Krůček k zrcadlovce: Fujifilm FinePix S5600 (recenze)

Krůček k zrcadlovce: Fujifilm FinePix S5600 (recenze)

V době nedávné jsme vás informovali o cenách udělených uznávaným sdružením časopisů EISA. Oceněný byl i ne zcela nový fotoaparát Fujifilm FinePix S5600. Tento pětimegový ultrazoom u nás ještě testován nebyl, a proto jsme neváhali s jeho dodatečnou recenzí.

Fujifilm S5600 je sice starší kousek, přesto je stále dostupný na pultech kamenných obchodů. Fotoaparát s menším rozlišením a bez obřího displeje či zoomu nemusí být totiž vůbec špatný, i když na první pohled nezaujme. Dokládá to mimo jiné i ocenění respektovaného sdružení časopisů EISA.

Rozhodli jsme se tento nedávno oceněný přístroj podrobit testování. V recenzi se také dozvíte, jaké jsou výsledky po srovnání s obdobným fotoaparátem Kodak EasyShare Z740 (test byl otištěn v čísle 04/2005 DIGIfoto).

Základní technické parametry Fujifilm FinePix S5600:
  • snímací prvek: CCD 1/2,5", 5,1 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 2 592 × 1 944 bodů
  • paměťové médium: xD-Picture Card, v dodávce 16 MB xD karta
  • objektiv: Fujinon 38–380 mm, F3,2–3,5
  • LCD displej: úhlopříčka 1,8" (46 mm), 118 000 obrazových bodů
  • citlivost snímače v ISO: Auto, 50, 100, 200, 400, 800, 1600
  • videosekvence: 640 × 480 px, při frekvenci 30 sn./s, nelze použít zoom
  • možnosti napájení: 4 × AA baterie, síťový zdroj
  • rozměry a hmotnost: 114 × 85 × 112 mm, 470 gramů s bateriemi a kartou (370 g bez baterií)
  • cena: 8 490 Kč (přes internet  od 6 790 Kč)

Základní technické parametry Kodak EasyShare Z740:

  • snímací prvek: CCD 1/2,5", 5,0 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 2 576 × 1 932 bodů
  • paměťové médium: SD/MMC, interní paměť 32 MB
  • objektiv: 38–380 mm, F2,8–3,7
  • LCD displej: úhlopříčka 1,8" (46 mm), 134 000 obrazových bodů
  • citlivost snímače v ISO: Auto, 80, 100, 200, 400, 800 (1,8 Mpx)
  • videosekvence: 640 × 480 px, při frekvenci 13 sn./s, max. 80 min.
  • možnosti napájení: 2 × AA baterie, síťový zdroj
  • rozměry a hmotnost: 97,8 × 77,5 × 72,6 mm, 352 g s baterií a kartou (287 g bez nich)
  • cena: 8 490 Kč (přes internet od 6 490 Kč)

Podrobnou technickou specifikaci FinePixu S5600 a Kodaku Z740 si můžete prohlédnout zde.

Klepněte pro větší obrázek
Fujifilm FinePix S5600 má míry 114 × 85 × 112 mm, váhu 470 gramů s bateriemi a kartou. Velikost se po zapnutí nemění, objektiv se totiž ani při zoomování nevysunuje
Klepněte pro větší obrázek
Kodak EasyShare Z740 je s rozměry 97,8 × 77,5 × 72,6 mm tím menším a také samozřejmě lehčím

Na první pohled působí Fujifilm černou barvou i větším rozměrem více profesionálně. Design Kodaku však není také vůbec špatný. Dojem z konstrukce je u obou přesvědčivý, v ruce už díky „plastové“ váze tolik ne. Na druhou stranu mnoho lidí nepotřebuje tank, ale lehkého mazlíka, což plastové tělo splní.

Ergonomie je u obou přístrojů na předním místě. Grip je u obou přístrojů pogumovaný. Testovaný S5600 se drží velmi pohodlně, pogumovaný má celý pravý bok včetně prostorného místa na palec na zadní straně. Stisk tlačítek i ovládání dalších prvků je bezproblémový. Jedinou výtku bych směřovala k ovládání zoomu. V podobě dvou oddělených tlačítek vpravo od hledáčku se mi nezdá být nejlepší.

U Kodaku je ovládání vyřešeno stejným způsobem. Osobně preferuji zoomování kolečkem kolem spouště či pod ní, jak můžeme vidět u jiných digitálních kompaktů. Uznávám však, že může jít o pouhý zvyk. Mezi krajními polohami zoomu jsme napočítali 18 kroků, což není mnoho. Kodak je na tom obdobně, 16 kroků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na oba přístroje zepředu. Vlevo Fujifilm FinePix S5600, vpravo pak Kodak Z740 

Fujifilm vybavil S5600 firemním objektivem Fujinon, u Z740 je to Kodak Retinar. Oba mají zcela shodný ohniskový rozsah. U Kodaku si ničeho víc příliš nevšimneme, Fujifilm má ještě na pravé přední straně mírně zveličený mikrofon a vlevo přisvětlovací diodu autofokusu.

LCD displej o velikosti 1,8" i v době tříapůlpalcových displejů neznamená ochuzení. Má totiž, na rozdíl od některých LCD kompaktů, pěkné rozlišení, vzhledem k jeho velikosti, a to 118 tisíc bodů. Vpravo od displeje je tlačítko, kterým přepínáte zobrazování do hledáčku či zpět. Pod ním tlačítko sloužící k jednorázovému zvýšení jasu displeje pro lepší čitelnost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana přístrojů se v mnohém liší. Velikost displejů je však shodná

Zadní strana Fujifilmu FinePix S5600 působí téměř jako u zrcadlovky. Jak již bylo zmíněno, praktické je pogumovaní a dostatečný prostor pro úchop. Kodak působí více jako kompakt, nepříliš časté je rozmíštění ovládacích prvků. Kruhový volič je vlastně v místě křížového, klasický křížový ovladač chybí a některá funkční tlačítka jsou tak vzadu i na horní straně za spouští.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na oba přístroje shora. Fujifilm má lepší rozmístění ovládacích tlačítek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční pohledy na Fujifilm S5600. Na pravé straně je pouze poutko, na levé pak dvířka od slotu pro xDkarty a kryt konektorů

Elektronický hledáček má u Fujifilmu propracovanou, příjemně vystouplou a měkkou očnici. Nastavení dioptrické korekce najdete po levé straně hledáčku. U Kodaku tato důležitá součást hledáčku zcela chybí. Rozlišení EVF hledáčku je 115 tisíc pixelů, což je slušná hodnota. Na výborné rozlišení s hodnotou 201 tisíc u Kodaku však nedosahuje.

Klepněte pro větší obrázek
Spodní dvířka kryjí místo pro 4 tužkové baterie
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fujifilm FinePix S5600 v ruce
Klepněte pro větší obrázek
Balení obsahuje krytku objektivu, řemínek na krk, 16 MB xD kartu, USB a TV kabel, návod, CD se softwarem a 4 AA baterie

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Fotoaparát řadící se do kategorie ultrazoomů je standardně vybaven všemi expozičními režimy. Tedy od plné automatiky po manuální nastavení, přičemž tyto volby na kruhovém voliči doplňuje pět tvůrčích režimů. Plně automatický režim udělá opravdu většinu nastavení za vás, překvapilo nás však, že při něm nelze využít korekci expozice.

Klepněte pro větší obrázek

Komu není jasná ikonka s písmenem N – jde o režim zachovávající přirozené osvětlení, tedy jednoduše je trvale vypnutý blesk. Mezi tímto režimem a automatikou se na kruhovém voliči nachází režim údajně zabraňující rozhýbání snímků Nenechte se zmást, stabilizátor u toho fotoaparátu nenajdete (a nemyslím, že by byl až tak nutný), pouze je využita vysoká citlivost snímače. Ta však nekončí na běžném ISO 400, případně ISO 800, nejvyšší hodnotou je ještě ISO 1 600, a to i při maximálním rozlišení snímku.


Menu by celkově mohlo být přehlednější, ale brzy si zvyknete. V seznamu jsou použité jen drobné (až příliš) ikonky a označení funkce se zobrazuje nad seznamem v pravém horním rohu displeje

Optika Fujinon má rozsah 38 až 380 mm, což značí desetinásobný optický zoom. Světelnost objektivu začíná bohužel až na hodnotě F3,2, zato se v celém rozsahu příliš nezmění. Nejdelší ohnisko pracuje s dobrou světelností F3,5. Nejmenší zaostřitelná vzdálenost je 90 cm při nejkratším a 200 cm při nejdelším ohnisku. Aktivací makro režimu tyto vzdálenosti zkrátíte na 10 cm a 90 cm. V dnešní době se 10 cm za makro ani nepovažuje, na demosnímcích vidíte, že přiblížení je opravdu chabé a detailních pohledů nedosáhnete. Pro větší zvětšení odstupujte a snímejte na nejdelší ohnisko.


Jak dále vidíte, vyvážení bílé má několik přednastavení a lze nakalibrovat též ručně. Měření expozice nabízí standardně tři režimy. V menu lze také nastavit různé formy ostření

Autofokus pracuje velmi dobře, i když rychlost není závratná. V šeru pomáhá výkonná přisvětlovací dioda. Ostřit lze buď trvale na střed (center) nebo ponechat výběr oblasti na automatice (multi). Třetí volbou je vybrat oblast manuálně z matice 7×7 bodů. Fotoaparát vás v manuálním nastavení neochudí, nabízí přes speciální tlačítko AF/MF i manuální ostření. Těžko říct, proč však nefunguje jak je běžně zvykem. Vzdálenost zaostření můžete měnit šipkami, ovšem výsledek uvidíte velmi těžko, jelikož v tomto případě chybí lupa, která jinde zvětšuje středový výřez.

Fotoaparát má v těle snímač Super CCD. Toto označení představuje technologii Fujifilm, kdy buňky snímače jsou osmihranné a uspořádané diagonálně, což je podle výrobce efektivnější, na malý snímač se vejde více buněk. Zvyšuje se také schopnost buněk shromažďovat světlo a i za nižšího osvětlení jsou výsledky lepší než u jiných snímačů. Jeho efektivní rozlišení je 5,1 MPx. Fotografie jsou v maximální velikosti 2 592 × 1 944 px. Pro fotografa, kterému postačí kvalitní výtisky velikost A4 toto naprosto stačí. Rozlišení měníte přes tlačítko F. V nabídce je několik voleb včetně poměru 3:2, bohužel však chybí širokoúhlý formát.


V menu najdete dokonce formát RAW. Lze jej prostě vypnout nebo zapnout, pokud jej aktivujete nelze snadno přepínat do JPEG a musíte opět do menu

Tlačítko F taktéž ovládá nastavení citlivosti snímače a barevné podání. Nabídka není bohatá, možností je pouze standardní snímání, černobílé a F-chrome s přednastavenou vysokou sytostí i kontrastem. Přesnou míru či pouze jednu z vlastností nastavovat nelze, v menu fotoaparátu je pouze možnost nastavení ostrosti.


V nabídce bohužel chybí český jazyk

O vlastnostech displeje již bylo psáno v předchozí kapitole. Doplním, že při fotografování lze vybrat pomocí tlačítka DISP. jednu ze čtyř podob zobrazení. Displej zobrazuje zcela bez informací či s nimi, doplní i mřížku nebo šikovně zobrazí tři poslední nafocené snímky pod sebou, pokud například chcete mít přehled o snímcích do určité série. Při přehrávání snímků tlačítkem DISP. přepnete do zobrazení devíti snímků v mřížce, snímky je možné zobrazit podle data.

Podrobné informace o parametrech získáte poněkud složitě, a to stiskem tlačítka korekce expozice. Pro kontrolu nad expozicí snímku se zobrazuje náhledový histogram a případně i přepaly. Škoda jen, že histogram není možné zkontrolovat již před focením.


Nafocené snímky je možno upravit otočením, oříznutím, uzamknutím nebo přidat zvukovou poznámku o délce až 30 s
Klepněte pro větší obrázek
Základní režim zobrazení displeje

Blesk je tu docela šikovná věcička. V automatickém režimu se vyklápí v případě potřeby automaticky. Na svou velikost má pěkný dosah 4 metry v celém ohniskovém rozsahu. Lze zvolit jeden ze šesti režimů.

Klepněte pro větší obrázek
Klasický křížový ovladač bohužel není plně osazen funkcemi. Pouze dvěma šipkami aktivujete buď makro režim nebo blesk
Klepněte pro větší obrázek

Pod tlačítkem sériového snímání se ukrývá rychlé snímání s omezeným počtem snímků i pomalejší s neomezeným počtem snímků. Fotoaparát může také zaznamenat sérii posledních tří snímků před uvolněním spouště. Dále tu má místo volba expozičního bracketingu.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Snímat lze mimo klasický JPEG též do RAWu. Ten zabírá na kartě velikost 10 MB a poměrně rychle se ukládá. Při jeho aktivaci nelze snímat do JPEGu a musíte zpět do nastavení v menu. Software dodávaný na CD umí při prohlížení těchto souborů přepnout do konvertoru, který taktéž nainstalujete z CD. Je však naprosto primitivní, pouze umí bez jakéhokoliv zásahu převést RAW soubor do TIFFu o velikosti 28 MB. Jeho rozlišení je 3 648×2 736 px. Pokud však vlastníte lepší konvertor, je tu jistě výhoda v možnosti dodatečných úprav dat z RAW souboru.

Klepněte pro větší obrázek
Obrazovka dodávaného softwaru
Klepněte pro větší obrázek
Výběrem souboru RAW se aktivuje nabídka uložit jako TIFF
Klepněte pro větší obrázek
Dále máte už jen možnost vybrat z dané složky ty RAW soubory, které chcete převést
Klepněte pro větší obrázek
Vlevo výřez ze souboru JPEG a vpravo výřez z TIFF získaného z konvertoru z RAWu. Jednoduše konvertovaný TIFF má vyšší rozlišení, avšak nedosáhnete s ním zobrazení většího množství drobných detailů
Max.velikost

Testovací obrazce ukazují, že objektiv fotoaparátu vykreslí na širokém ohnisku 1 350 linek, na dlouhém konci pouze mírně klesne hodnota na 1 300 lph. V této kategorii přístrojů jde o velmi dobré hodnoty, které ukazují, že objektiv má schopnost vykreslit i jemnější detaily. Pro srovnání uvádím, že srovnatelný Kodak Z740 dosahuje hodnot 1 200 lph a 1 100 lph. Navíc u Kodaku vidíme i ve větší míře slévání jemných detailů vlivem komprese.

Z obrazců je zřejmé mírné soudkovité zkreslení na krátkém konci, je však v dané kategorii téměř zanedbatelné, a to platí pro oba přístroje Fujifilm i Kodak. Poduškovité zkreslení je zcela minimální. Objektiv vykresluje ostře až do rohů obrazce a to v celém rozsahu clon. Testovací snímky postihuje chromatická aberace na obou koncích objektivu, především na dlouhém ohnisku je při stoprocentním zvětšení aberace opravdu rušivá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Ani nejkratšímu ohnisku se aberace nevyhýbá
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Na střední ohniska aberaci pozorujeme pouze v menší míře
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek
Na nejdelší ohnisko se fialové kontury někdy nepěkně projevují
Max.velikost
Max.velikost

Vyvážení bílé je lépe nastavovat ručně. Ne vždy je automatika spolehlivá a snímky do modra nepotěší, navíc pokud se jedná o jinak dobrou fotografii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Vyvážení bíle zleva automatické, slunečno, zataženo. Snímek focený za slunečného počasí automatika vyhodnocuje dobře, jak vidíte, barevnost je reálná
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Ne vždy si však automatika vyvážení bílé poradí. Při zatažené obloze či stmívání jsou snímky namodralé
Max.velikost

Míra šumu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výhodou snímače je možnost využít až citlivosti ISO 1 600, pokud například nemůžeme či nechceme použít blesk. Oproti konkurenčním značkám je šum i při hladině 1 600 na dobré úrovni. Hladina šumu není příliš vysoká, průběh jasové složky hodně stoupne až na nejvyšší ISO. Firmware se jej však snaží již při ISO 400 příliš vyhlazovat. Při ISO 800 a 1 600 snímek ztrácí detaily. Stále se však naštěstí nepodobá akvarelové malbě, jakou známe z testů jiných aparátů. Na menší výtisky je i ISO 800 použitelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Scéna s nastavením ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1 600
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Detail scény při 100% zvětšení
Max.velikost

Další snímky, nejen při vysokém ISO, najdete v článku Bystrozraký střízlík: Fujifilm FinePix S5600 (první foto).

Senzitometrie

Srovnání dynamického rozsahu Fujifilm FinePix S5600 a Kodak EasyShare Z740

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dynamický rozsah S5600 je oproti Kodaku Z740 o dva stupně větší. Celkově je rozsah S5600 výborný, směřuje však více ke stínům, což je u digitálů obvyklé. Stále tedy musíte počítat s omezeným rozsahem ve světlech a dávat pozor na přeexpozici.

Naměřili jsme

V rychlostních parametrech S5600 nezklame. Jde o poměrně rychlý přístroj, náběh sice není výrobcem deklarovaný (1,1 s), přesto je při zapnutí svižný. Ostatní parametry jsou také dobré, ukládání-připravenost už výborná tolik není, v tom je lepší Kodak. Sériové snímání s rychlostí 2,1 sn./s také dostačuje, škoda však, že série je omezená třemi snímky.

Fujifilm FinePix S5600
první snímek 1,50 s
snímek bez namáčknutí 0,24 s
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,21 s
rychlost sériového snímání (neomezeně snímků) 0,9 sn./s
rychlé sériové snímání (max. 3 snímky) 2,1 sn./s
max. počet snímků v sérii neomezený
měřeno s paměťovou kartou Fujifilm xD, 512 MB

 

Kodak EasyShare Z740
první snímek 5,41 s
snímek bez namáčknutí 0,25 s
snímek s namáčknutím 0,03 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 0,89 s
rychlé sériové snímání 2,2 sn./s
max. počet snímků v sérii 5
měřeno s paměťovou kartou Lexar SD 32× 512 MB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko: vlevo FinePix S5600, vpravo Kodak Z740
Max.velikost Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko: vlevo FinePix S5600, vpravo Kodak Z740
Max.velikost Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazce na široké ohnisko, při plně odcloněném objektivu, postupně citlivost ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1600
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Zoom-nejkratší ohnisko
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Zoom-nejdelší ohnisko
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny s bleskem v interiéru
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro exaktní (wide)
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro exaktní (tele)
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro exaktní u Kodaku Z740 pro srovnání
Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Makro reálné (wide+tele)
Max.velikost Max.velikost
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Barvy standardní, Chroma a černobílé
Max.velikost Max.velikost
Max.velikost

Videosekvence mohou mít maximální rozlišení 640 × 480 px, při frekvenci 30 sn./s. Zoomovat v průběhu natáčení není možné, konkrétní ohnisko si musíte nastavit před začátkem snímání. Video je vcelku kvalitní a svojí kvalitou překvapí i zvuk.

Ukázku videa si můžete stáhnout zde: Video1 (8,2 MB) a Video2 (8,2 MB)

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Celkově chválíme především konstrukci a ergonomii fotoaparátu. Tlačítek přímé volby by mohlo přibýt. Focení je i s menším LCD displejem snadné. EVF hledáček bohužel nemá tak vysoké rozlišení, jako třeba konkurenční Kodak Z740. Dioptrická korekce mu však nechybí, stejně jako příjemná očnice. Na focení s tímto přístrojem byla potěšující jeho váha a rozměry.

Výdrž baterií se mi zdála odpovídající. Vůbec mne však nenadchlo, že na jejich brzké vybití upozorní fotoaparát jednou a pak už nafotíte maximálně 10 snímků a víc nic. Dosah blesku bývá u některých aparátů dle specifikací větší, ale ne vždy je to pravdou v reálu. Blesk na své malé rozměry funguje dobře a dosahuje daných hodnot. Autofokus pracuje spolehlivě i za zhoršených světelných podmínek díky přisvětlování, i když je třeba si počkat delší chvíli.

Manuální ostření uvítáte např. při snímání makra, zvyknout se dá i na ovládání tlačítky, zde však citelně chybí lupa pro kontrolu a taktéž stupnice se vzdálenostmi. Makro režim mne velmi zklamal, ostření od 10 cm neumožní fotografovat opravdové detaily. Lepšího zvětšení získáte při ostření na dlouhé ohnisko, ale i to se stále nepřibližuje makru některých kompaktů.

Optická kvalita je vzhledem k danému rozlišení hodnocena kladně, celková ostrost až do rohů a dobrá kresba i menších detailů je v dané kategorii zvládána dobře. Chromatická vada však nikoho nepotěší. Ani softwarově se totiž lehce neodstraní. Výborná je možnost snímat do formátu RAW, musíte však počítat s vlastními náklady na software pro konverzi. Šum je tradičně u Fujifilmu na nízké hladině a je tu možnost, s přimhouřením oka, používat i vysokých citlivostí.

Shrnuto, jedná se téměř o univerzální přístroj s manuálním i automatickým ovládáním. Rozlišení 5 MPx pro výtisky A4 naprosto dostačuje, takže není nutné poohlížetse po vysokém rozlišení. Desetinásobný zoom je lákadlem pro mnohé. Fotoaprát Fujifilm FinePix S5600 má samozřejmě i své mouchy, avšak za daný peníz je to velmi dobrá volba.

Plusy:

  • optika
  • dosah blesku a ostření v šeru
  • formát RAW
  • rychlost
  • rozměry
  • cena

Minusy:

  • chromatická aberace
  • ovládání korekce expozice
  • chybí reálný histogram
  • „makro“ až od vzdálenosti 10 cm
  • absence optického stabilizátoru

Cena:

  • 8 490 Kč vč. DPH (přes internet od 6 790 Kč)

Zdroj:

Fujifilm, Praha
tel.: 234 703 411
www.fujifilm.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud