Příběh Boba Krčila

Příběh Boba Krčila

Pražským galeriím o prázdninách dominují tři velcí malíři – Filla, Štýrský a Zrzavý – bylo by ale škoda přehlédnout výstavu fotografa Boba Krčila.

Otevírá ji dopis sedmnáctiletého prostějovského mladíka Bohumila Krčila rodičům – na rozloučenou před cestou do emigrace. Fotografie pak prokládají úryvky z deníků a dopisů rodině i přátelům, a dohromady velmi plasticky dokumentují Krčilovy životní osudy.

Po emigraci krátce pobýval ve Vídni, pak získal politický azyl ve Švédsku, kde se věnoval studiu fotografie a estetiky na univerzitě v Uppsale. V sedmdesátých letech Krčil na cestách po Evropě i Asii vytvořil mimo jiné fotografické cykly ze starobylého afghánského Herátu či z „domova bohů“ v Himaláji, kde jej fascinovala hašišová kultura. Život domorodců zachytil ve svém jediném barevném souboru, jinak fotil černobíle. Roku 1980 pak Bob Krčil neplánovaně zakotvil na newyorském Manhattanu, kde žil až do své předčasné smrti – zemřel roku 1992 po těžké nemoci.

krcil_1.jpg krcil_2.jpg
Z cyklu Home of the Gods, 1979

Vystavené snímky i texty ukazují na to, že Bob Krčil těžil ve své tvorbě ze zkušenosti outsidera, vyhnance a zároveň z přirozeně komunikativní povahy. Vyplatí se udělat si čas na pročtení textových dokumentů; spontánní tón dopisů mamince nebo kunsthistoričce Anně Fárové, která Krčilovi na dálku pomáhala ujasnit jeho fotografický názor, je neodolatelný. Krčil byl v kontaktu také s kolegy-fotografy, kteří sdíleli podobný osud – Antonín Kratochvíl jej v New Yorku výrazně podporoval zakázkami.

V New Yorku napřel fotograf energii také do editorské činnosti: shromáždil podklady pro knihu Česká fotografie v exilu, jež pak roku 1990 vyšla u nás v nakladatelství Host, a vytvořil také samizdatový sborník Sebráno v New Yorku 1987 – s vlepovanými fotografiemi, rozhovory se členy české komunity v New Yorku, medailony a dalšími texty.

krcil_3.jpg
Neony na 42. ulici mezi 9. a 10. avenue, 1987

První představení Boba Krčila v Česku je velmi vydařené, brzy jej doplní také knižní monografie, kterou v edici Fototorst vydá nakladatelství Torst.

Galerie hlavního města Prahy, Dům U zlatého prstenu, Týnská 6, Praha 1, do 16. září

Určitě si přečtěte

Články odjinud