Zač je toho touch-screen: Pentax Optio T10 (recenze)

Zač je toho touch-screen: Pentax Optio T10 (recenze)

Na "obrdispleje" v digitálech si pomalu začínáme zvykat. LCD s třípalcovou úhlopříčkou jistě zanedlouho nebude ničím výjimečným, stejně jako jeho ovládání pouhým dotykem. Jedním z nejnovějších touch-screenových modelů je Pentax Optio T10.

Pentax Optio T10 je štíhlá stylová krabička se zaoblenými rohy, která na první pohled vzbuzuje obavy ohledně dobré ergonomie držení. Ty se však rychle rozptýlí, i když má fotoaparát na přední stěně pouze malou zarážku namísto alespoň mírně vytvarovaného gripu, zadní stěna nabízí prostor pro jakkoli velký palec pravé ruky a také po levé straně obrovského displeje vybylo místo na přidržování.

Klepněte pro větší obrázek
Kovem opláštěné tělo má rozměry 95 × 58,5 × 19,5 mm a bez příslušenství váží 135 gramů

Počet tlačítek na zadní stěně je absolutně minimalizován, zůstal jen ovladač pro vstup do hlavní nabídky menu/krok zpět a tlačítko režimu Prohlížení. Přístup ke všem funkcím je zajištěn prostřednictvím dotykového displeje. Ten by s úhlopříčkou 76 mm a rozlišením 230 tisíc obrazových bodů mohl v mnoha očích vzbudit touhu, nedejte však pouze na výrobcem uváděnou technickou specifikaci. Jak jsme se zmínili už v předchozím článku, zobrazovač nás velice zklamal. I za denního světla je velmi špatně čitelný, extrémům je lépe se vyhýbat. Na sluníčku dochází k jeho celkovému „zaslepení“, a tak se můžete jen domnívat, jestli máte zamýšlenou scénu skutečně v záběru displeje.

Klepněte pro větší obrázek
Není to nádhera? Čistý design bez tlačítek...

Protože Optio T10 nemá k dispozici průhledový optický hledáček, při snímání jste plně odkázaní pouze na displej. Na tomto místě je třeba upozornit na další jeho úskalí: nenechte se zaskočit nepřesným barevným vyobrazením vašeho snímku na obrazovce – ve všech pochybných případech jsme se v náhledu a posléze i v počítači přesvědčili, že výsledek je barevně korektní.

Z hlediska ovládání se u modelu nevyskytl žádný problém. Spíše naopak: práce bez tlačítek – tedy pouze pomocí poklepu na ikony displeje prstem nebo prodlouženou stylusovou rukou je atraktivní a zvládnete ji hravě. Menu je přehledně uspořádáno ve velkých ikonkách, pro amatérského uživatele však může být překážkou cizojazyčné menu, všechny potřebné informace jsou ale dostatečně vysvětleny v uživatelské příručce.

Klepněte pro větší obrázek
Stylus není bezpodmínečně nutný, přesto je však zejména na popisky a dokreslování praktický
Klepněte pro větší obrázek
Na horní stěně se nachází pouze tlačítko zapnutí/vynutí a spoušť, okolo které je vyveden zoomovací prstenec
Klepněte pro větší obrázek
Li-Ion akumulátor a paměťová karta mají vyhrazen společný slot pod jedněmi dvířky
Klepněte pro větší obrázek
Pod stylovou kovovou krytkou se ukrývá slot pro AV kabel

Jak si ukážeme v tabulce rychlostních parametrů v kapitole Obrazová kvalita, testy, demosnímky, přístroj je ve všech měřitelných položkách oproti konkurenci pomalejší. Proto doporučujeme, abyste se zajímavé situace pokusili odhadnout dopředu, neboť vinou časové prodlevy při snímání bez namáčknuté spouště i s namáčknutím můžete o řadu záběrů přijít.

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Pentax Optio T10 nedisponuje žádným pokročilým expozičním režimem, je vybaven pouze programovou automatikou a desítkou scénických režimů: výrobce tedy nemá ambice zacházet dál než za hranici amatérských uživatelů.

Šestimegový fotoaparát pracuje s trojnásobným optickým rozsahem 37,5–112,5 mm, na práci se zoomovacím prstencem umístěným okolo spouště si však budete muset chvíli zvykat - odstupňování kroků zoomu je totiž příliš hrubé. Firemní objektiv nevyniká ani hodnotou světelnosti, která je na tuto třídu kompaktů zcela standardní F2,7–5,2. Protože jsme při práci s pětibodovým autofokusem zaznamenali potíže, výhradně jsme při fotografování používali široký zaostřovací bod, čímž se úskalí eliminovalo. Dobrou alternativou je také manuální zaostřování.

Jak bývá pro kompaktní Pentaxy typické, také tento model má výborné funkční vybavení. Přestože se jedná o automat, uživatel má v rukou řadu funkcí. Ovlivnit můžete jak citlivost snímací soustavy (ISO 80–400), tak výběr ze tří druhů měření expozice, Optio T10 dovolí také uživatelsky nakalibrovat vyvážení bílé barvy. K pokročilým funkcím dozajista patří úpravy ostrosti, kontrastu a saturace. Za samozřejmost považoval výrobce integraci reálného i náhledového histogramu, ostatně všechny námi testované modely této firmy jimi disponovaly.

Jako vstřícný krok pro uživatele považujeme možnost vlastního přiřazení čtyř často používaných funkcí na hlavní obrazovku Menu, stejně jako i uložení aktuálního nastavení (Memory), které naběhne při znovuzapnutí přístroje.

Už jsme si u Pentaxů zvykli, že pestrou nabídkou disponuje také režim Prohlížení. K vámi vybraným snímkům můžete přidávat ozdobné rámečky, barevné i digitální filtry, upravovat jas, odstraňovat efekt červených očí nebo – a to díky dotykovému displeji – fotografie opatřit třeba písemnou poznámkou. Všechny tyto změny je samozřejmě možné ukládat jako nový datový soubor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka dodatečné úpravy snímků pomocí vkládání ikonek, doplňování popisků a kresby
Max. velikost Max. velikost

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

V sekci Demosnímky si můžete všimnout, že firemní optika trpí sice mírným, přesto však na našich testovacích obrazcích okem rozpoznatelným soudkovitým zkreslením na širokém ohnisku, dlouhý konec objektivu má zkreslení zcela zanedbatelné. Objektiv se poměrně dobře vypořádává s chromatickou vadou, její výskyt můžeme na třídu 6Mpx kompaktních digitálů označit jako minimální.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výskyt barevné vady objektivu je zcela výjimečný
Max. velikost Max. velikost

Prohlédněte si také, že rozlišení snímací soustavy není nijak oslňující: lépe si stojí široké ohnisko s hodnotou cca 1 400 linek na testovacím obrazci, u dlouhého ohniska je 1 250 lph velmi podprůměrným číslem. Široké ohnisko také lépe kreslí, snímky pořízené na dlouhý konec objektivu mají malý kontrast a při zobrazení v poměru 1:1 zaznamenáte menší celkovou ostrost.

Pozitivně hodnotíme práci firmwaru, který zajišťuje nízkou hladinu šumu až do maximální možné citlivosti ISO 400: následující demosnímky jsou toho důkazem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva ISO 80, 160, 320 a 400
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Naměřili jsme
Fotoaparát nepatří právě k nejrychlejším přístrojům ve své kategorii. Doba 5 vteřin od náběhu do pořízení prvního záběru je velice podprůměrným časem. Stejně tak jsme si u většiny kompaktů zvykli na exaktně nezměřitelný čas při snímání s namáčknutou spouští, zatímco Optio T10 i v této kategorii trpí prodlevou. Také sekvenční snímání o rychlosti 0,6 sn./s považujeme pouze za doplňkovou funkci.

první snímek

5,33 s

snímek bez namáčknutí

1,04 s

snímek s namáčknutím

0,23 s

ukládání-připravenost k dalšímu snímku

3,2 s

sekvenční snímání

0,6 sn./s

max. počet snímků v sérii

do vyčerpání kapacity karty

Všechna měření s použitím karty SD Lexar 256 MB 32× při rozlišení 2 816 × 2 112 pixelů a nejnižší kompresi JPEG.

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Zoom – nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Zoom – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny s bleskem
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro reálné
Max. velikost

Více demosnímků z tohoto fotoaparátu si můžete prohlédnout v článku Tlačítka stranou! aneb Pentax Optio T10 (první foto)

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Pentax si od stylového Optia T10 jistě velmi sliboval – a není se čemu divit: představa velkého dotykového displeje je opravdu lákavá. Není však všechno zlato co se třpytí – displej totiž sám o sobě není ani v běžných podmínkách příliš dobře čitelný a v extrémnějších světelných situacích neobstál vůbec.

Funkční základnu má však model doslova excelentní – ta však bohužel nemůže vyvážit nedostatky v rychlostních parametrech, ani v obrazové kvalitě fotoaparátu. Firemní objektiv sice netrpí chromatickou vadou a má zanedbatelné sférické zkreslení, má však na třídu 6Mpx digitálů až podprůměrné rozlišení lph a tak nedokáže vykreslit větší detaily. Na druhou stranu je pochvalná práce firmwaru, který minimalizuje hladinu šumu.

Potěšitelné je, že v rámci srovnatelných digitálů s 3“ úhlopříčkou dotykového displeje – kterými jsou Sony Cyber-shot N1 a Canon Digital IXUS 65 – je Optio T10 na českém trhu nejlevnější.

Plusy:

  • uživatelská nastavení
  • reálný histogram
  • mírná hladina šumu

Mínusy:

  • průměrná optika
  • čitelnost displeje
  • rychlostní parametry

Cena:

  • 10 790 Kč vč. DPH

Zdroj:

PenTec s.r.o., Praha
tel:. 235 364 667
www.pentax.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud