mpx. Obrazová data se ukládají na SD kartu, odkud je lze stáhnout do počítače prostřednictvím USB kabelu. Co se týče exteriéru Holgy Digital, ten plně navazuje na odkaz svých analogových předchůdců: tělo fotoaparátu je plastové a počet ovládacích prvků minimální. A proto: Ač se jedná o digitál, nečekejte žádný displej, při komponování si musíte vystačit s průhledovým hledáčkem. K tomu přičtěte jeden roller s nabídkou obrazových formátů, clonové „přešoupátko“ a spoušť u objektivu… A tím to hasne.

holga spec.jpg

Ano, Holga Digital je tak jako stará Holga plně automatická, s minimálními možnostmi úpravy expozice. Manuálně lze nastavit jen velikost clony, a to na pouhé dvě hodnoty (F2,8 a F8, a zvolit ze dvou rychlostí závěrkyAuto (1/60 s) a Bulb (prodloužená doba expozice). Výsledný obraz lze ovlivnit také volbou formátu fotografie (1:1 nebo 4:3) a připojením externího blesku s integrovanými gelovými barevnými filtry. Fotoaparát ostří od 1,5 m do nekonečna a pohání jej dvě AA baterie. Rozměry a váha činí 92×56×73 mm a 100 g.

all_product_lensfish.jpg

To co dělá Holgu Holgou je ovšem originální optika s primitivní konstrukcí, jejímž charakteristickým rysem jsou výrazná vinětace a syté, až přesyté barvy. Jak zdůrazňuje výrobce, typického obrazového výstupu toy fotoaparátu je dosaženo pomocí optiky, nikoli prostřednictvím softwarových úprav. Dobrou zprávou pro majitele analogových verzí je fakt, že na digitální verzi lze přes adaptér namontovat též objektivy ze starých Holg. V kitu Holga Artist dostanete 3 objektivy – rybí oko, tele, wide. 

Projekt můžete podpořit na Kickstarteru, předobjednáním samotného fotoaparátu Holga Super Early Bird (80 dolarů), nebo kitu s objektivy Holga Artist (265 dolarů). K dispozici je i speciální limitovaná edice ve zlatém provedení Holga Collector Master Piece za 580 dolarů. Distribuce začne v prosinci 2015.

Detaily produktu najdete zde a více ukázkových snímků tu.

Instantní digitál: Polaroid Snap

Digitální Polaroid není žádnou převratnou novinkou, od začátku tohoto roku se prodává např. Polaroid Socialmatic – 14Mpx instantní digitál se zadním 4,5“ LCD, operačním systémem Android, wifinou, bluetooth, GPS a samozřejmě integrovanou tiskárnou. Koncepce Polaroidu Snap se od Socialmaticu, napráskaného nejmodernějšími technologiemi, značně liší. Zuby nehty se drží původní idey Polaroidu – cvaknout a vytisknout. To znamená, že každý pořízený záběr je ihned vytištěn, digitalizace přináší pouze malý bonus navíc: uložení fotografie v podobě digitálního souboru na micro SD kartu (max. velikost 32 GB) čili možnost další úpravy snímku a následného sdílení na webu.

PolaroidSnap_02.jpgPolaroidSnap_03 (1).jpg

Polaroid Snap je plný automat, můžete volit pouze ze tří fotografických režimů (barevný, černobílý a vintage); pro milovníky selfíček je dostupná samospoušť. Specialitou je tzv. booth mode, kdy fotoaparát pořídí za 10 sekund sérii 6 snímků.

Jak již bylo řečeno, data z 10Mpx senzoru okamžitě putují do integrované tiskárny používající technologii ZINK Zero Ink. Vytištění jednoho snímku o velikosti 5×7,5 cm trvá asi minutu, přičemž během tisku je možné pořizovat další fotografie. Za 30 kousků papíru ZINK zaplatíte kolem cca 500 Kč. 

ZINK paper.jpg
Struktura papíru Zink

Design Polaroidu Snap lze označit za minimalistický – čisté linie bez výstupků narušuje pouze výklopný průhledový hledáček, který se ovšem „aktivuje“ pouze při fotografování, komponování záběru. Informace o rozměrech a váze fotoaparátu nejsou k dispozici, nicméně výrobce tvrdí, že se tento přístroj s přehledem vejde do kapsy. Polaroid Snap se bude na konci roku 2015 prodávat ve 4 barevných variantách – černé, bílé, červené, modré – za 99 dolarů (cca 2 400 Kč).​

Určitě si přečtěte

Články odjinud