59
Fotogalerie

Dalekozraký: Olympus SP-550UZ (test)

Olympus na počátku letošního roku překvapil – přehodnotil svým modelem SP-550UZ rodinu ultrazoomů. Prozatím si v této kategorii vychutnává prvenství v rozsahu zoomu.

Nový sedmimegapixelový ultrazoom řady SP od Olympusu přináší do třídy digitálů s elektronickým hledáčkem patřičný rozruch – přístroj SP-550UZ je totiž prvním fotoaparátem vůbec, jehož optika dokáže pracovat s osmnáctinásobným rozsahem.

P01.jpg
I dalekohled s osmnáctinásobným zoomem může být kompaktní

Jak jsem se zmínila již v článku Kupředu pohledem: Olympus SP-550UZ, fotoaparát působí velice odolně a má vynikající ergonomii držení. Jeho přední stěna včetně okruží objektivu a zadní plošky na umístění palce pravé ruky jsou „vypolstrovány“ gumou, a tak vám přístroj nevyklouzne ani ze zpocených rukou. Navíc je k dispozici klasické uchycení popruhu na dvě očka.

P03.jpg P04.jpg
I s vysunutým objektivem si fotoaparát zachovává malé rozměry

Fotoaparát nabízí velký 2,5“ displej s vysokým rozlišením 230 000 obr. bodů, a i když hodnotíme pozitivně antireflexní vrstvy a široký pozorovací úhel, k jeho dokonalosti schází výklopné schopnosti. Při vytváření snímků si můžete na displeji aktivovat pomocné kompoziční mřížky, a samozřejmě zapnout reálný histogram. Výbornou vlastností je také možnost tzv. přímého histogramu s indikací přepálených (červená) a podexponovaných (modrá) míst, která si můžete zobrazit také při pozdějším prohlížení fotografií. Elektronický hledáček s dioptrickou korekcí je poměrně malý, v technických specifikacích jsme se nedozvěděli jeho rozlišení. Zajišťuje však – stejně jako displej – 100 % pokrytí snímaného záběru.

H05.jpg H06.jpg
Při komponování scény je možné aktivovat reálný histogram nebo tzv. „přímý“ histogram
H01.jpg H02.jpg
H03.jpg H04.jpg
Fotografii si můžete prohlédnout „čistou“, s údaji o snímku, s indikací špatně exponovaných míst či s náhledovým histogramem
P02.jpg
Kolem spouště je usazena zoomovací kolébka

I když je čtyřsměrný ovladač na zadní stěně plně osazen, nadstandardní tlačítka přímého přístupu již k dispozici nejsou. Nastavení potřebných režimů včetně natáčení videosekvencí a scénických programů najdete na otočném kruhovém ovladači na horní stěně. Pozitivním „výstřelkem“ je samostatná ikonka rozechvělé ruky (rovněž na horní stěně), pod kterou si jistě představíte funkci (de)aktivace obrazového stabilizátoru. Výrobce jí však překvapivě přidělil uživatelskou volnost, můžete na ni tedy z menu přiřadit jednu z více než deseti funkcí.

I když byste to možná nečekali, může vám fotoaparát ve vypnutém stavu posloužit jako hodiny a dokonce i budík (Olympus není jediný výrobce, který tuto funkci nabízí – setkali jsme se s ní již u kompaktů od Casia i Canonu). Podržíte-li několik vteřin tlačítko DISP., zobrazí se na displeji aktuální datum a čas nastavení budíku.

P05.jpg
Jak praví samolepka na horní stěně, přístroj má integrovanou demonahrávku s představením vybraných funkcí - spustíte ji delším podržením tlačítka Menu
P06.jpg
Ze spodní části vkládáte do gripu fotoaparátu 4 AA akumulátory
P07.jpg
Na levé straně je umístěno samostatné tlačítko pro aktivaci výklopného blesku. S jeho přítomností si musíte vystačit, sáňky na externí blesk na ultrazoomu nenajdete

Ovládání fotoaparátu nečiní žádné problémy, je srozumitelné i pro začátečníka. Ultrazoom SP-550UZ má samozřejmě české (a dokonce slovenské) menu, jehož přehlednost je doslova vzorová. Nevýhodou ale je, že při jakkoli hlubokém vstupu do Menu musíte stejnou cestou zase „odskákat“ zpět na hlavní obrazovku – nedosáhnete toho pouhým namáčknutím spouště, a tak je práce trochu zdlouhavá.

M43.jpg M44.jpg
Ani Čech a Slovák se nemusí obávat nesrozumitelných cizojazyčných pojmů

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: CCD 7,4 Mpx (celkem)/7,1 Mpx (efektivně)
  • max. výst. rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
  • paměťové médium: xD-Picture Card objektiv: 28–504 mm, F2,8–4,5
  • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 230 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: 4× AA akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG, RAW
  • video: 640 × 480 px, 30 sn./s, ozvučené rozměry: 116 × 78,5 × 78 mm, 460 gramů
  • cena: 14 990 Kč vč. DPH

Kompletní technické parametry najdete v katalogu digitálů.

Pokračování 2 / 5

Funkce, vybavení

Zatímco dnešní trend vysokého počtu megapixelů nabírá závratných výšek, Olympus SP-550UZ se kupodivu drží při zemi. Stejně jako přímý předchůdce SP-510UZ si zachovává stejný čip o velikosti 1/2,5“ a také jeho osazení sedmi miliony světlocitlivých buněk.

Zatímco u předchozích modelů řady SP – SP-500UZ a SP-510UZ – optika začínala na ohnisku 38 mm a dosahovala „pouze“ desetinásobného rozsahu, u novinky předčil výrobce všechna očekávání. Nejenže nabízí širší pohled s ohniskem 28 mm, ale zároveň 18× rozpětí – objektiv tedy končí na úctyhodných 504 mm při přepočtu na kinofilm. Vzhledem k tomuto obrovskému rozsahu hodnotíme jako výbornou světelnost F2,8–4,5.

S oslňujícími papírovými parametry jsme měli v realitě trochu potíž – pokud totiž nejsou velmi dobré světelné podmínky, pak snímky pořízené s plně vyzoomovaným objektivem nemusejí být ostré. Použijeme-li na exaktní propočet pravidlo převrácené hodnoty, pak se na konci 504 mm dostáváme na čas 1/500 vteřiny – tedy bez použití stabilizátoru. Lehce si tedy spočítáte, že v nepřívětivém světle budete na fotografování potřebovat stativ. Naštěstí má fotoaparát stabilizovaný snímač, a ten umožní prodloužit časy až třikrát.

Nejsme schopni zjistit přesnou příčinu, domníváme se však, že negativním jevem stabilizace je zvýšená spotřeba energie – se 4 tužkovými akumulátory 2 500 mAh se nám nepodařilo pořídit více než 200 snímků.

Fotoaparát je samozřejmě vybaven všemi expozičními režimy P/A/S/M, nabízí vedle scénických programů také vlastní uživatelské režimy a lze konstatovat, že nepostrádá žádnou z významných funkcí. Spíše naopak – některé z nich modely konkurenčních výrobců vůbec nenabízejí.

S01-S23.gif
23 předdefinovaných motivových programů považujeme za nadstandard
A01-A15.gif
Výrobce upozorňuje na nejpřitažlivější funkce fotoaparátu

Vedle uživatelských úprav ostrosti, kontrastu a nasycení (vždy v pěti krocích do plusu i do mínusu) oceníte korekci vyvážení bílé v 7 krocích k červené nebo modré. Expoziční bracketing doplňuje bracketing zaostřovací. Netypický je tzv. předvídavý autofokus se schopností zaostřit na pohybující se objekty, výbornou volbou pak výběr zaostřovacího bodu v matici 11 × 13 bodů.

Fotoaparát dovoluje nastavit vysokou citlivost až ISO 5 000, již od ISO 3 200 mají ale výsledné snímky pouze 3Mpx rozlišení (2 048 × 1 536 px).

M01-M36.gif
Menu fotoaparátu není jen přehledné, ale také vyčerpávající
B01-B07.gif
Stiskem tlačítka OK Func vyvoláte na displeji rychlou nabídku Menu, která skýtá nejdůležitější nastavení – citlivost ISO, vyvážení bílé, „drive“ a způsob měření

Přestože některé digitály nenabízí téměř žádné možnosti dodatečných úprav snímků přímo ve fotoaparátu, Olympus je na tom lépe. Kromě redukce červených očí a barevných filtrů (černobílý, sépiový) nabízí ultrazoom SP-550UZ přidávání rámečků, tvorbu vlastních kalendářů i korekci jasu a nasycení.

G01-G19.gif
U každé položky v menu si můžete dopřát komfort s vysvětlivkamiNamísto listování příručkami můžete využít poučeného fotoprůvodce Guide na otočném voliči.
F01-F31.gif
Fotoprůvodce může začínajícímu uživateli napomoci k lepším snímkům

Stejně jako každý moderní digitál umí také SP-550UZ pořizovat videosekvence, v rozlišení až 640 × 480 pixelů při frekvenci 30 snímků za vteřinu. Chcete-li však mít záznam ozvučený, je třeba v Menu aktivovat funkci hlasového záznamu. Jestliže nevlastníte rychlou kartu typu xD H, umožní vám ultrazoom jen patnáctivteřinový šot. Když ale snížíte rozlišení, můžete i s běžnou kartou natáčet až do zaplnění její kapacity. V průběhu „filmování“ není možné zoomovat a se zvukem ani využívat výhody stabilizátoru.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Jak jsme očekávali, velký rozsah objektivu má kolísavou kvalitu. Můžete si všimnout na našich testovacích obrazcích, že s přibývajícím vyzoomováním se snižuje výrazně kontrast snímků a klesá rozlišení detailů – ve středu pole až na 1 300 lph. Ke kladným vlastnostem patří ostrost v rozích obrazu, kdy až po střední ohniska přesahuje rozlišení 1 500 lph.

Q03.jpg
max. velikost
Rozmazaný snímek, nebo fotografie s velmi nízkým kontrastem? B je správně

Optika vykazuje na nejširší ohnisko 28 mm prokazatelné soudkovité zakřivení, které se záhy mění na poduškovité zkreslení. Přestože chromatické vady není přístroj ušetřen, není nijak závratná.

Q04.jpg Q05.jpg D19.jpg
max. velikost | max. velikost max. velikost
U záběrů pořízených v protisvětle není paradoxně chromatická vada nijak výrazná, v běžných světelných podmínkách (poslední snímek) se někdy objeví zřetelněji

Jestliže jste si dělali zálusk na surový formát, do kterého fotoaparát umí ukládat data, pak věřte, že tato nadstandardní vlastnost nepřináší valných výsledků – z RAWu se nám totiž nepodařilo vyzískat lepší obrazovou informaci než z komprimovaného JPEGu. Navíc práci s firemním softwarem Olympus Master 2.0. znepříjemňuje nepříliš dobrá optimalizace programu na výkon.

Malý čip osazený sedmi miliony pixely je důsledkem znatelného šumu již u nízkých citlivostí. Zatímco do ISO 400 je míra únosná, u vyšších nastavení se již setkáte s vysokou hladinou barevného šumu – k němu se přidružuje mírné rozostření degradující fotografie. Citlivost ISO 3 200 a 5 000 jsou vhodné pro použití jen v nejzazších situacích – i když je fotoaparát pořizuje pouze v 3Mpx rozlišení, jejich obrazová kvalita je velmi nízká.

Graf šumu

sum_1.png sum_2.png
Graf šumu
Q06.jpg Q07.jpg
max. velikost | max. velikost
Q08.jpg Q09.jpg
max. velikost | max. velikost
Q10.jpg Q11.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka citlivosti - zleva ISO 50, 200, 400, 800, 1 000, 3 200

Graf senzitometrie

senzitometrie.png
Hodnota dynamického rozsahu od –4 do +2,3 EV je velmi dobrou vlastností

Naměřili jsme

Rychlostní parametry Olympusu SP-550UZ hodnotíme jako pomalé. V kategorii ultrazoomů je start za 3,66 s dokonce podprůměrnou hodnotou, chválu rozhodně nemůžeme pět ani na měřitelné zpoždění spouště při namáčknutí (0,35 s). Potěšitelné není ani dvouvteřinové ukládání dat.

Podprůměrný čas 1 sn./s u sériového snímání vyvažují nové režimy HI1 (7 sn./s) a HI2 (15 sn./s) zaznamenávající snímky v nižším rozlišení. Mód HI2PRE ukládá již při namáčknutí spouště scénu do vyrovnávací paměti tak, že po stisku spouště budete mít na xD kartě 5 snímků ještě před hlavní řadou – tuto funkci oceníte u akcí s nepředvídatelným začátkem.

Olympus SP-550UZ
první snímek3,66 s
snímek bez namáčknutí1,36 s
snímek s namáčknutím0,35 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku2,55 s
rychlost sériového snímání1,0 sn./s
max. počet snímků v sérii4
měřeno s paměťovou kartouOlympus xD-Picture Card M512 MB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

D01.jpgD_b.JPG
 max. velikost | max. velikost
D_c.JPG D_d.JPG
max. velikost | max. velikost
D_e.JPG D_f.JPG
max. velikost | max. velikost
D_g.JPG D_h.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazce – nejkratší ohnisko 28 mm, zleva ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200 a 5 000
D02.jpg D03.jpg
max. velikost | max. velikost
D04.jpg D05.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazce – mírně vyzoomováno, střed ohniskového rozsahu, ¾ ohniskového rozsahu, nejdelší ohnisko 504 mm, ISO 50
D06.jpg D07.jpg
max. velikost | max. velikost
Zoom – nejkratší ohnisko a nejdelší ohnisko
D08.jpg D09.jpg D10.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo bez blesku, s bleskem a v interiéru s bleskem
D11.jpg D12.jpg
max. velikost | max. velikost
D13.jpg D14.jpg
max. velikost | max. velikost
D15.jpg
max. velikost
Standardní scéna, zleva ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600
D16.jpg D17.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro exaktní, Supermakro
D18.jpg
max. velikost
Makro reálné

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Fotoaparát SP-550UZ si zakládá na vyvedené konstrukci, výborné ergonomii a jednoduchém ovládání. Ve své třídě rozhodně vyniká nadstandardní nabídkou, pole funkčnosti však není možné nijak rozšířit – přitom sáňky na externí blesk by se nejednou hodily.

Škoda, že oslňující 18× rozsah ohnisek, začínající na velmi příjemných 28 mm, nepřináší výbornou obrazovou kvalitu v celém rozsahu – tato „megazoomová“ daň se ale dala očekávat. Při práci s modelem také budete muset vyvinout trochu velkorysosti a zamhouřit oči nad – v rámci své třídy – slabými rychlostními výkony.

Plusy:

  • stabilizovaný čip
  • rozsah ohnisek výborné funkční vybavení
  • ergonomické vlastnosti

Minusy:

  • kvalita obrazu na delších ohniscích
  • absence tlačítek přímé volby
  • výdrž akumulátorů
  • rychlostní parametry

Cena:

  • 14 999 Kč vč. DPH

Zdroj:

  • Olympus C&S, Praha
  • tel.: 221 985 211
  • www.olympus.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud