Olympus mju mini: Stylová miniatura do kapsy

Olympus mju mini: Stylová miniatura do kapsy

Firma Olympus se letos před Photokinou pokusila lehce šokovat uživatele, když oznámila příchod modelu mju mini digital. Stylový fotoaparát s neobvyklou konstrukcí i designem upoutal již podle prvních dostupných snímků. Zatímco redakce DIGI měla při testování k dispozici pouze předprodukční vzorek, nyní je na trhu již "ostrá" verze.

Řada „mju“ od Olympusu má poměrně dlouhou tradici, kterou započaly analogové fotoaparáty již v roce 1991. V zaběhlé modelové řadě pokračují od loňského roku digitální přístroje a není pochyb, že jsou mezi uživateli oblíbené. Žádný z nich však – ať už se jedná o třímegový µ[mju:] 300 nebo o čtyřmegové modely µ[mju:] 400 a µ[mju:] 410, nemá ve svém názvu přívlastek „mini“. Všechny dosavadní přístroje sice vynikaly také kompaktností a do jisté míry stylovostí, novinka je však svými rozměry 95 × 55,5 × 27,5 mm a váhou 165 g ze všech nejmenší a navíc vyčnívá z řady svou zcela novou konstrukcí.

Olympus zůstává v rozlišení CCD snímače u osvědčených čtyř megapixelů, jak uvádí výrobce, přestože při přesných výpočtech bychom museli uvést 3,9 miliónů efektivních pixelů.

Pokračování 2 / 6

Konstrukce a ovládání

Podíváme-li se letmo na olympusí řadu „mju“, na první pohled zaujme mju mini digital úplně odlišným designem, nehledě na to, že je "převlékačem kabátů" a můžete si vybrat z palety barev. Mnohobarevnost přichází do módy a uživatelé se už nemusí vázat na konvenční stříbrnou nebo černou. Pro tradicionalisty je v tomto případě tato možnost zachována a kromě těchto odstínů je na výběr také oranžová, červená, bílá a sytě modrá. Barevné fotografie si můžete prohlédnout zde.

Dalo se předpokládat, že nový digitál neztratí vlastnost předchozích modelů, a to se také stalo. Nadále tedy výrobce zachovává voděodolné, tzv. „all weather“ tělo přístroje, takže ho lehký déšť, mlha nebo dokonce náhlá sněhová sprška nevyleká. S avizovaným celokovovým svrškem však vstupujeme do polemiky. Na první pohled tak totiž vypadá, ale není tomu tak. Nové „mjučko“ je plastový fotoaparát, pouze s částečným kovovým opláštěním. Kov se vyskytuje právě v těch místech, kde se nacházejí barevné varianty jednotlivých modelů. 


Asymetrický design přístroje by mohl připomenout tvar pistole. Tento dojem umocňuje neobvyklý volič-váleček na přepínání režimů fotografování/prohlížení/natáčení videosekvencí. Každopádně není pochyb, že je to v této produktové řadě výrobek zcela neobvyklý. Přispívá k tomu hladké zaoblené tělo (oblé tvary jsou charakteristické také pro ostatní digitálová i analogová mjučka), připomínající snad nejvíce tvar lichoběžníka. Mohlo by se zdát, že ergonomie ustoupila stylu a tedy absence vyvýšeného gripu pro snadnější uchopení bude drobnou závadou, při testování se však neukázalo, že by tato skutečnost měla být uživatelům na obtíž. Sami však zjistíte, že na fotografování je vhodnější použít obě ruce.

Co tedy ergonomii, a tedy dani z malých rozměrů podléhá? Objektiv, který disponuje pouze 2× optickým zoomem. Jeho ohnisková vzdálenost dosahuje pouze rozsahu 35–70 mm, což se v dnešní době troj- až čtyřnásobných zoomů může zdát málo. K dalšímu mínusu můžeme připočíst velice malý výkon blesku.

Oproti vybavení nejvíce podobného µ[mju:] 410 D povyrostlo LCD nejnovějšího modelu z 3,8 na 4,5 cm. To však není jediné plus, které zobrazovač má. Jedná se totiž o tzv. „sunshine“ displej, který se vyznačuje výbornou čitelností i při jasném osvětlení. Přestože jeho rozlišení dosahuje pouze 134 000 obrazových bodů, což není příliš, shledáte se s velice kvalitním obrazem. Další jeho výhodou je široký zorný úhel, a tak se na displej můžete dívat v rozmezí 160stupňů. V tomto kontextu ani nevadí, že přístroj nemá průhledový hledáček - stejně drtivá většina uživatelů používá ke komponování obrazu LCD displej.

Pokračování 3 / 6

Funkce, vybavení

Olympus mju mini digital je stylový fotoaparát, u kterého se přilišná vybavenost funkcemi ani neočekává. Přístroj je koncipován jako běžný expoziční automat, základními uživatelskými funkcemi však přesto disponuje: citlivost ISO (v rozmezí 64–400), korekce expozice (±2 EV po 1/3) a vyvážení bílé (automatické, zářivka, žárovka, slunečno a zamračeno, volbou uživatelské kalibrace není přístroj vybaven). Fotoaparát postrádá také vyobrazení histogramu, nenajdete jej ani v náhledu při prohlížení snímků. Kromě plné automatiky je na výběr 13 scénických programů. Vedle režimu Makro můžete využít od osmi centimetrů také Supermakro.

  

Jako nová funkce této miniatury se uvádějí náhledové fotografie u scénických režimů a zobrazení na časové ose formou kalendáře pomocí softwaru Olympus Master 1.0. Nutno podotknout, že tyto dvě funkce se již u několika konkurenčních přístrojů jiných značek objevily. Software Olympus Master 1.0 lze využít také pro nahrání českého menu. Software najdete ve standardní výbavě fotoaprátu, ale pro stažení menu musíte být připojeni k internetu. Tuto novou funkci nyní testujeme a o výsledcích vás budeme informovat. Olympus mju mini je prvním fotoaparátem této značky, který je touto možností vybaven.

Hravost fotografů podporuje také např. editační úprava snímků uvnitř fotoaparátu. Jednou z nich je možnost nastavení neobvyklé funkce rybí oko. Ta vybraný snímek zdeformuje do kulovité perspektivy (viz kapitola Demosnímky), takže při jejím použití logicky přijdete o část obrazu.

Olympus mju mini digital funguje na Li-ion akumulátor (nabíječka je v ceně fotoaparátu), který – jak se ukázalo – má poměrně velkou výdrž. Data ukládá výhradně na xD-Picture Card, přičemž součástí vybavení je pouze 16 MB karta. K externímu zdroji se připojuje pomocí DC konektoru pro síťový adaptér, disponuje samozřejmě A/V konektorem i rozhraním USB.

 


 

Pokračování 4 / 6

Obrazová kvalita, testy

Protože jsme testovali předprodukční vzorek, nelze jej posuzovat s dostatečnou přesností. Fotoaparát ještě trpěl nedokonalým firmwarem. "Ostrý" produkt již ale máme v redakci a brzy představíme fotografie s finálním firmwarem.

Přesto však lze vidět, že kresba optiky je velmi slušná, to stejné platí i o vyvážení bílé, kdy zejména automatika odvádí svou práci na výbornou. V této souvislosti ani nevyznívá negativně absence uživatelské kalibrace vyvážení bílé.

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení      

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
Standardní scéna
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení  
Exaktní makro
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Míra šumu
Do ISO 100 je míra šumu uspokojivá, při vyšších citlivostech se už ale projevuje poměrně výrazná odchylka modrého kanálu, která do obrazu vnáší nepříjemný barevný šum.
   

Naměřili jsme

Přístroj startuje poměrně svižně. Pořízení prvního snímku za téměř 2,5 vteřiny patří k lepším hodnotám. Zaostřovací automatika však nepatří k nejrychlejším, dlužno ale dodat, že i když si fotoaprát dává na čas, téměř vždy i při nízké hladině osvětlení zaostří přesně. Pomalé sériové snímání lze u tohoto typu digitálu chápat spíše jako "povinně nepovinný" doplněk – závody Formule 1 s tímto stylovým přístrojem asi fotit nebudete.

první snímek 2,49 s
snímek bez namáčknutí 1,01 s
snímek s namáčknutím 0,27 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 2,03 s
rychlost sériového snímání 1,1/s 
max. počet snímků v sérii  7

měřeno s paměťovou kartou xD, 128 MB ve formátu JPEG s nejnižší kompresí
Redakce DIGI používá paměťové karty Lexar
Zapůjčil MEDIASTORE 

 

Pokračování 5 / 6

Demosnímky

Znovu upozorňujeme, že se jedná o předprodukční vzorek, takže kvalita snímků nemusí odpovídat finálnímu provedení fotoaparátu.

Zoom – nejkratší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení    
Zoom – nejdelší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Pleťové odstíny – denní světlo
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 

Pleťové odstíny s bleskem
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
 
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
 
Makro reálné
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 


 

supermakro
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení

 

Vzdálenost do 1,5 metrů není úplně ideální
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení

Teprve při vzdálenosti 1 m je fotografie správně exponovaná
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Rybí oko – Fish Eye
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
   

Pokračování 6 / 6

Celkové hodnocení

I když je Olympus mju mini především primárně digitální fotoaparát, do značné míry jej lze považovat za elegantní stylový doplněk, který si pravděpodobně oblíbí hlavně ženy. Je nutné dodat, že celkové provedení a design jsou opravdu vyvedené. 

Focení s mju mini je pohodlné, absence některých vyspělých uživatelských funkcí není na závadu, protože si s většinou situací poradí hravě automatika, případně motivové programy. Uživatel nebo uživatelka tak dostávají do rukou digitál se zajímavým vzhledem, jenž produkuje fotografie, které je možné díky čtyřmegapixelovému rozlišení snímače zvětšit i na jiné formáty než na obvyklých 10 × 15 cm. 

Na pozoru se však budete muset mít při focení za nedostatečného osvětlení - vestavěný blesk nevykazuje dostatečný výkon a používání vyšší citlivosti vnáší na snímky nepěkný barevný šum.


 plusy

 minusy

rychlý náběh

malý rozsah objektivu

kontrastní LCD displej

nízký výkon blesku 

nízká spotřeba energie

zvýšený šum při vyšší citlivosti ISO


Počáteční doporučená cena přístroje se šplhala na částku 11 490 Kč, nyní je v nabídce Olympusu přístroj o 400 Kč levnější - lze však předpokládat, že zejména v internetových obchodech bude cena ještě nižší.

zdroj Olympus, Praha
kontakt 221 985 211, www.olympus.cz
cena 11 090 Kč vč. DPH

Určitě si přečtěte

Články odjinud