Odvalte ty sudy, ruší fotografii!

Soudkovité nebo poduškovité zkreslení je vlastní všem typům objektivů. Někde se jej daří konstrukčně odstranit, jinde je patrné více. Nejzřetelnější je u širokoúhlých objektivů při fotografování architektury. Také mořský horizont se dokáže při fotografování pěkně „nafouknout“.

Odstranění zkreslení není třeba vždy, ale u některých fotografií je vyloženě potřeba. Ale jak na to? Možností je několik, v ceně od nula do několika tisíc korun.

Photoshop – volba profesionálů

Protože profesionálové pracují často ve Photoshopu, je většina zveřejněných postupů pro tento program. Postup je poměrně jednoduchý – použijete filtr Spherize (Zaoblení), který najdete v sekci Distort (Deformace).

Důležitá je ovšem jedna věc, na kterou většina tutoriálů zapomíná – filtr pracuje správně pouze s kruhovým obrázkem, což není příliš reálný stav. V případě čtvercového nebo obdélníkového tvaru „zanedbá“ rohy.

Jak proti tomu bojovat? Jednoduše – nejprve obrázek zvětšete na čtvercový rozměr volbou Image > Image Size (Obraz > Velikost plátna). V dialogu oba rozměry mírně zvětšete, ideálně na čtvercový rozměr. V našem případě například místo 45,16 a 33,87 zadejte 55 cm (nutno vyzkoušet). Poté aplikujte filtr Zaoblení. Nakonec obrázek ořízněte na nový rozměr.


Před odstraněním soudkovitého zkreslení ve Photoshopu je třeba obrázek upravit na čtvercový rozměr

Nyní je třeba použít zmíněný filtr Spherize (Zaoblení). Na mřížce dole vidíte náhled, co se z obrázkem v principu stane, nahoře náhled na skutečných datech. Do části míra zadejte vhodnou korekci, většinou to bude kolem -5. Důležité je, aby dole byl zvolen normální režim.


V dialogu Zaoblení provedete korekci soudkovitého zkreslení

Zoner Photo Studio – pro každého

Stejné možnosti jako filtr Zaoblení má také jedna z možností odstranění vad obrazu v Zoner Photo Studiu. Najdete ji pod volbou Upravit > Odstranit vady obrazu > Soudkovitost. V zobrazeném dialogu stačí správně nastavit hodnotu filtru. V praxi se osvěčují hodnoty kolem -5.


Odstranění soudkovitého zkreslení v Zoner Photo Studiu je pohodlné hlavně kvůli velkému náhledu

Pro skutečné profesionály

Zatím jsme odstraňovali soudkovité zkreslení okometrickou metodou, která je sice účinná, ale není příliš exaktní. Můžete ji použít u viditelně deformovaných obrazů, ale občas obsahuje obraz skrytou deformaci, kde sice tušíte, že něco je špatně, ale při úpravách si nejste jisti, nakolik máte fotografii korigovat.

A přesně k tomu slouží program PTLens, jehož autorem je Helmut Dersch a jeho „firma“ ePaperPress. Program je vyvíjen pod licencí GPL, tudíž je zdarma. Existuje v samostatné verzi a jako zásuvný modul do Adobe Photoshopu. Zatímco samostatná verze dokáže pouze odstranit soudkovitost, zásuvný modul má možností více, je menší a rychlejší (asi 10×), proto zde popíšeme jeho.

Nejprve je třeba stáhnout aktuální verzi programu ze stránek výrobce. K zásuvnému modulu pro Photoshop (http://epaperpress.com/ptlens/download/PTLensPlugIn.zip) potřebujete ještě aktuální profily digitálních fotoaparátů, či spíše jejich objektivů (http://epaperpress.com/ptlens/download/PTLensProfiles.zip) a pomocné moduly (http://epaperpress.com/ptlens/download/PTLensHelpers.zip).

Zásuvný modul rozbalte do složky filtrů Photoshopu. Ze souboru PTLensHelpers.zip budete potřebovat knihovnu pano12.dll, kterou nakopírujte do složky C:\Windows\system32, jinde ji modul odmítne použít!

Po této instalaci můžete spustit Photoshop a otevřít fotografii, u které chcete provést korekce. Poté zvolte Filtr > ePaperPress > PTLens, čímž otevřete dialog programu.

Pokud je snímek dosud neupravovaný, obsahuje EXIF informace o fotoaparátu, které si modul automaticky načte a nabídne korekci. Všimněte si políčka „focal lenght“, kde můžete upravit ohniskovou vzdálenost objektivu, pokud byste chtěli program korigovat. Ale to většinou nebude potřeba.


Zásuvný modul PTLens odstraňuje nejen soudkovité zkreslení, ale může také rovnou odstranit vinětaci

Kromě soudkovitého zkreslení objektivy také vinětují, tedy mají jasové zkreslení na okrajích, které se projevuje ztmavnutím rohů snímku. Také toto je možné odstranit modulem PTLens. Síla odstranění se nastavuje horním posuvníkem (Amount – množství), místo, odkud se začne filtr aplikovat, potom dolním posuvníkem (Midpoint – střední bod).

Na stránkách výrobce je popsán také postup tvorby vlastních profilů. Pokud máte exotický objektiv nebo fotoaparát, můžete vyfotit vhodnou scénu a výsledné snímky poslat autorovi programu, který z nich vytvoří nové profily.

 

Pokračování 2 / 2

Malá ukázka

PTLens není jediný program na odstranění soudkovitého zkreslení. Podobné možnosti má například DxO Optics Pro, což je profesionální program pro optické korekce. Program se prodává jako komplexní řešení pro konkrétní fotoaparát v cenách od 29 do 99 eur. Zřejmě bychom našli ještě další řešení, ale popsané postupy budou dostatečné snad pro každého.


Výřez z původního obrázku


Odstranění soudkovitosti pomocí filtru Photoshopu


Efekt Soudkovitost v Zoner Photo Studiu


Odstranění soudkovitosti modulem PTLens

Všem obrázkům byla upravena perspektiva, aby hrana byla ve všech případech svislá. Modré čáry jsou vodítka ve Photoshopu.

Abychom parodovali reklamu: Soudkovité zkreslení? Pusťte to z hlavy.

Určitě si přečtěte

Články odjinud