Půl světa v hledáčku

Půl světa v hledáčku

Máte problém s širokým záběrem u digitální zrcadlovky s malým čipem? Pojďte se s námi podívat, jaké řešení nabízí firma Nikon pomocí svých dvou širokoúhlých objektivů, určených právě pro D-SLR.

Objektivy Nikon DX AF fisheye Nikkor 10,5 mm 1:2,8 G ED a DX AF-S Nikkor 12–24 mm 1:4 G ED jsme měli krátce zapůjčeny za účelem pořízení ilustračních záběrů do časopisu DIGI. Na nějaké odborné exaktní testovaní tedy nebyl čas. Přesto nám připadá, že by vás naše zkušenosti s používáním objektivů mohly zajímat. Kvalitu můžete rovněž posoudit na přiložených snímcích, které byly pořízeny digitální zrcadlovkou Nikon D70. Pro dosažení větší objektivity jsou k dispozici snímky v plném rozlišení a bez úprav.

 
Objektivy Nikkor pro digitální zrcadlovky

Oba objektivy nesou označení DX, které znamená, že jsou určeny speciálně pro digitální zrcadlovky. Na kinofilmovém těle je sice můžete použít také, ale při použití nejširšího ohniska budou snímky obsahovat vinětaci. První objektiv nese označení 10,5 mm. Jedná se již o přepočtené ohnisko na ekvivalent kinofilmu, tudíž získáte na zrcadlovkách s koeficientem přepočtu 1,5× opravdu ohnisko 10,5 mm s úhlem záběru 128 °. Naopak druhý objektiv je pro zmatení nepřítele označen ohniskem reálným – nepřepočteným a na digitální zrcadlovce tak získáte „pouhých“ 100–62 ° odpovídajících rozsahu přepočteného ohniska 18–36 mm.
 
 
Foto 1: clona F9, čas 1/500 s. Foto 2: clona F6,3, čas 1/800 s


První snímek, pořízený za pomocí ohniska 10,5 mm, nese známky značného geometrického zkreslení. Není divu, že se těmto typům objektivů říká „rybí oko“. Naopak objektiv  12–24 mm mě překvapil minimálním geometrickým zkreslením.


 
Foto 1: clona F11, čas 1/160 s. Foto 2: clona F11, čas 1/320 s

Rybí oko nevyužijete pokaždé, na následujícím snímku ovšem přineslo zcela nečekaný pohled na jinak přelidněnou scénu před turisticky atraktivním místem. Ani objektiv 12–24 mm není k zahození, pokud jde o velké stavby focené z malé vzdálenosti.

 
Foto 1: clona F22, čas 1/100 s. Foto 2: clona F22, čas 1/200 s

Krajináře jistě zajímá, jak si vedly objektivy v protisvětle. Musím říci, že oba velmi dobře, žádný snímek neobsahuje výrazný závoj. Reflexy se pak projevily pouze v podobě malých snadno retušovatelných „prasátek“, které připisuji spíše prachu na vstupním čočce.

 
Foto 1: clona F7,1, čas 1/320 s. Foto 2: clona F11, čas 1/320 s

Jak využít zmíněné objektivy v praxi ponechám na fantazii každého čtenáře. Mně se rybí oko osvědčilo zejména při fotografování interiérů nejrůznějších památek na výšku. V záběru pak nechyběl ani strop. Naopak druhý objektiv se hodí například pro záběry ve kterých chcete zahrnout nějaký předmět do popředí nebo zdůraznit perspektivu a přitom zachovat linie.

Závěr našeho pohledu musí zůstat otevřený, neboť jak již bylo řečeno, exaktní testy provedeny nebyly a jedná se tedy pouze o subjektivní dojmy. Každopádně, na mne udělaly objektivy dobrý dojem. Rybí oko jsem nejdříve považoval za nevyužitelné a nakonec jsem si ho zamiloval. Jen si musíte najít vhodný typ scény pro jeho použití. Širokoúhlý zoom zase uspokojí všechny ty, kterým doposud dělal starost přepočet ohniska u D-SLR.

Cena objektivu DX AF fisheye Nikkor 10,5 mm 1:2,8 G ED činí 26 990 Kč vč. DPH a objektivu DX AF-S Nikkor 12–24 mm 1:4 G ED 44 990 Kč vč. DPH.

Určitě si přečtěte

Články odjinud