Recenze: Olympus C-70 ZOOM

Recenze: Olympus C-70 ZOOM

V posledním loňském čísle časopisu DIGI (8/2004) jsme čtenářům předložili srovnávací test sedmi zbrusu nových sedmimegapixelových digitálních kompaktů. Ocenění Dobrá koupě jsme přiřkli modelu C-70 ZOOM od Olympusu. Co nás k tomu vedlo?

C-70 je elegantním kovovým přístrojem, který sází na osvědčené priority: kvalitní 5× zoom objektiv a konkurencí dosud nedostižený kontrastní LCD displej. Data ze sedmimegapixelového snímače zpracovává ve srovnání s konkurencí šetrně i při vyšší citlivosti ISO, expozice jsou dobře vyvážené, skvělé je rozlišení a dobrá barevnost. K tomu se dobře ovládá, má bezpečný ryze automatický režim a řadu vyspělých fotografických funkcí včetně pamětí uživatelských nastavení. A také ovládá ukládání snímků do formátu RAW.

Pokračování 2 / 6

Konstrukce a ovládání

Slušný charakter
C-70 přichází na trh vybaven sedmimegapixelovým čipem, který je vlastně novinkou loňského léta. S tímto snímačem samozřejmě jako první vyrukoval jeho výrobce – firma Sony v modelu Cyber-shot P150. Ač velikosti 1/1,8“ (7,18 × 5,32 mm), tedy stejné jako dosud běžné čipy pětimegapixelové, netrpí dramatickými obtížemi plynoucími z větší hustoty světlocitlivých buněk.

Tak jak se zvětšuje počet pixelů na snímači, vylepšil Olympus i další důležitý konstrukční prvek – objektiv. C-70 je osazen zoomem se standardní světelností F2,8–4,8, přičemž posazen je směrem k delším ohniskům s přepočteným rozsahem 38–190 mm. Mírnou vadou na kráse je pouhých osm kroků při zoomování z nejkratšího na nejdelší konec, naopak rychlost patří k úplné špičce.



Paměťovým médiem je samozřejmě xD karta, které je Olympus protagonistou. Ve výbavě nového aparátu naleznete kartu 32 MB, což je pro 7 Mpx aparáty obvyklé, nicméně při velikosti souborů JPEG s nejnižší kompresí kolem 4 MB, stačí její kapacita na nějakých osm snímků. Pokud však zatoužíte po snímcích ve formátu RAW, postačí vám originální karta na nějaké tři až čtyři snímky. Vhodným doplňkem aparátu je tedy karta 512 MB, případně snad v brzké době dostupná 1 GB karta.

Zdrojem energie je Li-ion akumulátor s kapacitou 1 230 mAh, v příslušenství je samozřejmě nabíječka. Akumulátor je uložen v aparátu pod společnou krytkou s paměťovou kartou. Jako drobnou nevýhodu můžete shledat, že při instalaci na stativu nelze žádnou z těchto komponent vyjmout.

Odolné kovovem opláštěné pouzdro o rozměrech 102 × 59 × 43 mm, není vyloženě kapesní, nicméně homogenní a praktické. Posuzujeme-li hloubku 43 mm v kontextu s 5× zoom objektivem, je úctyhodně úsporná.

Automatická lamelová krytka objektiv ve vypnutém stavu dobře chrání. Pravá polovina aparátu je účelově tvarována – vpředu je výrazný pryžový grip, který na rozdíl od různě stylizovaných výstupků na jiných aparátech svůj účel bezchybně plní, alespoň v rámci celkových rozměrů aparátu. Zadní strana má hloubkové osazení pro palec, který při uchopení spočívá přímo na kruhovém programovém voliči zapuštěném na úroveň povrchu. Držení a pohotovost k ovládání zaslouží pochvalu.

V čem má před konkurencí opravdu C-70 navrch, je vysoce kontrastní LCD, kterému zřetelnosti neubírá ani prudké sluneční světlo. S úhlopříčkou 51 mm a počtem obrazových bodů 206 tis. se řadí rovněž k tomu nejlepšímu. Pokrytí záběru činí 97 %, což je v obvyklé toleranci.

Pro připojení k PC slouží konektor USB, který má současně integrovánu funkci pro přenos A/V signálu. Aparátu nechybí funkce DirectPrint pro přímý tisk, ani konektor pro připojení vnějšího zdroje.


 


 

Ovládání podle libosti
Ovládací prvky včetně kruhového programového voliče jsou soustředěny na zadní straně, takže ovládání ve vazbě na LCD je přehledné. Na kruhovém voliči naleznete klasiku P/A/S/M, režim My mode se čtyřmi pamětmi uživatelského nastavení, přístup k pěti předdefinovaným scénám, video a prohlížení. Zdánlivě chybějící úplná automatika, je nahrazena volitelným výmazem aktuálních nastavení v okamžiku vypnutí aparátu – zrušíte-li ukládání právě platných nastavení, budou při příštím zapnutí aparátu nastaveny výhradně automatické funkce. Ani úplný laik pak při fotografování systémovou chybu neudělá.

Tlačítky přímého přístupu lze ovládat blesk a časovou spoušť, jednomu tlačítku lze přiřadit libovolnou funkci. Tlačítko s označení AE/AF zobrazí na LCD dialog pro volbu způsobu měření  a zaostřování – obojí současně, což popravdě svoji logiku má. Přístroj je osazen i samostatným tlačítkem zámku expozice, resp. zaostření, kterému lze požadovanou funkci určit. Blesk je systému pop-up, mechanickým otevřením se aktivuje. Ovládání zoomu je přemístěno na prstenec kolem spouště a je vlastně jediným výčnělkem na jinak kompaktním těle. Pohyb objektivu mezi krajními polohami je však velice rychlý a to i při srovnání s kratšími zoomy.

Pro další nastavení se musí do menu, přičemž dvě funkce lze přesunout do úvodního dialogu a mít je tedy „blíže po ruce“. Z úvodního dialogu se dále přechází do menu, které je uspořádáno na čtyřech kartách: camera, picture, card, setup. Připadá-li vám tento popis nesrozumitelný, nic vám nebrání nainstalovat si do přístroje češtinu!

Operativnost ovládání je i při nízkém počtu ovladačů solidní, platné hodnoty jsou přehledně indikovány na LCD jak při snímání, tak dle libosti v prohlížení hotových snímků. 

Pokračování 3 / 6

Funkce, vybavení

C-70 disponuje prakticky všemi funkcemi, které mají u aparátu této třídy praktický význam. Za zmínku stojí deset dostupných hodnot clony, časy závěrky od 15 sekund do 1/2000, vyvážení bílé včetně ruční kalibrace a jemného ladění barevného odstínu ±7° červené a modré. Tím je prakticky zaručeno, že aparát bude produkovat snímky v tónu, který preferujete.

Režim ostření makro pracuje ve dvou rozsazích. Standardně ostří od 8 cm a umožňuje zoomování, druhým módem je supermakro zaostřující od dvou centimetrů ovšem bez zoomování. Jistým nedostatkem je, že pro přepnutí do mezi oběma módy se musí hluboko do menu.

Měření expozice se nabízí plošné i bodové, oblast zaostřování lze ponechat na automatice iESP, zablokovat na středu, nebo vybrat manuálně z matice 13 × 11 oblastí na ploše záběru. Přepínání mezi těmito vlastnostmi je díky samostatnému tlačítku na těle pohotové.

Účinnou podporu při volbě expozice poskytuje kromě reálného histogramu ještě funkce DIRECT, která při komponování v náhledu před namáčknutím barevně zvýrazní pře- a podexponované plochy – takové znázornění je ještě účinnější než reálný histogram.

Pro delikátní práci s expozicí je k dispozici autobracketing, který naexponuje stupňovaně až pět snímků v řadě.

Integrovaný blesk má vedle obvyklých režimů s redukcí červených očí apod. také volitelnou vazbu na první nebo druhou lamelu, čímž umožňuje pořizování efektních snímků se světelnou stopou. Podobně efektní mohou být série snímků pořízené za pomoci časosběrného snímání: jejich počet může být až 99, interval snímání je volitelný od 1 do 59 minut. Videosekvence mají rozlišení VGA, tedy 640 × 480 při snímkové frekvenci 30 sn./s, jsou ozvučené a v průběhu záznamu přizpůsobují expozici.

Řada funkcí se nabízí i pro zpracování hotových snímků. Ty lze přímo v aparátu ořezávat, měnit jim velikost vytvářením kopií, „vyvolávat“ snímky pořízené v RAWu přeměnou na JPEG, nebo za využití automatické editační funkce odstraňovat červené oči. Slabou stránkou režimu prohlížení je pomalé procházení snímky. Aparát totiž každý snímek vykresluje do nejlepšího rozlišení na LCD, což je poměrně zdlouhavé. Konkurenční aparáty zpravidla nabízejí rychlé prohlížení při sníženém vykreslení detailů, teprve po setrvání na jednom snímku je vykreslí zcela.

Pokračování 4 / 6

Obrazová kvalita, testy

Rychlost patří k silným stránkám C-70. Výtečný je start s prvním snímkem za necelé 2 s, snímek bez namáčknutí má prodlevu pouhé půl sekundy, což potvrzuje dobrou funkci autofokusu. Reakce na stisk spouště po namáčknutí je jen ztěží měřitelná, v přímém srovnání s ostatními 7 Mpx kompakty patří k nejrychlejším. Sériové snímání má dva módy – „Hi“ vypálí pouze dva snímky rychlostí 3,33 sn./s, pomalejší mód zvládne snímky čtyři, ovšem tempem 1,74 sn./s. Blesk při sériovém snímání aktivovat nelze, ovšem opakované jednotlivé snímání jeho nabíjení nezpomaluje – prodleva je stejná jako při focení bez blesku a to je velmi pozitivní.

Snímky jsou kontrastní, dobře exponované. Na kontrastních hranách se projevují chromatické aberace, s ohledem na pětinásobný rozsah zoomu jsou však přiměřené. Rozsah zoomu si vyžádal i mírný ústupek v podobě soudkovitého a poduškovitého zkreslení. Dobrá je automatika vyvážení bílé pro žárovkové osvětlení, pleťovým odstínům na snímcích s bleskem trochu šťavnatosti chybí. Vyvážení barev lze však jemně doladit a dosáhnout tak požadovaného podání. Velmi dobrá je ostrost i softwarové zpracování obrazu. Rozlišení na testovacím obrazci dosahuje 1 800 čar na výšku obrazu, což je v zásadě průměrná hodnota dosud testovaných 7 Mpx aparátů.

Míra šumu se vzrůstající citlivostí ISO roste umírněně, zůstává zachováno dobré rozlišení detailů a praktický nevzniká celkový barevný posun snímku. Svoji roli zde jistě sehrává vyladěný algoritmus zpracování obrazových dat, v jehož důsledku se dokonce velikost souborů při vzrůstající citlivosti snižuje.

Fotoaparát

ISO

velikost souboru při vzrůstajícím ISO*

ISO 1

ISO 2

ISO 3

ISO 4

průměr

Olympus Camedia C70

80, 100, 200, 400

4

4,1

3,4

3,2

3,68

* nativní rozlišení, JPEG s nejmenší kompresí

Naměřili jsme

první snímek 1,88 s
snímek bez namáčknutí 0,53 s
snímek s namáčknutím 0,11 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 2,00 s
rychlé sériové snímání 3,33 sn./s 
počet snímků v rychlé sérii  2 sn.

Měřeno s paměťovou kartou Olympus xD, 18 MB; v maximálním rozlišení ve formátu JPEG s nejnižší kompresí

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
nejvyšší rozlišení 
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení 

Standardní scéna
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Makro exaktní
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení

Pokračování 5 / 6

Demosnímky

Zoom – nejkratší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
 
Zoom – nejdelší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení  
  
  
 
Pleťové odstíny – denní světlo
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 
 
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 
Pleťové odstíny s bleskem
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Makro reálné
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
ISO 80, šum neznatelný, reálná barevnost
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení   
ISO 400, šum přijatelný, bez deformací na hranách
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení   
ISO 200, šum přijatelný, mírné komprimační kontury
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení  

Správná expozice, barevné aberace na hranách
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení  

F2,8; měkké rohy, aberace, nedokonalé vykreslení detailů
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení  

Režim supermakro na exaktním měřítku
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení  
Citlivé přidání blesku
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení  
   

Pokračování 6 / 6

Celkové hodnocení

Elegantní kovové tělo titanového vzhledu s odpovídající odolností, pohodlné a bezpečné držení i ovládání, zřetelnost LCD, rozsah funkcí, rychlost i obrazová kvalita – to vše nabízí Olympus C-70 ve vyvážené míře. Aparát je schopen pracovat jako úplný automat i jako uživatelem na míru uzpůsobený přístroj – například čtyři uživatelské paměti nastavení žádný konkurenční 7 Mpx kompakt nenabízí. Olympus je také jedním z mála výrobců digitálů, kteří myslí na české zákazníky i formou lokalizace menu. Co přijde poněkud draho, je větší paměťová karta.  Standard xD si totiž stále nechává platit za nejmenší rozměr a hmotnost flash paměti a výsledkem je cena kolem 2 800 Kč za originální Olympus kartu 512 MB.

__________________________________________________________________________________________

 plusy

 minusy

pohotovost a rychlost

pomalé prohlížení náhledů

kontrastní a jemný LCD

malá kapacita bufferu

formát, tvar a provedení těla

nelze skrýt info na LCD



zdroj: Olympus C&S
tel.: 221 985 111, www.olympus.cz
cena: 19 090 Kč vč. DPH

Určitě si přečtěte

Články odjinud