90
Fotogalerie

Vždy připraven: Sony Cyber-shot W80 (test)

Stylový ultrakompaktní Cyber-shot W80 od Sony si svým designem, funkcemi i rychlostními parametry zcela jistě podmaní nejednoho začínajícího uživatele.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/2,5", CCD 7,2 Mpx (celkem)/7,1 Mpx (efektivně)
  • optický stabilizátor: ano, Super SteadyShot
  • max. výst. rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
  • paměťové médium: Memory Stick Duo/PRO Duo/interní paměť 31 MB
  • objektiv: 35–105 mm, F2,8–5,2
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 115 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG video: 640 × 480 px, 30 sn./s, ozvučené, limitované kapacitou pam. karty
  • rozměry: 91 × 58 × 23 mm, 175 gramů
  • cena: 7 490 Kč vč. DPH

Firma Sony uvedla v únoru tohoto roku trojici kapesních automatů – W200, W90 a W80 – které se odlišují pouze v drobných detailech; tím nejvýznamnějším je rozlišení snímací soustavy. Naše redakce měla možnost otestovat posledně zmiňovaný 7Mpx model Cyber-shot DSC-W80, jenž je k dostání v černém, stříbrném nebo růžovém provedení.

01.jpg
Fotoaparát se vám pro své ultrakompaktní rozměry vejde takřka kamkoli

Kovem opláštěnou „wé osmdesátku“ můžeme přiřadit k velké skupině digitálů, které se bez problémů zahnízdí v kapse u kalhot či košile. Maličký přístroj o váze necelých 200 gramů je zcela přizpůsobený začínajícím uživatelům: zpočátku si ale budete muset najít klíč k pohodlnému držení fotoaparátu. Nejenže je model placatý bez výčnělků, výrobce mu neponechal ani na zadní stěně takřka žádné místečko na prsty: váš pravý palec tedy pravděpodobně spočine na otočném voliči, levý zase na LCD displeji.

02.jpg 03.jpg 04.jpg
Štíhlé linie může „osmdesátce“ leckdo závidět

Tak trochu raritkou – i když ne právě ve „wéčkové“ řadě od Sony – je přítomnost průhledového optického hledáčku. Není však tajemstvím, že od hledáčků u takto malých přístrojů již řada fotovýrobců upustila. I v tomto případě je vzhledem k miniaturní velikosti a malé ploše pokrytí snímaného záběru „štěrbinka“ spíše na ozdobu. Zejména v kontrastních podmínkách je hledáček dobrým partnerem displeje, přiznám se ale, že jsem jej v daném případě (a u tohoto typu digitálu vůbec) neměla potřebu ani jednou použít.

05.jpg
K ladnému tělu patří také útlý Li-Ion akumulátor, který bydlí v blízkosti karty MS Duo/ PRO Duo

Ovládací prvky fotoaparátu jsou zcela soustředěny na zadní stěnu, do pravé části vedle displeje. Najdeme zde nejen tradiční zoomovací kolébku a plně osazený čtyřsměrný ovladač, ale také otočné kolečko s expozičními režimy, které je oproti dřívějším modelům této řady „zapuštěno“ do těla. Dalším samostatným tlačítkem je Menu, jehož grafická podoba se vzhledem ke starším sourozencům podstatně změnila, a to rozhodně k lepšímu.

Jak jsem se ale zmínila již v článku Pohotové „Wéčko“: Sony W80 (první foto), menu je stejně jako u předchůdců provedeno bez tzv. „kruhové návratnosti“, která může být brzdicím faktorem v nejrůznějších situacích. Pod ovladačem Home se pak ukrývají položky rozčleněné do kategorií Snímání, Prohlížení snímků, Správa paměti nebo Nastavení. Jak si můžete prohlédnout v následující kapitole Funkce, vybavení (proklik!!!), u každého bodu v lištách se vám automaticky zobrazí také jeho stručná charakteristika. Menu fotoaparátu je samozřejmě české, i když ne 100% důkladně: na anglická slovíčka typu Back, Next, Volume či Return prostě narazíte.

cestina.jpg
I když fotoaparát umí hovořit česky, některá z položek přece jen překladatelům unikla
u1-u5.gif
Nabídka pod tlačítkem Home
06.jpg
Potřebné expoziční režimy najdete na otočném voliči

Je s podivem, tedy vzhledem k dnešnímu standardu, že výrobce osadil fotoaparát 2,5“ displejem s velice podprůměrným rozlišením 115 tisíc pixelů. Dlužno podotknout, že tento počet obrazových bodů nabízí také ve stejnou dobu uvedený 8Mpx Cyber-shot W90 a 12Mpx Cyber-shot W200. Zcela jistě to není parametr, podle kterého se kupující výhradně řídí, při prohlížení snímků na LCD však tento „neduh“ zřetelně pocítíte.

07.jpg
Horní stěna si vystačí se dvěma tlačítky
08.jpg
Ve spodní části najdete konektor pro usazení fotoaparátu do dokovací kolébky

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Sony W80 se sedmimegovým čipem o velikosti 1/2,5“ disponuje optikou Carl Zeiss v klasickém trojnásobném rozsahu 35–105 mm a ani světelnost objektivu F2,8–5,2 nijak nevybočuje z průměru. Praktickým „doplňkem“ fotoaparátu je optická stabilizace Super SteadyShot, jež funguje – podobně jako stabilizátor Mega O.I.S u konkurenčního Panasoniku – ve dvou stupních: vždy, anebo pouze při namáčknutí spouště. Obrazové ukázky srovnatelných snímků bez použití stabilizátoru a s jeho aktivací si můžete prohlédnout v následující kapitole Obrazová kvalita, testy (proklik!!!).

Jak jsme si řekli již v úvodu, Cyber-shot W80 je pouhým expozičním automatem, s několika přednastavenými scénickými programy, jejichž nabídku najdete na otočném kruhovém voliči na zadní stěně (nechybí mezi nimi v poslední době oblíbený režim Vysoká citlivost ISO). Zde je také ikonka pro natáčení videosekvencí, které přístroj pořizuje se zvukem v tradičním rozlišení 640 × 480 px při frekvenci 30 snímků za sekundu.

r1-r10.gif
Ukázka všech expozičních režimů

Na automatický přístroj pro uživatele, kteří se s digitální technikou teprve seznamují, je však model W80 velice dobře vybaven. Na tomto místě si vyjmenujeme podstatné funkce, jejichž existenci budeme dokumentovat také na tzv. screenshotech.

S fotoaparátem si můžete vybrat formát, který vyhovuje vám, potažmo vašemu zobrazovači: standardní 4:3, „kinofilmový“ 3:2 nebo širokoúhlý 16:9. Cyber-shot samozřejmě dovoluje výběr ze tří druhů měření expozice – vícebodový, se zdůrazněným středem nebo bodový, cizí mu není ani nabídka několika režimů ostření (pro Makro najdete ikonku na čtyřsměrném kruhovém ovladači)

P1.jpg P2.jpg P3.jpg
Poměr stran snímku máte ve svých rukách
m1-m3.gif
Tři druhy měření expozice – co chcete víc?
o1-o8.gif
Nemalá je také nabídka ostřicích režimů

Tak jako jsme si u kompaktů od Sony uvykli, také u W80 můžete pracovat jak s náhledovým, tak i reálným histogramem, expozici lze korigovat v rozmezí ±2 EV. Co je však také velkou výhodou (a pro mnohé začátečníky pomocníkem), je expoziční bracketing: fotoaparát umožňuje odstupňovat expozici tří snímků v intervalech ±0,3 EV, ±0,7 EV a ±1 EV.

H1.jpg H2.jpg
S fotoaparátem si užijete nejen náhledový, ale také reálný histogram (vlevo)
B1.jpg B2.jpg B3.jpg
Sony W80 nabízí tři možnosti odstupňování expozice

Na současném trhu se výrobci předhánějí, který trumfne toho druhého možností vyššího nastavení citlivosti snímací soustavy. U Cyber-shotu W80 lze pracovat s nejnižší citlivostí ISO 100, v plném rozlišení však můžete použít také ISO 3 200. Jak takové snímky vypadají, si můžete prohlédnout v následující kapitole Obrazová kvalita, testy. (proklik!!!)

I1.jpg I2.jpg
Rozpětí pro manuální nastavení citlivosti je od ISO 100 do 3 200

Jako u každého digitálu najdete i zde nabídku režimů pro vyvážení teploty bílé barvy. Automatika sice pracuje spolehlivě, do extrémnějších světelných situací však neškodí předdefinovanou hodnotu nastavit. Pokud ale budete hledat uživatelskou kalibraci, se špatnou se potážete.

v1-v8.gif
Vyvážení bílé můžete usměrňovat pouze pevně danou nabídkou

Jestliže se vám zdá výkon blesku slabý (nebo naopak v některých situacích jej potřebujete ještě utlumit), pak je k dispozici korekce intenzity záblesku. Pokud se obáváte, že budou mít vaše postavy na snímcích s bleskem červené oči, můžete již v zárodku tento efekt potlačit. Dobře funguje také nová funkce rozpoznávání obličejů – Face Detection. Ani standardní barevný režim není jedinou „zákonnou“ volbou – při snímání můžete využít jeden ze čtyř barevných filtrů.

s1-s3.gif
Síla blesku je ve vašich rukou
c1-c3.gif
S červenýma očima na snímku si nemusíte dělat starosti
f1-f5.gif
Kromě normálního snímání najdete v nabídce další barevné odstíny
D32.jpg D33.jpg
max. velikost | max. velikost
D34.jpg D35.jpg
max. velikost | max. velikost
D36.jpg
max. velikost
Konkrétní použití barevné palety: zleva normální režim, dále živý, neutrální, sépiový a černobílý filtr

V režimu náhledu můžete snímky všelijak deformovat. Pod záložkou Retuš najdete možnost měkkého ostření, částečnou změnu barvy, paprskový filtr a rybí oko. Postup při úpravách je zcela jednoduchý: šipkami nastavíte podle vlastního vkusu „středobod“ a dále zvolíte požadovanou úroveň.

n1-n5.gif
Změna snímku step by step
D37.jpg D38.jpg D39.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D40.jpg D41.jpg D42.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Zleva: originální snímek, měkké ostření, částečná barva, rybí oko (nižší stupeň), rybí oko (vysoký stupeň), paprskový filtr
D45.jpg D46.jpg D47.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Zleva původní snímek a 2× filtr měkkého ostření – vždy s jiným středovým bodem
D48.jpg D50.jpg
max. velikost | max. velikost
Zleva původní snímek, filtr rybí oko

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Cyber-shot DSC-W80 vykazuje na nejširším konci docela výrazné soudkovité zkreslení, které v postupným zoomováním mizí, na dlouhém ohnisku je již výskyt poduškovitého prohnutí minimální. Téměř v celém rozsahu ohnisek můžeme z laboratorních testovacích obrazců vyčíst výborné rozlišení linek, a to 1 700 lph. Všimněte si však na testchartech i reálných záběrech, že kresba snímků je poměrně měkká a v okrajích fotografií dochází ke snížení ostrosti. Objektiv Carl Zeiss se ve vyostřených světelných situacích kamarádí s barevnou vadou.

D18.jpg D19.jpg D21.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Chromatickou vadu na snímcích najdete

Přestože snímky černobílých „čárových obrazců“ vypadají slibně, na některých snímcích fotografovaných na nominální citlivost ISO 100 (zejména tam, kde se vyskytují travnaté plochy, vlasy nebo zvířecí srst) nejsou dobře prokreslené detaily: jednotlivosti jsou neostré, možno říci „chlupaté“. Tuto situaci má na svědomí především velmi silná komprese JPEGu. Následující snímek pořízený v extrémní světelné situaci dokumentuje špatný přenos kontrastu, stejně jako slabé antireflexní vrstvy.

D20.jpg
max. velikost
V některých situacích fotoaparát jednoduše „nestíhá“

Při základní hodnotě citlivosti se setkáte s velice nízkou hladinou šumu, a v podstatě nemá fotoaparát se „zrnem“ problémy až do ISO 400. Budeme-li shovívaví, pochválíme jej i za obrazové výstupy při ISO 800 – ještě při tomto vysokém nastavení jsou totiž dobře rozpoznatelné detaily, zatímco u konkurence už fotografie připomínají mazanici vodovými barvami. S vyššími citlivostmi však není radno si zahrávat – zde se ke slovu dostává tvrdý odšumovací algoritmus, v jehož důsledku jsou snímky téměř rozmazány.

D26.jpg D27.jpg D28.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D29.jpg D30.jpg D31.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Zleva ISO 100, 200, 400, 800, 1 600 a 3 200
D16.jpg D17.jpg
max. velikost | max. velikost
Další ukázka snímků z režimu Vysoká citlivost – zleva ISO 800, ISO 1 600

Velkou výhodou tohoto kompaktu je přítomnost obrazového stabilizátoru Super SteadyShot, který se v praxi výborně osvědčil. Jak jsme se již zmínili, pracuje ve dvou polohách, a to vždy, nebo pouze při namáčknutí spouště. K dokonalosti této funkce ale chybí samostatné tlačítko, kterým byste stabilizaci (de)/aktivovali, jak je to obvyklé pro kompakty od konkurenčního Panasoniku – u Cyber-shotu W80 je třeba pro funkci vstoupit do nabídky Menu.

SS1.jpg SS2.jpg SS3.jpg
Ke SteadyShotu se musíte proklikat pěkně hluboko

Nyní si prohlédněte snímky pořízené za stejných podmínek, vlevo vždy bez použití obrazového stabilizátoru, vpravo po jeho aktivaci.

D22.jpg D23.jpg
max. velikost | max. velikost
Čas 1/25 s, F2,8, ISO 100
D24.jpg D25.jpg
max. velikost | max. velikost
Čas 1/20 s, F3,5, ISO 100

Naměřili jsme

Není přehnané, když Cyber-shot DSC-W80 nazveme sprinterem. Pořízení prvního snímku od zapnutí fotoaparátu do dvou vteřin je výborná hodnota, kterou je třeba ocenit nejvyšším počtem bodů. Na nulovou prodlevu při snímání s namáčknutou spouští jsme si u podobných kompaktů velice rychle zvykli, naše exaktní měření však zjistila stejný výsledek také při snímání bez namáčknutí, což je parametr opravdu záviděníhodný. Nutno konstatovat, že přístroj také pohotově ukládá data.

Sony Cyber-shot DSC-W80
první snímek1,96 s
snímek bez namáčknutíneměřitelné
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,36 s
rychlost sériového snímání2,2 sn./s
max. počet snímků v sériiomezený paměťovou kartou
měřeno s paměťovou kartouMS PRO Duo 1 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

D01.jpg D02.jpg D03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D04.jpg D05.jpg D06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazce – nejkratší ohnisko, zleva ISO 100, 200, 400, 800, 1 600 a 3 200
D07.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko, ISO 100
D08.jpg D09.jpg
max. velikost | max. velikost
Zoom – nejkratší a nejdelší ohnisko
D10.jpg D11.jpg D12.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo bez blesku, s bleskem a v interiéru s bleskem
D13.jpg
max. velikost
Standardní scéna, ISO 100
D14.jpg
max. velikost
Makro exaktní
D15.jpg
max. velikost
Makro reálné

Další demosnímky

D55.jpg D56.jpg
max. velikost | max. velikost
D57.jpg D58.jpg
max. velikost | max. velikost
D59.jpg D60.jpg
max. velikost | max. velikost
D61.jpg D62.jpg
max. velikost | max. velikost
D63.jpg D64.jpg
max. velikost | max. velikost
D65.jpg D66.jpg
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Sony Cyber-shot W80 je příjemnou miniaturkou, kterou můžete mít neustále v pohotovosti při sobě. Expoziční automat má vedle tradičního portfolia funkcí také několik zajímavých vychytávek, takže si můžete užít např. širokoúhlé snímky či záběry pořízené „rybím okem“.

Přístroj vás také rozhodně nezklame svými rychlostními parametry, jeho odezva je skutečně bleskurychlá. Obrazovou kvalitu fotoaparátu hodnotíme jako průměrnou – na jedné straně nejsou obrazové výstupy sužovány nadměrnou hladinou šumu, na stranu druhou snímky trpí velice silnou kompresí JPEGu.

Příjemnou zprávou je pokles ceny fotoaparátu v internetových obchodech, kde jej seženete již pod 7 tisíc korun. Stále se mi ale tato částka zdá být dosti vysoká za stroj, jenž neumožňuje manuální nastavení clony a času.

Plusy:

  • optický stabilizátor obrazu
  • nízká hladina šumu
  • rychlostní parametry

Mínusy:

  • podprůměrné rozlišení displeje
  • silná komprese JPEGu
  • absence tlačítek přímého přístupu

Cena:

  • 7 490 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud