Pokročilé oddělení objektů ve Photoshopu

Pokročilé oddělení objektů ve Photoshopu

Jedna z předností grafického editoru Photoshop spočívá v tom, že je možné řadu úkolů splnit za pomoci rozdílných nástrojů. Jedním z dobrých příkladů je výběr části obrázku: lze použít klasické laso, kouzelnou hůlku, v určitých případech barevnou selekci nebo maskování. Blízce příbuznou funkcí je také Extract (oddělení).

Extract není novinkou poslední verze CS, ale v rámci programu změnil své umístění: povýšil z nabídky Image mezi hlavní prvky menu Filter. Řečeno Slouží k oddělování objektů v popředí od pozadí, což znamená, že vše kromě vybrané části obrázku zmizí, respektive bude průhledné. Toho lze dosáhnout, jak již bylo zmíněno, různými postupy, nicméně Extract se zaměřuje na komplikované objekty, složité obrysy a vůbec problematičtější výběry. Vlasy, listy na stromě, kostrbaté okraje, to vše by například pomocí lasa bylo nanejvýš komplikované. Pomocí funkce Extract se podobně nepravidelné objekty dají oddělit poměrně snadno, nicméně více než u jiných nástrojů je důležité zkoušet, měnit nastavení a nespoléhat se na první výsledky.

Oddělení probíhá na základě porovnání barevné sytosti jednotlivých pixelů v označené části na pomezí objektu a pozadí, což v případě, že není příliš velký rozdíl mezi jejich barevným podáním, může vést ke značně zkresleným výsledkům. Dá se to napravit přesnějším označením okrajů nebo doplňkovým modifikováním výsledků, ovšem v takovým případech ani Extract není všemocný a vyplatí se sáhnout po jiných relevantních funkcích.

1) Otevřete obrázek, vyberte Filter | Extract (ALT + CTRL + X). Zobrazí se před vámi pracovní okno: v levé části jsou k dispozici nástroje označení okrajů (Edge Highlighting Tool), výplně (Fill Tool), guma (Eraser Tool), zoom nebo posouvání obrázku, v pravé potom nastavení okrajů, náhledů a další.


Pohled na hlavní pracovní okno funkce Extract

2) Nyní chceme oddělit žlutý květ od pozadí, k čemuž je právě Extract nejvhodnějším nástrojem - květ má velmi komplikované okraje. Vyberte nástroj na označení okrajů (Edge Highlighting Tool) a v pravé části okna ve volbě Tool Options vyberte odpovídající šířku (Brush Size) – zde je zvolena šířka 30. V označené oblasti dochází k výpočtům a oddělování popředí od pozadí, takže je ideální použít takovou šířku, která nebude příliš zabíhat do vnitřních částí květu a zároveň nebude tak malá, aby bylo nutné velmi přesně obkreslovat okraje. Právě výběr šířky okrajů je pro výsledek stěžejní a vyplatí se experimentovat.


Okraje květu označené pomocí nástroje Edge Highlighting Tool

3) Nyní klikněte na nástroj Fill Tool a vyplňte vnitřek květu. Takto označené části se extrakce nebude týkat. Teprve poté je možné klinout na tlačítko Preview a získat náhled na výsledky separace květu.


Označení vnitřní části květu

4) Náhled ukazuje, že květ byl oddělen od zbytku obrázku (přesněji řečeno byl zbytek odstraněn) poměrně dobře, přesto s určitými nepřesnostmi. Jednou z cest odstranění okrajových nepřesností je použití nastavení Smooth (zjemnění) v sekci Extraction: nyní jen na hodnotě 0, lze nastavit maximálně na 100. Po změně opět klikněte na Preview – výsledek je o něco lepší.

<úa>
Náhled na květ oddělený od pozadí

5) Pokud ani tak nejste spokojeni s určitými částmi, lze je manuálně upravit. V první řadě je možné se vrátit zpět k zobrazení výchozího obrázku, ohraničení a výplně: sekce Preview, Show Original a zatrhnout Show Highlight a Show Fill. V tomto okamžiku je možné pomocí gumy (Eraser) odstranit určité části ohraničení a zadat je znovu. Je možné i zadat jinou šířku ohraničení pro určité části, podmínkou je pouze to, aby na sebe navazovaly. Zde došlo k úpravě ve spodní části květu. Je nutné znovu kliknout na Fill a poté na Preview.


Část květu označená jemnějším okrajem

6) Problematická část květu se nyní zobrazila velmi dobře – zde je vidět vliv menší šířky označení okraje na výsledek. Stále je však patrná určitá nepřesnost (zprůhlednění) v místech, které nebyly upraveny v předchozím kroku. To nyní napravíte pomocí jiných nástrojů: Cleanup Tool a Edge Touchup Tool, které najdete v levé nástrojové liště. První z nich není vlastně ničím jiným než gumou, která umazává vybraná místa – odstraníte to, co by nemělo být vidět. V našem případě to ale není vhodné, potřebujeme spíše navrátit zpět to, co bylo odstraněno. Vrátit plnou barvu do listů.


Velmi dobré výsledky u upravované části květu, ale patrné zprůhlednění ve vedlejší části

07) Vyberte nástroj Edge Cleanup Tool (T) a použijte jej na lehce průhledné části listů a na podobně rozostřené okraje. Ihned si všimnete rozdílu.


Náprava problematických míst pomocí Edge Cleanup Tool

08) Vraťte se zpět k výchozímu obrázku. Květ se nyní pokusíme oddělit pomocí funkce Smart Highlighting (najdete ji v pravé část v sekci Tool Options). Zatržení této funkce znamená, že program sám vybírá nejvhodnější (rozuměj co nejslabší) okraj během objíždění květu, takže některé části mohou být označeny okrajem o nepatrné šíři a jiné o poznání silnějším.


Okraje květu označené pomocí inteligentního výběru funkcí Smart Highlighting

09) Náhled dokazuje, že květ byl oddělen od pozadí velmi dobře a drobné nepřesnosti je velmi snadné opravit výše zmíněnými postupy. Pro lepší prozkoumání výsledku je možné také změnit pozadí na černé, šedé, bílé nebo na libovolný jiný odstín pomocí nastavení Display v sekci Preview. Kliknutím na OK se vrátíte zpět do hlavního okna Photoshopu a ve vrstvě bude pouze separovaný květ.


Výsledek na černém pozadí: Smart Highlighting se ukázal v tomto případě jako ideální


 

 

 


 

Určitě si přečtěte

Články odjinud