Umíte si seřídit back focus a front focus u svého digitálu?

Umíte si seřídit back focus a front focus u svého digitálu?

Špatně zaostřené snímky nemusejí být důsledkem nepřesného zaostření rukou fotografa, ale v některých případech svůj díl viny nese i nepřesné seřízení a spolupráce objektivu a těla zrcadlovky.

Tzv. back focus anebo front focus – kdy je zaostřeno více za anebo naopak před místo, kam by mělo být správně zaostřeno – se v minulosti řešil pouze seřízením spolupráce objektivu a těla zrcadlovky při servisním zásahu.

Současné modely fotoaparátů i objektivů však umožňují jemné doladění ostření svépomocí – například objektivy Sigma je možné seřídit pomocí firemního USB docku, který slouží mimo jiné i k nahrávání nových verzí firmwaru apod. V případě fotoaparátů je jemné doladění ostření k dispozici u většiny zrcadlovek vyšších řad a může vám v mnohém usnadnit práci a hlavně návštěvu servisu.

Pro správné seřízení je třeba nejprve zjistit, zda váš objektiv trpí back nebo front focusem, a také jak velkým. Pro tyto testy je ideální použít některý z připravků určených pro tyto účely. Pokud jej nemáte či nechcete kupovat, vystačíte si s pravítkem a knihou, pro simulaci roviny zaostření.

book-ruler-setup.jpg
Domácí testovací sada, pravítko by mělo ležet přibližně v úhlu 45°, foto: Joey Miller

V domácích podmínkách může vypadat testovací náčiní jako na obrázku výše. Důležité je používat při focení středový ostřící bod, jelikož zakřivení čočky u objektivu může mít nepříznivý vliv na ostrost.

Dalším předpokladem pro úspěšné měření je použití stativu a rovnoběžná pozice snímače a knihy na kterou budete ostřit. Na pravítku pak uvidíte, zda je zaostřeno korektně, anebo je potřeba autofokus doladit. Vyfotit byste měli několik snímků po sobě s tím, že mezi jednotlivými expozicemi ručně zaostříte jinam. Sérii snímků si pak důkladně prohlédněte, abyste zjistili, zda je opravdu potřeba ostření doladit.

Podrobný popis úpravy automatického ostření najdete na webu LensRentals, pro který jej zpracoval Joey Miller

Vše výše popsané je poměrně snadné provést v praxi s pevným objektivem, který má pouze jedno ohnisko. V případě zoomových objektivu bohužel není náprava tak snadná a sám Miller doporučuje doladit ostření na tom konci objektivu, který používáte častěji.

Při snímání musí být nastaveno nejnižší clonové číslo objektivu, expoziční čas volte dostatečně krátký, aby nebyla expozice příliš dlouhá. Doporučujeme také využít funkce předsklopení zrcátka v kombinaci se samospouští.

Určitě si přečtěte

Články odjinud