WhereIsIt: katalog fotografií

WhereIsIt: katalog fotografií

Čím více fotek, tím rychleji v nich ztratíte přehled. Když je navíc neuchováváte na jediném místě v počítači, ale máte je nepřehledně vypálené na hromadě cédéček, potom mezi nimi najít tu správnou nemusí být zrovna jednoduché.

Ideálním rozpoznávacím znakem fotografií je jejich náhled. Téměř vždy dokáže prozradit více než například název souboru, navíc nedá žádnou další práci. Náhled jako zmenšeninu záběru umí vygenerovat počítač, zatímco popisný název místo fotoaparátem zadaného pořadového čísla, datumu či mixu libovolných jiných číselných údajů už je na uživateli. U pár fotek to lze, ale u stovek či dokonce tisíců?

Zároveň je ale jasné, že samotné náhledy nepomohou ve vyhledávání například tehdy, když je načtete v některém z manažerů fotografií až po vložení konkrétního cédéčka. Ideální je proto vytvořit si katalog náhledů přímo v počítači, který je zcela nezávislý na samostatně uložených plných verzích obrázků. Následné vyhledávání pracuje jak s názvy souborů, tak s náhledy, výsledkem je pak odkaz na požadovanou fotografii uloženou na přesně určeném místě konkrétního nosiče. Snadné, rychlé, uživatelsky velmi vstřícné. Jedním z nejlepších programů zaměřujících se na katalogizování obsahu datových nosičů (ale není to podmínkou, klidně zvládne i pevné disky) je sharewarový Where Is It?. Trefnější název už stěží vymyslíte.

1) Program Where Is It? je mimořádně univerzálním a umožňuje katalogizovat libovolná data: obrázky, hudební a video nahrávky, texty i formáty, se kterými se setkáte jen výjimečně. Tentokrát se zaměříme výhradně na fotografie. V hlavním okně programu klikněte na ikonku Create New Catalog (případě File / New Catalog; CTRL+N). V dialogu zadejte název katalogu (například Moje fotografie), ponechte veškerá nastavení a klikněte na OK.


Vytvoření nového katalogu, zatím prázdného

2) Ještě před načtením náhledů je pomocí nastavení možné určit jejich velikost. Vyberte Options / General Settings a na levé straně dialogu vyberte Disk Image. Pravá strana okna nabízí položku Plugin Settings a v ní Max. Thumbnail Size – vyberte takovou z nabízených velikostí, která vám bude nejlépe vyhovovat. Čím větší náhled, tím více zabere místa v počítači, rozdíly ale nejsou propastné. Chcete-li maximalizovat kvalitu náhledů, zatrhněte ještě Resample Thumbnails...


Nastavení velikostí náhledů a jejich kvality

3) Nyní je vše připraveno na vytvoření katalogu. Do mechaniky vložte CD či DVD s fotografiemi. Vybrat sice můžete i lokální adresář na pevném disku, ale v takovém případě katalog vytvořený tímto způsobem poněkud ztrácí smysl – totéž zvládne každý manažer obrázků. Následně pomocí funkce Add Disk Image (Edit / Add/Update Disk Catalog; CTRL+A) přikážete programu načíst a zpracovat obsah nosiče.

4) Zobrazí se dialogové okno Add New Disk, které nabízí dlouhou řadu variant. V horní části najdete aktuální přehled dostupných pevných disků a mechanik, klikněte na tu, kde máte vložené CD s obrázky. Vzápětí program načte název disku (Disk Name, lze změnit), přiřadí pořadové číslo (#) a nabídne název katalogu (Store Disk Image In). Tlačítko Folder Limitations nabízí omezení vytvoření katalogu jen na vybrané adresáře na CD.

5) Velmi důležité je pak tlačítko Active Plugins, jehož pomocí aktivujete podporu pro konkrétní datové formáty. Klikněte na něj, na spodní straně zobrazeného dialogu vyberte záložku Thumbnail Plugins a pokud nejsou, tak zatrhněte ty grafické formáty, ve kterých máte na CD uložené obrázky – určitě nezapomeňte na JPEG, ale na výběr je dlouhá řada formátů. Ostatní volby zde můžete nechat beze změny. Zpátky v okně Add New Disk: pokud máte obrázky na cd uložené ve zkomprimované podobě, tak pomocí volby Browse inside compressed files přikážete zpracování náhledů i uvnitř těchto archivů. Další volby nejsou příliš důležité a nemají přímý vliv na vytvářený katalog. Klikněte na OK.


Aktivace zpracování náhledů obrázků při zadávání konkrétního obsahu nově vyvářeného katalogu

6) Po kliknutí na OK začne zpracování vybraného CD a jeho obsahu. O průběhu jste průběžně informováni. Výsledkem je přesný obraz umístění adresářů a souborů na CD, přičemž v pravé polovině okna programu se zobrazují nejen náhledy obrázků, ale také veškeré dostupné informace o vybraných souborech, v tomto případě EXIF informace uložené fotoaparátem při pořízení snímků. Tento katalog je nadále nezávislý na zdrojovém CD, které lze vyjmou z mechaniky a uložit. Popsaným způsobem to téhož katalogu lze načíst libovolný počet dalších CD. Po jejich načtení katalog uložte kliknutím na ikonku diskety nebo přes File / Save. Kdykoli v budoucnu je samozřejmě možné přidávat do daného katalogu další obrázky.


Otevřený katalog a prohlížení náhledů v něm


 

Určitě si přečtěte

Články odjinud