Casio EXILIM Pro EX-P505 – kategorie neurčena

Casio EXILIM Pro EX-P505 – kategorie neurčena

Ultrakompaktní digitály od Casia si už pár let drží poměrně vysoký standard, přičemž modely P600 a P700 ukazují, že firma umí vyrobit i vyspělejší foťáky vyšší střední třídy. Do jaké kategorie ale zařadit takový „hybrid“, kterým nově ohlášené Casio Pro EX-P505 bezesporu je?

Kromě toho, že nemám rád pojem „elektronická zrcadlovka“, nemohu souhlasit ani s označením „ultrazoom“, což jsou dva pojmy, kterými Casio Exilim Pro EX-P505 počastovala některá internetová média.


Modely od Casia si stále zachovávají kompaktní rozměry

Stačí letmý pohled do dostupných technických specifikací a musí vám být jasné, že pro P505 smysluplné označení dosud nebylo vymyšleno. Přístroj sice na první pohled vypadá jako „pořádný foťák“, srovnatelný když už ne se skutečnou zrcadlovkou, pak minimálně s běžným ultrazoomem. Míry 99 × 56 × 74 mm však jednoznačně hovoří o tom, že miniaturní rozměry jsou jasnou doménou Casia.

Za aparátem bez EVF hledáčku budete jen těžko hledat elektronickou zrcadlovku, nehledě k tomu, že pojem „zrcadlovka“ je v tomto případě tak či tak nesmysl. Elektronický nebo optický hledáček tedy supluje dvoupalcový displej s nepříliš oslnivým rozlišením 85 000 pixelů. Mnohem užitečnější „technickou featuru“ tedy představuje kloubové uchycení displeje.


Nový fotoaparát disponuje výklopným a otočným displejem

Slušná výbava
Stylově černá miniatura od Casia v sobě skrývá pětimegapixelový snímač úhlopříčky 1/2,5“, obraz zachycuje objektiv 38–190 mm F3,3–3,6. Pojmenovat jej ultrazoomem bych se také neodvážil, vždyť pětinásobný zoom má například i Olympus C-70 nebo Pentax Optio 750Z a ultrazoomy je nikdo nenazývá…
Vybaveností funkcemi však patří Casio P505 do vyšší třídy: najdete u něj veškeré expoziční programy, měření expozice obvyklými třemi způsoby, u vyvážení bílé nechybí kalibrace, a třeba možnosti zaostřování sedmibodového autofokusu patří k nadstandardním.


U Casia Exilim Pro EX-P505 nenajdete ani optický ani EVF hledáček

Videofoťák
Asi největší zajímavostí Casia P505 je záznam videosekvencí. Rozlišení 640 × 480 px při 30 fps sice stále ještě není PAL, který by si mnoho uživatelů přálo, avšak stereofonní zvuk už posunuje využitelnost o kus výš. V tomto ohledu se nové Casio řadí po bok podobně koncipovaného Sanya Xacti C1 a naopak předhání Pentax Optio MX, jenž disponuje pouze monofonním zvukem.

Ke kódování videosekvencí využívá tento přístroj formát MPEG4, přičemž délka je pochopitelně omezena pouze kapacitou paměťové karty SD/MMC. (Pro ukládání fotografií pak ještě můžete využít pevnou paměť o velikosti 7,5 MB.) Na rozdíl od běžných digitálů je samozřejmostí možnost zoomování při natáčení videa.

Kdo si počká, ten se dočká
Casio slibuje také velkou výdrž Li-Ion akumulátoru a provozní rychlost. Vzhledem ke zkušenostem s předchozími modely nemáme důvod těmto tvrzením nevěřit – Casio v těchto oblastech skutečně exceluje.
Dostupné informace prozrazují, že ovládání bude navrženo z velké části přes menu. Zároveň je ale na tubusu objektivu přítomno tlačítko EX, které už známe z modelů P600/700. U „pětsetpětky“ by mělo vyvolávat nabídku vyvážení bílé, citlivosti ISO, způsobu měření expozice a režimů autofokusu. Bude-li možnost přiřadit některé funkce bočním tlačítkům čtyřsměrného ovladače, jako tomu dosud bylo téměř u všech modelů Casio, mohlo by být ovládání vcelku pohotové.

Casio Exilim Pro EX-P505 je nesporně zajímavý digitál/videokamera. Na výsledky obrazové (a zvukové) kvality si ještě chvíli počkáme, a budeme se také těšit na cenu na českém trhu. Doufejme, že překvapení nebude hořké – zatím totiž lze odhadovat, že cena bude blízká dvaceti tisícům a to není málo.

Určitě si přečtěte

Články odjinud