6
Fotogalerie

Picture2life – koláže, animace a editace online

Dnes si představíme zajímavý nástroj, s nímž snadno vyrobíte koláž, nebo své fotografii vtisknete nevšední efekt.

Picture2life je nevšedním způsobem koncipovaný online foto editor. Snoubí se v něm nástroje s širokým množstvím nastavených podrobností a filtry, které jsou aplikovány doslova na jedno kliknutí.

Pro používání programu je nutná jednoduchá registrace. Po přihlášení se před vámi objeví poněkud nesourodá startovací stránka, na které vyberete, co vlastně chcete s celou aplikací dělat. Prvním krokem bude obvykle nahrání fotografie. Zde narážíme na jisté omezení ve velikosti nahrávaného souboru na 3 MB, což je v dnešní době poměrně málo.

Kromě nahrávání fotografií z počítače je možné fotografie zaslat emailem, nebo užít speciální rozšíření pro Firefox či IE. To vám umožní nahrávat obrázky z Hi5, MySpace, Friendster, Flickr, PhotoBucket a ImageShack. Na stránkách naleznete informaci, že rozlišení podporují i další alba, jejich názvy se však nedozvíte. Je tedy potřeba, v případě že jiné album používáte, rozšíření vyzkoušet osobně. Za podstatný nedostatek považuji absenci podpory Firefox 3.0.x (i když i to lze obejít). Další možností je zaslání fotografie emailem či zadání URL adresy obrázku. K dispozici jsou i další, spíše ale zajímavé, než běžně použitelné způsoby.

Pokud hovoříme o programu samotném, pak hlavním nedostatkem celé aplikace je neuvěřitelně pomalá editace fotografií. Žádost, abyste vyčkali několik vteřin, se často protáhne na několik minut.

cekani.jpg
max. velikost
Asi jedena z nejčastějších činností – čekání

První skupinou nástrojů, kterými program disponuje, jsou editace obrázků. K dispozici jsou jednak elementární funkce jako je otočení o 90°, ořez nebo změna velikosti. Kromě nich na levé straně naleznete rozsáhlé menu s efekty. Ty jsou asi vůbec největším lákadlem celého online grafického balíčku. U každého z nich je na výběr mezi aplikací a náhledem. Celá řada z nich je „one clicks“, což sice snižuje možnosti uměleckého vyžití, ale vzhledem k množství efektů a jejich kvalitě je to příjemně zvolený způsob editace fotografie.

První karta efektů nese název Quick Fixes. Zde najdete všechny obvyklé a potřebné opravy obrázků. Počínaje jemným otáčením, převodem na černobílou fotografii, přidáním rámečku, převodem fotografie na malbu či perokresbu, nastavením kontrastu, převodem na negativ, překlopením kolem os až po rozmazání okrajů nebo rozostření. Každá z těchto nabídek nabízí široké spektrum detailního nastavení. U práce s textem příjemně překvapí podpora diakritiky.

Quick fixes.jpg
max. velikost
Základní úpravy pohromadě
text.jpg
max. velikost
Aplikace si poradí i s diakritikou a s textem pracovat umí na výbornou

Práce s těmito nabídkami je většinou pohodlná, i když i zde se najdou výjimky a na ovládání je potřeba si trochu zvyknout. Je nutná trocha cviku například při práci s textem. Pokud získáte základní praxi, může být celý proces úpravy fotografií příjemný a jednoduchý. Výborně se pracuje s lupou, kterou ovládáte kolečkem myši.

To co odlišuje úpravu fotografií od jiných nástrojů je sada „jednoklikových“ efektů (One Clicks). Těch je k dispozici v době psaní článku 499 a stále přibývají nové. Vzhledem k jejich množství je rozhodně užitečná možnost vytvoření si vlastního výběru oblíbených filtrů a také speciální záložka, která mapuje již použité efekty. Ze začátku je tedy potřeba si vybudovat několik osobně oblíbených efektů, které vám zpříjemní celý proces úpravy.

One clicks.jpg
max. velikost
Zrcadlení či přidávání rámečků jedním kliknutím
kachna-obraz.jpg
max. velikost
Neumíte malovat? Nevadí, můžete snadno z fotky obraz naklikat

Naleznete zde filtry snad všech kategorií; od vkusných rámečků přes kýčovité hvězdičkové okraje, zdvojení fotografie a otočení jedné zrcadlově (viz. obrázek); doostření nebo třeba záměna barev. Vše je realizováno (jak ostatně nastiňuje název kategorie) jedním kliknutím. Práce s efekty je velice zajímavá a dokáže fotografie změnit k nepoznání. Lze dokonce říci, že s trochou nadsázky lze vhodně zvolenou posloupnost klikání označit za uměleckou činnost.

Další zajímavou možností je tvorba koláží (Collage). Množstvím nastavení i předefinovanými šablonami jen obtížně hledá konkurenta i v instalovaných programech. Tvorba koláží probíhá ve dvou krocích. V prvním vyberete snímky, ze kterých koláž chcete tvořit a ve druhém vyberete jednu z 264 šablon.

koláž.jpg
max. velikost
Koláž snadno, rychle, efektně... a v nízkém rozlišení

Pokud si žádnou z již předdefinovaných šablon nevyberete, není problém si vytvořit vlastní. Práce s šablonami je na rozdíl od editačních úprav překvapivě rychlá a pohodlná a v zásadě ji nelze téměř nic vytknout. Až na jednu podstatnou maličkost; tou je rozlišení koláží. To je poměrně nevyzpytatelné a 400 × 400 px z obrázků kolem 1 000 × 1 000 px mi přijde poměrně dost málo.

Obzvláště zajímavé koláže lze tvořit tak, že po klasickém vytvoření koláže obrázek opět upravíte v editoru, například pomocí funkcí One Clicks filtrů přidáním rámečku nebo nějakým zrcadlícím efektem. Škoda jen, že to není i cesta jak se zbavit pochybně nízkého rozlišení.

Poslední skupinou funkcí (a na webu také ne zcela obvyklou) je tvorba animací (Animation). Ta opět probíhá ve dvou krocích. Během prvního si vyberete fotografie, které chcete do animace umístit a ve druhém již jen provádíte dílčí kosmetické úpravy, jako nastavení počtu opakování či rozlišení animace (opět žádné vysoké hodnoty).

Největším nedostatkem tak zůstává především maximální rozlišení všech grafických objektů. I během běžné editace se rozměry zmenšují (nevím kdy a proč), což je poměrně podstatná nevýhoda. Vše lze alespoň trochu zachránit tím, že místo běžného uložení vsadíme na screen shot, což ale není také spasitelné a praktické řešení.

Zajímavě je řešeno ukládání. To je realizováno do domovského adresáře přímo v projektu Picture2life. Odtud je možné grafiku ve zvoleném rozlišení buď stáhnout na počítač nebo do nějakého webového alba či komunitní služby. Výběr je sice veliký, ale ze známých a užívaných služeb chybí Picasa Web Album, což pro mnohé bude poměrně znatelné mínus.

Celý projekt ale určitě stojí za vyzkoušení, už jenom kvůli efektům a pokud výsledné fotografie budete chtít mít ve svém iPhone (který je podporován), pak vám omezená kvalita příliš vadit nemusí. V jiném případě však rozlišení fotografií, které projdou programem nijak nenadchne a činí z něj prakticky nepříliš použitelný nástroj.

Určitě si přečtěte

Články odjinud