8
Fotogalerie

HUGIN – expert na tvorbu panoramat

Na skládání panoramat existuje spousta programů různé kvality. Pokud chcete dosáhnout skutečně dobrých výsledků za minimální náklady, vyzkoušejte HUGIN.

Nástroj na tvorbu panoramat HUGIN vlastně není programem v pravém slova smyslu – je to jakési grafické uživatelské prostředí, pomocí kterého ovládáme několik specializovaných programů (Autpoano, Nona, Enblend...) na vyhledávání kontrolních bodů, optimalizaci, slepení obrázků, případně míchání přechodů mezi slepovanými obrázky.

Zájemci, který se setká s HUGINem poprvé, se může zdát ovládání dosti složité. Program opravdu nabízí velké množství parametrů, kterými lze různě měnit či nastavovat téměř cokoliv, a mít tak výsledek plně pod kontrolou. Není však třeba se obávat – i se znalostí pouze základních ovládacích prvků lze dosáhnout velmi dobrých výsledků.

Po spuštění programu se objeví základní okno s několika záložkami – Obrázky, Fotoaparát a čočky, Kontrolní body, Optimizer, Slepovač. Prvním krokem je výběr obrázků, ze kterých chceme vytvořit panorama. V záložce Obrázky klikneme na tlačítko Přidat jednotlivé obrázky... (nachází se v pravé části okna).

Připomínám, že obrázky musí být exponovány už se záměrem vytvořit z nich panorama – tzn. překrytí alespoň 30%, stejné ohnisko, alespoň přibližně stejná expozice apod. Obrázků je možno přidat i větší počet, je však třeba pamatovat na to, že větší počet obrázků znamená větší výpočetní výkon, delší dobu zpracování a v neposlední řadě i výstup s velkým datovým objemem.

hugin1.jpg
Přidání obrázků

Přidané obrázky s parametry jsou vidět v okně pod záložkami. Parametr Kotva (AC) označuje obrázek, který jsme si zvolili jako kotevní, počáteční (obvykle je to ten prostřední); k němu jsou potom „lepeny“ další. Změnit kotevní obrázek můžeme pomocí tlačítek Ukotvit tento obrázek pro pozici (A), případně Ukotvit tento obrázek pro expozici (C).

Po ukončení výběru obrázků následuje další krok – výběr kontrolních bodů. Kontrolní body označují shodná místa v navazujících fotografiích. Výběr kontrolních bodů je možné provádět ručně v záložce Kontrolní body, ale mnohem efektivnější a jednodušší je využít výhod programu Autopano. V záložce Obrázky klikneme na tlačítko Vytvořit kontrolní body. Předem můžeme nastavit jejich počet; 10 je většinou dostačující. Program Autopano nalezne požadované kontrolní body, vizuálně si je můžeme prohlédnout v záložce Kontrolní body.

hugin2.jpg
Přehled nalezených kontrolních bodů

Následuje optimalizace – výpočet optimálních deformací obrázků tak, aby jeden na druhý přesně navazovaly. To provedeme v záložce Optimizer kliknutím na tlačítko Optimalizovat teď! Po ukončení výpočtu se objeví okno s výsledky, jejichž hodnoty by neměly být příliš vysoké. Parametry Optimizeru není třeba nijak měnit.

hugin3.jpg
Výsledek optimalizace

V dalším kroku přistoupíme ke slepení obrázků. Přepneme na záložku Slepovač, kde nejdříve stanovíme zorné pole panoramatu pomocí tlačítka Spočítat zorné pole, poté kliknutím na tlačítko Vypočítat optimální velikost spočítáme velikost výsledného slepeného obrázku (můžeme stanovit i ručně).

hugin4.jpg
Slepovač

V této fázi doporučuji prohlédnout si Náhled panoramatu (třetí ikona zprava v nástrojové liště) a zkontrolovat si, jak bude vypadat slepené panorama.

hugin5.jpg
Kontrola v Náhledu panoramatu

Pokud nejsme spokojeni (v ukázkovém náhledu padá panorama doleva), vrátíme se na začátek na záložku Obrázky. Zde se pokusíme provést korekci změnou kotevního bodu. Parametr Orientace obrázku můžeme upravit ručně – změnou hodnoty „yaw“ posunujeme kotevní bod doprava nebo doleva, změnou hodnoty „pitch“ posunujeme kotevní bod nahoru nebo dolů, změnou hodnoty „roll“ měníme sklon vodorovné roviny. V našem případě nastavíme „roll“ na 1,5. Může se stát, že slepené panorama je v náhledu prohnuté nahoru nebo dolů – toto prohnutí lze korigovat úpravou hodnoty „pitch“. Orientaci obrázku lze měnit i graficky, po kliknutí na tlačítko Změnit kotvící bod...

hugin6.jpg
Změna kotvícího bodu

Opětovně provedeme optimalizaci a zkontrolujeme náhled panoramatu. Pokud je výsledek vyhovující, můžeme začít slepovat. V záložce Slepovač nastavíme parametry rychloslepovače. Doporučuji nastavit výstupní formát na TIFF, který jediný spolupracuje s programem Enblend a umožňuje nastavit jemné míchání, zaručující neznatelné přechody mezi jednotlivými slepenými obrázky. Samozřejmě je třeba dole zatrhnout parametr Jemné míchání.

Slepování odstartujeme kliknutím na tlačítko Slepit teď!. Poté následuje proces slepení jednotlivých fotek, který může být v závislosti na počtu a velikosti slepovaných obrázků poměrně časově náročný. Výsledkem je hrubé slepené panorama, o velikosti desítek až stovek MB (formát TIFF).

hugin7.jpg
Neupravené panorama

Do výsledné podoby podle vašich požadavků je třeba panorama upravit v běžném grafickém editoru – provést ořez, převzorkování, změnu formátu, rámeček apod.

hugin8.jpg
Příklad výsledného panoramatu

Závěrem bych se ještě vrátil k záložce Fotoaparát a čočky. V této záložce jsou uvedeny parametry optické soustavy fotoaparátu, potřebné pro optimalizaci slepovámí obrázků. V podstatě nás tato záložka nemusí zajímat, protože se parametry nastaví samy (program je přečte z EXIFu fotografie, případně odhadne).

Určitě si přečtěte

Články odjinud