Facebook: intimní fotografie otce s nemocným synem je urážlivá

Facebook: intimní fotografie otce s nemocným synem je urážlivá

Možná jste se už s cenzurou na Facebooku setkali. Netýká se jen společensky nepřijatelných a nebezpečných aktivit, např. v podobě rasistických stránek, ale i osobního obsahu, který prezentujete na svém tzv. timeline.

A mezi takový obsah patří též fotografie. Je logické, že se sociální sítě starají o „příjemné prostředí“ služby, kterou poskytují, ovšem leckdy tak dochází k diskutabilním cenzorským zásahům.

Jednoduše: Co je pro jednoho přijatelné, neřkuli zajímavé, může být pro druhého odporné a urážlivé. A výklady pravidel jednotlivých provozovatelů sociálních webů se mohou zatraceně lišit. Např. v Prohlášení o právech a povinnostech Facebooku nalezneme pouze tento odstavec:

„Nebudete zveřejňovat: nenávistné projevy, výhrůžky nebo pornografii; podněty k násilí; nebo obsah s nahotou či realisticky vyobrazené nebo bezdůvodné násilí.“

eguop6opk9duqzdtav8r.jpg

A proč takový dlouhý úvod? Před několika dny Facebook, pravděpodobně v důsledku oznámení urážlivého obsahu některého z uživatelů, již podruhé odstranil příspěvek fotografky Heather Whittenové, na níž je ve sprše zachycen její syn trpící salmonelou v náručí svého otce. Sama autorka fotografie k tomu říká:

„Thomas strávil se synem hodiny ve sprše, kdy se snažil srazit jeho vysokou horečku. Sprcha byla zároveň ideálním místem: zároveň s vodou mohly odtékat zvratky a průjem. Pro nás jako rodiče to byl silný moment. Proto jsem se hned chopila fotoaparátu a pořídila několik snímků. A sdílela je…“

Pod příspěvkem se okamžitě objevily tisíce komentářů – pozitivní i negativních. Poprvé Whittenová snímek zveřejnila na podzim roku 2014 a následně byl vymazán, tentýž osud fotografii čekal i v květnu tohoto roku.

Tento cenzorský zásah vyvolal diskuzi, co ještě je a co už není společensky vhodné. V tomto bodě se samozřejmě budou názory jednotlivců lišit. Odstranění takovéhoto typu příspěvku by už však mohlo být považováno za akt hodný pátera Koniáše. Co si o tom myslíte vy?  ​

Určitě si přečtěte

Články odjinud