67
Fotogalerie

Krůček k dokonalosti: Nikon Coolpix P5000 (test)

Pokročilé digitální kompakty mají stále své místo na trhu, Nikon tuto kategorii oživil černou krabičkou se stabilizací.

V sobotním článku jste se mohli dočíst o novém digitálním fotoaparátu Nikon Coolpix P5100. Jeho nedávno představený předchůdce Coolpix P5000 prošel naším redakčním testovacím kolečkem. Pro nezasvěcené – rozdíl mezi oběma zmíněnými modely je pouze v rozlišení snímače, novější digitál má 12 Mpx, námi testovaný kousek pak 10 Mpx.

P01.jpgP02.jpg

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/1,8", CCD 10,0 Mpx (efektivně)
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
  • paměťové médium: SD/ SDHC/MMC, interní paměť 16 MB
  • objektiv: 36–126 mm, F2,7–5,3
  • optická stabilizace: ano, Nikon Vibration Reduction
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 230 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG
  • video: 640 × 480 px, 30 sn./s, ozvučené, limitované kapacitou pam. karty
  • rozměry: 98 × 64 × 41 mm, 200 gramů

Coolpix P5000 svojí konstrukcí navazuje na úspěšnou řadu kompaktů s širokým ohniskem, které Nikon vyráběl před dvěma a více lety. Typickým zástupcem byl Nikon Coolpix 5400. Ačkoliv se postupem času těla digitálních fotoaparátů zmenšovala, základní prvky zůstaly stejné. Pravá část těla je protažena v grip s pogumovaným povrchem. Na zadní straně těla pak najdete malou gumovou plošku, která je přesně v místech, kam dosedne palec při držení fotoaparátu.

P03.jpgP04.jpg

To, že se P5000 hlásí k nejvyšší třídě kompaktnů potvrzuje i rozmístění ovládacích tlačítek. Na zadní straně najdete vedle displeje pětici tlačíítek, podobně jako je tomu u digitálních zrcadlovek Nikon. Vpravo od displeje je potom křížový ovladač s potvrzovacím středem.

Optický hledáček, umístěný ve středu zadní stěny, má zabudovány dvě diody pro signalizaci nabití blesku a zaostření. Na bočních stranách jsou poutka pro upevnění popruhu, v dnešní době, kdy je většina digitálů vybavena pouze očkem pro zápěstní poutko to jistě potěší.

P07.jpgP08.jpg

V levé části horní strany najdete sáňky pro externí blesk – jeden z nadstandardních prvků digitálu. K fotoaparátu doporučuje výrobce používat blesk SB-400. V pravé horní části je krom spouště s okružím pro ovládání zoomu a otočného voliče režimů také dialogové kolečko pro nastavení hodnoty vybraného parametru či pro pohyb v menu. Funkčně je toto kolečko velice podobné dialogovým kolečkům digitálních zrcadlovek.

P11.jpgP13.jpgP14.jpg

Práce s fotoaparátem je snadná a rychlá, a to především díky dobré ergonomii při zachování malých rozměrů. Ve srovnání s přímým konkurentem Canonem PowerShot G7 není aparát o mnoho větší, nabízí však lepší úchop. Na druhou stranu PowerShot G7 má více tlačítek přímého přístupu a samostatný volič pro nastavení citlivosti snímače.

P09.jpgP10.jpg

Šasi těla je vyrobeno z magneziové slitiny, riziko poškození fotoaparátu je tedy o něco nižší, než v případě plastové konstrukce s kovovým pláštěm. Energii dodává Li-Ion akumulátor s poměrně dobrou výdrží. Snímky se ukládají na paměťovou kartu SD nebo do interní paměti s kapacitou 21 MB.

P12.jpg

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Fotoaparát je osazen snímačem o velikosti 1/1,8" s efektivním rozlišením 10 Mpx. Maximální velikost snímku je tedy 3 648 × 2 736 bodů, k dispozici je dalších pět přednastavených rozlišení (5, 3, 2, 1 Mpx a VGA rozlišení). Citlivost snímače je možné nastavit v rozmezí ISO 64 až ISO 3 200  v krocích po 1 EV. Nejvyšší citlivost ISO 3 200 je dostupná pouze v kombinaci s 5Mpx rozlišením. Pokud zvolíte tuto citlivost, aparát se automaticky přepne na nižší rozlišení bez nutnosti zásahu do nastavení.

menu_043.jpgmenu_044.jpg

Fotografie se ukládají ve formátu JPEG, u něj je možné volit ze tří stupňů komprese. Formát RAW bohužel není k dispozici a je to jednou ze slabin fotoaparátu. Naopak při natáčení ozvučených videosekvencí (640 × 480 px, 30 sn./s) je možné bez omezení používat optický zoom. Pokud nejste příznivci úprav fotografií v počítači, možná vám přijde vhod možnost zvolit si před snímáním způsob podání barev, k dispozici je několik přednastavených voleb a také vlastní nastavení ostrosti, sytosti a kontrastu.

menu_042.jpgmenu_045.jpgmenu_046.jpg

Zvláštní funkce, se kterou jsem se zatím u jiného digitálu nesetkal se nazývá pevná clona, při její aktivaci v menu se fotoaparát snaží udržet zvolenou clonu co nejblíže nastavené hodnotě při změně ohniska. V opačném případě se clona mění se změnou ohniska výrazněji.

V levém horním rohu zadní stěny je funkční tlačítko Fn., kterému můžete přiřadit jeden z vybraných parametrů – citlivost, kvalita či velikost obrazu, vyvážení bílé, redukce vibrací. Nejčastěji asi zvolíte vyvážení bílé či citlivost, neboť tyto parametry jsou často používané a jejich nastavení v menu je poměrně zdlouhavé. Zmíněná redukce vibrací pracuje na principu plovoucích optických členů, podobně jako je tomu u stabilizovaných objektivů Nikkor. Její aktivace je však možná pouze přes menu nebo přes funkční tlačítko.

F11.JPGF12.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka práce stabilizátoru obrazu – vlevo zapnutý, vpravo vypnutý

Samotné menu je rozděleno do dvou částí, do jedné se vstupuje přes tlačítko MENU, do druhé pak přes SETUP – jedna z pozic otočného voliče režimů. Druhé jmenované slouží k základnímu nastavení fotoaparátu, nabídka pod MENU je pak určena pro nastavení parametrů fotografování. Některé položky z nabídky SETUP bych však uvítal spíše v druhém menu. Orientace a pohyb v obou nabídkách jsou jednoduché, nejistým uživatelům pomůže textová nápověda, která se zobrazí po otočení zoomovacího prstence do pozice T. Pro výstup z MENU stačí namáčknout spoušť, při dalším vstupu do nabídky budete opět na naposledy upravovaném parametru, a to i když mezi tím fotoaparát vypnete.

menu_082.jpgmenu_083.jpgmenu_084.jpg
Režim zobrazení displeje

Komponovat snímek je možné jak v hledáčku, tak na displeji, druhou možnost považuji za lepší, neboť hledáček pokrývá přibližně 80 % scény, ořezům se pak nevyhnete. Na druhou stranu v nouzi při nedostatku energie jistě hledáček najde své uplatnění. Displej má velikost 2,5" a rozlišení 230 000, barevné podání je korektní.

menu_104.jpgmenu_105.jpgmenu_106.jpg
Režimy zobrazení displeje při prohlížení snímků

Jelikož se jedná o pokročilý kompakt, je samozřejmostí nabídka všech expozičních režimů – P, A, S, M. V režimu programové automatiky můžete pomocí kruhového voliče měnit nastavenou dvojici clona-čas (tzv. Shift – při změně nastavení se na displeji vedle písmene P zobrazí malá hvězdička). Rozsah časů od 1/2 000 s až do 8 s je pro většinu fotografických situací dostatečný, třeba při snímání noční oblohy ale můžete delší časy postrádat. Časy lze v manuálním režimu nastavovat jen po celých stupních EV.

menu_109.jpgmenu_111.jpgmenu_112.jpg
Funkce D-Lighting je známá ze všech digitálů Nikon

S rozsahem clon je to již horší. Na širokém ohnisku je k dispozici deset hodnot od F2,7 po F7,6. Na druhém konci objektivu však čeká nemilé překvapení v podobě rozsahu F5,3–F7,3 ve čtyřech krocích. Možnost většího zaclonění by se hodila zejména ve slunečných dnech. Tady opět P5000 mírně ztrácí ve srovnání s PowerShotem G7, který má funkci ND filtru.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Obrazová kvalita je na velmi dobré úrovni. Objektiv dosahuje výborného rozlišení 1 900 lph na nejširším ohnisku, po vyzoomování objektivu klesá rozlišení na stále velmi dobrých 1 700 lph. Celková ostrost je v ploše dobrá, pouze okrajové oblasti vykazují měkčí kresbu. Sférické zkreslení je na širokém ohnisku patrné i na reálných scénách, nepůsobí zásadně rušivě, je však větší než u většiny konkurence, na dlouhém ohnisku je sférické zkreslení prakticky nulové.

Velice dobře se také objektiv vypořádal s chromatickou aberací, na reálných snímcích ji nenajdete v celém rozsahu objektivu. Z důvodu malého rozsahu a pedevším odstupňování expozičních časů jsme nemohli exaktně otestovat senzitometrickou charakteristiku fotoaparátu a zjistit tak objektivní expoziční rozsah. Při praktickém testování se však ukázalo, že fotoaparát bez problémů zvládne většinu fotografických situací. Při silně kontrastních scénách se však nevyhnete přepalům či podexponovaným místům.

Automatika vyvážení bílé pracuje spolehlivě, a to zejména při denním osvětlení, kdy jsou snímky v mírně teplejších barvách. Při snímání v interiéru bývá práce automatiky taktéž spolehlivá. Pokud je však v místnosti smíšené osvětlení, je lepší využít ruční kalibrace vyvážení bílé.

Šum

Při nízkých citlivostech nemá fotoaparát se šumem problémy. Pro vetšinu uživatelů bude maximální akceptovatelnou citlivostí hodnota ISO 400. Při citlivosti ISO 800 již dochází k mírnému posunu barevnosti a ztrátě konttrastu, ale stále je to hodnota bez problémů použitelná. Osobně mi však nevadí ani šum při citlivosti ISO 1 600, ačkoliv je viditelný, zůstává ještě zachována část obrysové ostrosti a snímky nepůsobí jako olejomalba.

F13.JPG
max. velikost
Snímek pořízený při citlivosti ISO 1 600, čas 1/30 s, clona F3,5

V tmavších partiích snímku bývá šum samozřejmě viditelnější. Jeho průběh je však monochromatický a více se podobá filmovému zrnu. Také díky tomu, že všechny tři barevné kanály se drží pohromadě a modrá složka neustřeluje mimo graf. V menu najdete také volbu redukce šumu, její aktivace však na výsledný snímek, podle mého názoru, neměla zásadní vliv.

sum_bez_1.pngsum_bez_2.png
max. velikost | max. velikost
Graf šumu při vypnuté redukci šumu

sum_s_1.pngsum_s_2.png
max. velikost | max. velikost
Graf šumu při zapnuté redukci šumu

Naměřili jsme

Rychlostní parametry fotoaparátu, včetně ostření jsou průměrné, první snímek pořídíte přibližně po třech sekundách, snímek bez namáčknutí umí digitál v čase kolem jedné sekundy. Velice pomalé je však ukládání snímků, a to téměř 2,5 s (!).  Po tuto dobu není možné fotografovat, a na displeji je zobrazen vyfotografovaný snímek. Právě dlouhá doba ukládání snímku je asi jedním z největších negativ jinak kvalitního fotoaparátu. Měření jsme prováděli s vypnutým i zapnutým displejem a s paměťovou kartou Kingston o kapacitě 512 MB, ve všech případech byla doba ukládání stejně dlouhá.

Nikon Coolpix P5000
první snímek2,96 s
snímek bez namáčknutí1,09 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku2,38 s
rychlost sériového snímání0,9 sn./s
max. počet snímků v sérii5
měřeno s paměťovou kartouKingston SD 512 MB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

F01.JPGF02.JPG
max. velikost | max. velikost
Vlevo testovací obrazec na nejširším ohnisku, vpravo na nejdelším
F03.JPGF04.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu, vlevo nejširší, vpravo nejdelší ohnisko
F05.JPGF06.JPGF07.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Pleťové tóny – exteriér bez blesku, exteriér s bleskem, interiér s bleskem
F15.JPG
max. velikost
Pleťové tóny – interier bez blesku, citlivost ISO 400
scena_bez_01.JPGscena_bez_02.JPGscena_bez_03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena_bez_04.JPGscena_bez_05.JPGscena_bez_06.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena_bez_07.JPGscena_bez_08.JPG
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, postupně všechny citlivosti s vypnutou redukcí šumu
scena_s_01.JPGscena_s_02.JPGscena_s_03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena_s_04.JPGscena_s_05.JPGscena_s_06.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena_s_07.JPGscena_s_08.JPG
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, postupně všechny citlivosti se zapnutou redukcí šumu
F09.JPGF10.JPG
max. velikost | max. velikost
Exaktní a reálné makro

Další demosnímky:

F14.JPGF16.JPG
max. velikost | max. velikost
F17.JPGF18.JPG
max. velikost | max. velikost
F20.JPGF21.JPG
max. velikost | max. velikost
F22.JPGF23.JPG
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Nikon Coolpix P5000 je vydařeným návratem výrobce v kategorii pokročilých kompaktů vyšší třídy. Ačkoliv má základy na kterých lze stavět (předchozí modely Coolpix 5400 či Coolpix 8400), je zde několik malých nedostatků.

Obrazový výstup je na velmi dobré úrovni, a to jak v automatickém režimu, který pracuje spolehlivě, tak i v pokročilých režimech, kde máte nad výsledným snímkem větší kontrolu. Šum je patrný již od citlivosti ISO 400, jeho průběh je však příjemně monochromatický a výsledná fotografie má blízko ke kinofilmové zrnitosti. Optická stabilizace pracuje spolehlivě a ani při nepřetržité aktivaci nemá výraznější vliv na spotřebu energie. Při testování jsme na jedno nabití pořídili přes tři stovky fotografií.

Největším nedostatkem digitálu je pomalé ukládání snímků, které překračuje dobu dvou vteřin. Pokročilejší fotografové by jistě ocenili možnost ukládání snímků do formátu RAW, který je pro ozdější editaci mnohem lepší. Také širší počáteční ohnisko objektivu by přišlo vhod.

Pro denní používání je fotoaparát ideální – dostatečné rozlišení a malé rozměry v kombinaci s velkou výdrží a stabilizací obrazu ocení téměř každý. Dobrou zprávou je i klesající cena, v internetových obchodech nyní pořídíte Coolpix P500 těsně nad hranicí deseti tisíc korun.

Plusy:

  • optická stabilizace
  • výdrž
  • uživatelské tlačítko
  • ergonomie

Mínusy:

  • absence reálného histogramu
  • dlouhé ukládání snímku
  • absence ukládání do RAWu

Cena:

  •  12 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud