16
Fotogalerie

Fotoeditor z flashdisku: PhotoFiltre

Už jste uvažovali nad tím, že by bylo dobré nosit si editor fotografií s sebou a používat jej kdekoliv bez nutnosti instalace?

Program PhotoFiltre je jednoduchý, avšak komplexní editor pro úpravu fotografií a grafiky. Z webu výrobce jej můžete stáhnout v několika verzích. Ta nejméně datově náročná je uzpůsobena pro spouštění bez instalace na pevný disk. Pokud si chcete upravit fotky kdekoliv, stačí si s sebou vzít flashdisk s programem PhotoFiltre, nebo si jej nahrát na paměťovou kartu ve fotoaparátu (podporuje-li váš digitál mass storage připojení). Instalační soubory mají velikost necelé 4 MB.

Program je francouzské provenience takže při prvním spuštění se připravte na francouzské popisky, výrobce však na webu poskytuje celou řadu lokalizací, včetně té české. Po jejím stažení přepíšete soubory v kořenovém adresáři programu a po jeho restartu se dorozumíte i česky.

Poslední verze programu PhotoFiltre nese označení 9.1.0 a je k dispozici jako shareware s třicetidenní zkušební lhůtou. Pro seznámení s programem jsme proto sáhli po freewarové verzi, která nese označení 6.3.0.

Prostředí programu je vcelku přehledně uspořádané a je podobné, jako u ostatních grafických editorů – v horní části najdete menu programu a dvě řady s ikonymi jednotlivých funkcí, pravá strana je pak vyhrazena panelu nástrojů a paletce barev.

01.png
max. velikost

Otevření obrázku je možné přetažením souboru do okna programu nebo pomocí volby otevřít (Ctrl+O). V druhém případě se zobrazí dialogové okno, kde můžete aktivovat malý náhled vybraného snímku, bez nutnosti přepínat zobrazení souborů ve složce na miniatury.

02.png

Pro základní úpravu snímků je PhotoFiltre dostatečným nástrojem, mezi nejčastější postupy patří úprava úrovní, ořez či doladění vyvážení bílé. Na začátku spodní řady ikon najdete dvě tlačítka – automatický kontrast a automatické úrovně. V obou případech se mi však nezdál výsledek příliš přesvědčivý. Funkce automatické úrovně snímek příliš zesvětlila, naopak automatický kontrat přidal až příliš tmavé barvy. Nezvyklá je možnost aplikace automatických úprav vícekrát po sobě.

03.png04.png
max. velikost | max. velikost

Pro ruční nastavení jasu, kontrastu a systosti je možné využít samostatná tlačítka se srozumitelnými symboly ve spodní liště. Dávkování je pevně nastaveno a ne každému můsí vyhovovat. Poměrně zvláštním způsobem výrobce vyřešil práce s úrovněmi. Místo tradičního histogramu s třemi posuvníky se zde setkáte s dialogovým oknem se čtyřmi osami – dvě pro úpravu světel a dvě pro opravu stínů.

05.png

Mezi další funkce, které v liště najdete patří převod do odstínů šedé či simulace staré fotografie.

06.png07.png
max. velikost | max. velikost

Pomocí funkce barevný nádech je možné převést fotografii na monochromatický snímek s libovolným zbarvením. Vedle tlačítka pro barevný nádech je další efekt – přechod. S jeho pomocí můžete například zvýraznit některou z barev snímku. Bohužel při aplikaci dochází k silnému snížení kontrastu.

08.png09.png

Volba PhotoMasque slouží k přidání rámečku kolem snímku, v nastavení rámečku můžete volit jednu z třiadvaceti podob. K dispozici je také nastavení barvy rámečku či jeho průhlednost.

10.png11.png

Jednoduchý pravidelný rámeček můžet přidat volbou velikost plátna, naopak volba velikost obrázku slouží k případnému ořezu fotografie. Praktickou volbou je automatická dávka, při jejím použití můžete hromadně aplikovat nějaký filtr či přidat text/rámeček k obrázku.

12.png13.png14.png

15.png16.png

Konkrétní návod na úpravu snímku v programu PhotoFiltre vám přineseme v některém z příštích článků.

Určitě si přečtěte

Články odjinud