12
Fotogalerie

170 let fotografie je za námi. Jak se změnila?

Technika fotografování a fotografie jako taková ušla od dob prvních snímků dlouhou cestu. Samotné fotografické zařízení už nemá s tím původním příliš společného. Jaká byla fotografie dříve a jaká je dnes?

Předně odpadly kovové a skleněné desky i neskutečně dlouhé expozice. A samotné fotografické zařízení? V roce 2016 je velice snadné nějakou fotografii pořídit. Nejrychlejší cestou je vytáhnout telefon z kapsy a danou scénu zachytit.

A znova a znova a znova. Limituje nás jen úložný prostor v našem zařízení, paměťovém médiu, nebo cloud službě.

První fotografie

Nicéphore Niépce v roce 1825 zachytil první fotografii, jejíž exponování trvalo dnes neuvěřitelných 8 hodin. Pokud nerozeznáte, co je na fotografii vůbec zachyceno, tak vězte, že se jedná o francouzskou krajinu. Snímek byl pořízený zařízením camera obscura na železnou desku.

Obrázek 1.jpg
První fotografie, která kdy vznikla, zachycovala francouzskou krajinu a byla pořízena roku 1825.

První komerční využití fotografie přišlo se stylem daguerrotypie. Tu vynalezl roku 1839 po 23 let dlouhém výzkumu francouzský výtvarník a vynálezce Louis Daguerre. Fotografie byly zaznamenávány na leštěné měděné desky, takže nevznikaly žádné negativy a každá fotografie byla originálem.

Obrázek 2.jpg
Fotografie, kterou zachytil Louis Daguerre v Paříži roku 1838, je první dochovanou fotografií, na které jsou lidé.

Roku 1840 vytvořil Henry Fox Talbot konkurenční fotografický postup, jenž místo kovových desek používá běžný papír potažený solí a dusičnanem stříbrným. Jeho takzvané kalotypie byly sice méně ostré než daguerrotypie, byly ale praktičtější. Vznikly s nimi totiž negativy, které mohly být reprodukovány.

Obrázek 3.jpg
První fotografie Niagarských vodopádů na fotografii Hugha Lee Pattersona z roku 1840.

Oběma postupům zasadil velkou ránu Frederic Scott Archer, který vynalezl kolodiový proces. Ten spojil detail daguerrotypie s praktičností kalotypie, i když se fotografie tiskly na skleněné desky.

Obrázek 4.jpg
Fotografie Henryho Foxe Talbota zachycující dva šachové hráče byla pořízena někdy mezi léty 1843 až 1847. Je vytištěna na „slaném“ papíře.

Archer si nápad nikdy nepatentoval a považoval jej za svůj „dar světu“. Dar to opravdu byl, protože s postupem let se tento proces vylepšoval natolik, že se přes želatinu dostal až k samotnému filmu v takové podobě, v jaké měla fotografie svůj největší rozmach ve 20. století.

Obrázek 5.jpg
Osel zachycený Thomasem Johnem roku 1875 na skleněné destičce.

Digitální éra

Fotografie má za sebou více jak 170 let zajímavé historie. Nyní se nacházíme v digitální éře, kdy i fotoaparáty na tak dříve populární film jsou spíše archaickou záležitostí, obzvláště když relativně obstojně dokáže fotografovat i lepší telefon. Na ty chytré navíc můžete nainstalovat četné aplikace, jež staré fotografické styly dokáží zdárně suplovat. Lze si tím tak přiblížit nejen doby minulé.

Obrázek 6.jpg
Thomas Smillie vyfotografoval roku 1900 zatmění slunce.

Jednou takovou aplikací je třeba titul TinType (iOS), jež se zaměřuje právě na daguerrotypii. Využít můžete i služeb aplikace Snapseed (iOS, Android), jehož filtr „stará klasika“ vnukne vašim fotografiím ten pravý nádech retra.

Obrázek 7_1.PNGObrázek 7_2.PNG
Vlevo rozhraní aplikace TinType, vpravo aplikace Snapseed.

Rozhodně pěkným vzpomínáním vás provede aplikace BLACK (iOS, Windows Phone). Po výběru fotografie z galerie v ní můžete procházet jednotlivé filmy a zvolit si, který danému snímku padne nejvíce. Těch je celkem deset a vycházejí z reálných filmů, podle kterých jsou i pojmenovány.

Obrázek 8_1.PNGObrázek 8_2.PNG
Vlevo výběr filtrů v aplikaci BLACK, vpravo v aplikaci Blackie.

Naleznete zde TRI-X 400 od Kodaku, LADY GREY 400 od Lomography, NEOPAN od Fuji, APX 400 od Agfy či FP-3000B od Fujifilmu atd. Filmy jsou věrnou emulací originálu, takže ctí svou předlohu a nepřidávají žádné kudrlinky. Stejně tak se chová i aplikace Blackie (iOS).

Dříve bylo běžné každé políčko filmu nechat také vyvolat. Dnes zahlcujeme paměťová média jedničkami a nulami, ve kterých jsou zakódované fotografie z našich fotoaparátů. Moderní svět je takový, tak se pokuste jít proti proudu a nezapomínejte své zážitky právě tisknout. Fyzická fotografie má stále nad tou digitální v mnohém navrch.

Obrázek 9_1.PNGObrázek 9_2.PNG
Aplikace Printic vám umožní nechat si vytisknout nejen fotografie, ale i kalendáře, plakáty, magnetky a mnohé další.

Nemusíte přitom osobně do fotosběrny, nemusíte je odesílat ani přes webové služby. Na chytrých telefonech je množství aplikací (Printic, Capturio, Woodpost, Printastic), které vám s tiskem vašich fotografií pomohou.

Jednoduše fotky přímo v aplikaci vyberete a odešlete, bez stahování do počítače, bez zdržování. Až budou zhotoveny, přijdou vám až domů do schránky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud