Recenze Pentagram Photon 634

Recenze Pentagram Photon 634

Trh s digitálními fotoaparáty má, pokud jde o výrobce přístrojů, vcelku stálé obsazení. Vedle velkých výrobců specializujících se z velké části na digitální fotografii a vedle společností produkujících celé spektrum výrobků souvisejících s fotografií, se občas objeví i neznámé značky. Jedním ze zástupců této kategorie je fotoaparát polské provenience Pentagram Photon 634, který vyrábí společnost Multimedia Vision.

Fotoaparát se svými rozměry řadí do kategorie menších přístrojů, jejichž přítomnost v kapse téměř nepocítíte. Tělo je plastové s kovovým opláštěním matné stříbrné barvy a poměrně úzké. V přední části je náznak gripu pro lepší úchop. Objektiv je umístěn asymetricky v pravé části těla a v klidovém stavu jej chrání plastové lamely. Dojem z fotoaparátu je ještě podtržen lesklým chromovaným prstencem okolo objektivu a také úzkým chromovaným páskem, obtáčejícím horní a boční strany přístroje.


Nenápadný design neobsahuje žádné extravagantní prvky
Max. velikost

Rozmístění ovládacích prvků je vcelku intuitivní a tradiční. Na horní straně je tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje a vedle něj pak otočný volič expozičního režimu s integrovanou spouští. Na zadní straně těla je vlevo LCD displej a vedle něj ostatní ovládací prvky, včetně čtyřsměrového voliče, jehož všechny čtyři polohy jsou obsazeny pro přímou volbu konkrétní funkce. Vedle optického hledáčku, umístěného nad displejem je kolečko pro nastavení dioptrické korekce, vzhledem k miniaturním rozměrům hledáčku je však nepoužitelné. Dvoupalcový LCD displej na tom není o mnoho lépe, rozlišení 130 tisíc pixelů sice nepatří k těm nejhorším, avšak schopnost zobrazit detaily je prakticky nulová i přes to, že je možné nastavit jas displeje

V levé straně je zabudovaný vstup pro síťový adaptér a výstup A/V signálu, v pravé straně je nenápadně ukryto kolečko pro nastavení proměnlivé hodnoty vybrané funkce např. clony nebo času. Přístup k akumulátoru a paměťové kartě typu SD/MMC je ze spodní části těla hned vedle závitu pro stativový šroub.

Mačkejte silou

Na první pohled je přístroj celkem kvalitně zpracovaný, při bližším seznámení však nalezneme několik nedostatků. Jednotlivá tlačítka mají velice nízký zdvih, takže se nejednou stane, že i při vícenásobném stisknutí se nic nestane a vy musíte stisknout ještě silněji. Druhou nejvýraznější vadou byla poměrně velká vůle objektivu, který se ve vertikálním směru posunul o více jak jeden milimetr. Otázkou zůstává, zda to byla vada konkrétního kusu nebo je to obecně neduh všech přístrojů.


Ovládací prvky vč. kruhového volče mají přiřazené funkce pro přímou volbu.,
Překvapí především umístění a velikost reproduktoru.
Max. velikost

Objektiv fotoaparátu pracuje v rozsahu ohnisek 35–105 mm, což značí trojnásobný optický zoom, světelnost optiky je F2,8-6,7. Snímač pracuje ve třech citlivostech, a to ISO 50, 100 a 200, efektivní rozlišení je 5,95 Mpx, maximální počet obrazových bodů je 6,3 milionů. Vybrat lze ze tří úrovní kvality záznamu, největší rozlišení je 2 816×2 112 pixelů.

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Po stránce vybavenosti funkcemi je na tom Pentagram poměrně dobře. Fotoaparát je vybaven automatickým ostřením typu TTL, v nabídce je ještě režim ostření s pevnou zaostřovací vzdáleností jeden nebo tři metry. V případě nízké hladiny osvětlení si fotoaparát posvítí pomocným AF paprskem, avšak ani v těchto případech není zaostření vždy perfektní. Minimální ostřící vzdálenost je ve standardním režimu 80 cm, při volbě makro pak 9 cm.

 
Ukázka chromatické aberace: v korunách stromů, zejména na větvích
je vidět chromatickou vadu v podobě fialového zbarvení
Max. velikost

Všechny mody k dispozici

Nabídka expozičních režimů má klasické složení – plně automatický režim, programový režim, priorita clony, priorita času, manuální nastavení a záznam videosekvencí. Automatický režim nastavuje všechny parametry snímku sám, při programovém režimu je možné některé parametry měnit. Nezbytností v této kategorii fotoaparátů jsou scénické režimy, Pentagram nabízí tři – portrét, sport a noční krajina. K dispozici jsou také tři barevná nastavení – vivid, sepia a WB. Snímky jsou ukládány ve formátu JPG, případně TIFF, videosekvence s maximálním rozlišením 320 × 240 bodů se ukládají ve formátu AVI. Délka vide je omezena pouze velikostí paměťové karty (podle technické specifikace je to 512MB).

Vestavěný blesk pracuje v módu automatického záblesku, redukce červených očí, vždy zapnuto a vypnuto. Funkce vyvážení bílé má pět přednastavených hodnot s možností vlastního nastavení. Samozřejmostí je samospoušť a sériové snímání. Zajímavou funkcí je intervalové snímání. K dispozici je i reálný histogram, jeho čitelnost je však horší.

 
Ukázka expozičního rozsahu fotoaparátu, viditelné přepaly bez jakékoliv kresby v pravé horní části snímku, kde jsou mraky.
Snímek ukazuje i chybnou práci automatiky vyvážení bílé, která se projevuje v podobě namodralého zabarvení.
Max. velikost

Menu - věc nepotřebná

Samotné ovládání aparátu při fotografování je velice snadné a intuitivní. V automatických režimech se vše nastaví samo, při poloautomatickém nebo manuálním režimu snímání se nastavení hlavních parametrů provádí pomocí kolečka na pravém boku. Díky čtyřsměrovému voliči, jehož všechny čtyři pozice jsou obsazeny přímou volbou ani není potřeba vstupovat do menu. Nahoru lze měnit režim automatického ostření, doprava se nastavuje mód blesku, dolní pozice nabízí samospoušť a intervalové snímání a vlevo je kompenzace expozice.

Samotné nastavení přístroje se provádí nikoliv v menu, ale slouží k tomu volba SET-UP, kterou nalezneme na horním otočném voliči.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Obrazová kvalita, testy

Rychlost fotoaparátu není nijak oslnivá, na pořízení prvního snímku si počkáte celé tři vteřiny. Bez namáčknutí spouště je patrná prodleva mezi stiskem a expozicí, pokud je již zaostřeno, tak je expozice prakticky okamžitá. Nepříjemné je ale čekání při ukládání snímku, doba ukládání je nesmírně dlouhá.

Obraz je prakticky v celé ploše ostrý, snímací úhel je poněkud větší, než to co je zobrazeno na displeji, velmi dobře je to vidět na testchartu, kde byl displej vyplněn obrazem zarámovaným značkou 4:3. Pouze v rozích snímku je patrné mírné rozostření. Asi největší slabinou je míra šumu ve snímcích. Při nejnižší citlivosti není extrémně výrazná, ale již je patrná. Při nejvyšší citlivosti snímače ISO 200 jsou snímky prakticky nepoužitelné.Automatické nastavení vyvážení bílé pracuje vcelku spolehlivě, občas se však stane, že snímky jsou nepřirozeně barevné. Při focení v interiéru je dobré využít některé z přednastavených hodnot nebo vlastní nastavení.

Pleťové barvy jsou většinou přirozené, pouze při fotografování s bleskem v interiéru jsou příliš saturované. To je dáno celkovým softwarovým nastavením fotoaparátu, který produkuje snímky s vyšším kontrastem a sytostí. Na první pohled netrpí fotoaparát výraznou chromatickou aberací, při kontrastnějších scénách se však vyloupnou nehezké fialové přechody mezi světlými a tmavými plochami. Celkový expoziční rozsah a pružnost použitého snímače nepatří k nejlepším, při fotografování krajiny s výraznými mračny jsou zřetelné přepaly. Soudkovité zkreslen pří nejkratším ohnisku nijak nevybočuje z průměru. Při fotografování se občas stalo, že snímek s prakticky stejným nastavením expozičních hodnot, byl jednou barevně bezchybný a podruhé s modrým závojem (blíže viz článek: Pentagram Photon 634: Pokaždé jinak)

Demosnímky

Pozn. aut.: Všechny portréty při různém ISO jsou výřezem ze snímku při 100% rozlišení

Testchart krátké ohnisko

 
Max. velikost

Testchart dlouhé ohnisko

 
Max. velikost

Šum při ISO 50 – ohnisko 35mm

 
Max. velikost

Šum při ISO 100 – ohnisko 35mm

 
Max. velikost

Šum při ISO 200 – ohnisko 35mm

 
Max. velikost

Šum při ISO 50 – ohnisko 105mm

 
Max. velikost

Šum při ISO 100 – ohnisko 105mm

 
Max. velikost

Šum při ISO 200 – ohnisko 105mm

 
Max. velikost

Standardní scéna při ISO 50

 
Max. velikost

Standardní scéna při ISO 100

 
Max. velikost

Standardní scéna při ISOis 200

 
Max. velikost

Pleťovka bez blesku

 
Max. velikost

Pleťovka s bleskem

 
Max. velikost

Krátké ohnisko

 
Max. velikost

Dlouhé ohnisko

 
Max. velikost

Ukázka snímání v režimu makro

 
Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Závěr:

V kategorii levných kompaktů nabízí Pentagram Photon 634 relativně hodně co se týká vybavenosti funkcemi. Bohužel obrazová kvalita snímků je velmi nízká a společně s pomalým startem je to zřejmě největší slabina aparátu. V základní výbavě je přístroj dodáván se 128MB paměťovou kartou a koženým pouzdrem, propojovací kabely jsou součástí balení. Otázkou je, komu je takovýto přístroj určen, při nejvyšším rozlišení produkuje snímky nevalné obrazové kvality se zbytečně velkým datovým objemem. Mnohem lepší alternativou k tomuto fotoaparátu by byl jistě přístroj s menším rozlišením ale lepší kvalitou obrazu. Při ceně kolem šesti tisíc korun, je nasnadě poohlédnou se v jiných než polských vodách.

Plusy:

  • reálný histogram
  • Auto,P,A,S,M režim
  • kovem opláštěné tělo

Mínusy:

  • nízký zdvih tlačítek
  • vysoká míra šumu
  • pomalý start

Zdroj:

Multimedia Vision
http://www.mmv.pl/news/index.php?&lang=cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud