Panasonic a Fujifilm společně vyvinuli nový typ snímače

Panasonic a Fujifilm společně vyvinuli nový typ snímače

Spolupráci na novém typu snímače oznámily společnosti v roce 2013. Právě nyní se můžeme seznámit s výsledkem jejich dvouletého snažení.

Nový CMOS snímač je vybaven speciální organickou vrstvou OPF z dílny Fujifilmu. Díky ní jsou fotodiody 1,3× citlivější než ty klasické a dokážou pojmout 10× více světla – výsledkem je vyšší dynamický rozsah snímače (o 3 EV) a čistý obraz při fotografování v horších světelných podmínkách.

pan.jpeg

Senzor navíc dokáže vyčítat všechny obrazové body zároveň, nikoli po řádcích, neboť pracuje ve dvou nezávislých fázích. V OPF vrstvě se fotony přeměňují na elektrický signál, který posléze putuje do elektrických obvodů a je dále převáděn na data.

Máme tu tedy „globální závěrku“, jejíž výhody se projeví zejména při natáčení videa, kde docházelo k deformování svislic, označovanému jako rolling shutter, nebo při exponování např. v (blikajícím) zářivkovém osvětlení.

Vrstva OPF je asi 4–6× tenčí než silikonový povrch běžných fotodiody. Rozšiřuje se tak úhel, v němž je čip schopen sbírat světlo, z klasických 30–40° na 60°. Tento fakt poskytne větší svobodu při navrhování objektivů, které mohou být umístěny blíže snímači, a věrnější reprodukci barev.

Určitě si přečtěte

Články odjinud