56
Fotogalerie

Pro jemnou ručku: Canon PowerShot E1

Mezi novinkami od Canonu se kromě modelů řady A objevil i první kompakt nové řady E s tělem v pastelových barvách.

Řady povětšinou stříbrných a černých kompaktních fotoaparátů osvěžil vzhledově jedinečný PowerShot E1. Především v růžové barvě vypadá zaoblené hladké plastové tělo fotoaparátu jako krabička na mýdlo nebo designový kousek z 60. let. Tento roztomilý stylový fotoaparát je určen především pro ženy, případně děti. Kromě svého pastelového kabátku a nového zaobleného designu bez výraznějšího gripu však příliš nevybočuje od ostatních. Využívá sice optické stabilizace obrazu a funkce detekce tváře, ale v současné době se tyto funkce rozšířily natolik, že se spíše divíte, když je přístroj nenabízí.

P01.jpg P02.jpg
max. velikost | max. velikost
Roztomilá mýdlová krabička v celé své kráse. V dalších barvách – blankytně modré či slonové kosti – je také nádherným doplňkem milovnic pastelových barev

Parametry a výbavou jde tedy momentálně o průměrný PowerShot, přestože 10 megapixelový, expoziční automat, který je uvnitř zcela shodný s další novinkou od Canonu, PowerShotem A1000 IS. Jen ta „karoserie“ je odlišná. Fotoaparát sice postrádá grip předchozích PowerShotů řady A, ale tvar E1 dobře padne do dámské či dětské ruky.

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/2,3" 10,0 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • paměťové médium: SD/SDHC, MMC
  • objektiv: 35–140 mm, F2,7–5,6
  • LCD displej: 2,5", rozlišení 115 000 bodů
  • citlivost: ISO 80–1 600
  • možnosti napájení: 2× AA baterie, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG, AVI
  • rozměry a hmotnost: 101 × 64 × 31 mm, 160 gramů
  • výrobcem doporučená cena: 4 490 Kč vč. DPH
  • cena na internetu: od 3 800 Kč vč. DPH

Z hlediska koncepce těla a rozmístění ovládacích prvků se nic podstatného nezměnilo. Fotoaparát pracuje jako většina PowetShotů s běžnými paměťovými kartami SD či novými typy SDHC. Výhodou je také napájení akumulátory typu AA. Osobně mi toto řešení vyhovuje z důvodu snadné dostupnosti tužkových baterií téměř kdekoliv, dále využití i u jiného typu elektroniky a možnosti nabíjet s nabíječkou v zapalování automobilu. Nevýhodou je pak např. dlouhé opětovné nabíjení vestavěného blesku.

P04.jpg P06.jpg
max. velikost | max. velikost
Displej velikosti 2,5" nepotěší podprůměrným rozlišením o hodnotě 115 000 pixelů

Vepředu vysouvací zoomovací objektiv, nad ním pak blesk, mikrofon, titěrný průhledový hledáček, přisvětlovací lampa autofokusu. Na levém boku jen nápis informující o použitém stabilizátoru obrazu, na pravém boku najdete konektory pro USB a napájecí kabel a poutko pro řemínek na ruku. Horní strana je místem pro tlačítko vypnutí/zapnutí fotoaparátu, otočný volič režimů a spoušť s okružím pro zoomování objektivu. Vzadu se nachází 2,5 palcový LCD displej, hledáček se 2 indikačními diodami, reproduktor a čtyřsměrný ovladač a další ovládací tlačítka.

P03.jpg P05.jpg
max. velikost | max. velikost
Optika má čtyřnásobný rozsah zoomu, objektiv je klasicky vysouvací

Vpravo tlačítko přehrávání snímků a videosekvencí. Těsně nad čtyřsměrným ovladačem pak speciálně tlačítko pro aktivaci detekce tváře, vedle něj tlačítko pro přímý tisk fotografií. Pod křížovým voličem je pak tlačítko pro změnu zobrazení displeje a vpravo vstup do menu fotoaparátu. Samotný čtyřsměrový ovladač má tlačítka osazena funkcemi pro změnu hodnoty ISO, volbu vzdálenosti ostření, nastavení samospouště (včetně uživatelského nastavení) či sériového snímání a blesku. Prostředním tlačítkem aktivujete tzv. Rychlé menu pro změnu hlavních parametrů obrazu v podobě svislé lišty na displeji.

P07.jpg P08.jpg
max. velikost | max. velikost
Uspořádání ovládacích prvků je prakticky shodné jako u ostatním kompaktů značky Canon
P09.jpg
max. velikost
Ve spodní části fotoaparátu se nachází plastový závit pro stativ a pod dvířka místo pro 2 baterie typu AA a SD typ pamětové karty
P12_kit.jpg
max. velikost
V balení se společně s fotoaparátem nachází také 2 baterie AA, SD karta 32 MB (postačí jen na 11 snímků), USB kabel, AV kabel, řemínek na ruku, software a návod

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

PowerShot E1 je klasickým expozičním automatem se standardním čtyřnásobným rozsahem zoomu od 35 do 140 mm. Jeho snímač s 10 miliony pixely nabídne maximální rozlišení 3 648 × 2 736. Fotoaparát lze použít i pro natáčení videosekvencí – ty mají maximální rozlišení 640 × 480 při 30 snímcích za sekundu. Fotoaparát se může chlubit funkcí detekce tváře spojenou s automatickým nastavením autofokusu, expozice a vyvážení bílé a také optickým stabilizátorem obrazu.

Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je už od 3 cm, jak se snad přesvědčíte sami na dodaných snímcích, snímky květů či jiných detailů jdou s tímto fotoaparátem pěkně od ruky.

Jak bylo řečeno v první kapitole, rozmístění ovládacích prvků je shodné s předchozími modely PowerShot a nejinak je tomu i po stránce zobrazení displeje a menu fotoaparátu.

P11_rezimy.jpg
max. velikost

PowerShot E1 je určen jak pro ty, kteří si nechtějí lámat hlavu s nastavením parametrů, tak pro ty, kteří rádi některé parametry zvolí podle svého. Otočný volič režimů nabízí v rámci fotografických režimů mód s ikonou srdíčka „Snadný“ bez možností nastavení, dále automatický režim, programovou automatiku a přímé pozice pro scénické režimy Portrét, Krajina, Noční momentka, Interiér, Děti a zvířata a další režimy pod pozicí se zkratkou SCN: Západ slunce, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Noční scéna, Akvárium.

barvy1.JPG barvy2.JPG barvy3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
barvy4.JPG barvy5.JPG barvy6.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka možností přednastavení barevného podání snímků. Měnit podání barev lze také u videosekvencí, stejně tak jako u snímků u nich také můžete přednastavit vyvážení bílé barvy

Programová automatika dovoluje plné využití různých nastavení a funkcí, které jsou k dispozici. Nejrychlejší cesta ke změně parametrů je přes funkční tlačítko ve středu křížového ovladače. Po jeho aktivaci se zobrazuje svislá lišta se základními parametry. Samozřejmostí je korekce expozice, vyvážení bílé včetně uživatelské kalibrace, změna barevnosti či sytosti a kontrastu snímků, způsob měření expozice, komprimace a velikosti snímků či výběr širokoúhlého formátu (viz obrázek níže). Režim ostření, citlivost snímače ISO, režim blesku, kontinuální snímání a samospoušť pak měníte přímo tlačítky čtyřsměrného ovladače.

siroko.JPG
max. velikost
Širokoúhlý formát lze také ve svislé liště navolit, v řadě velikostí a formátů je ukryt až na konci řádku
lcd.jpg
max. velikost
Režimy prohlížení snímků

Detekce tváře není dávno už jen funkcí, která napomůže správnému zaostření obličeje, ale je už spojena i s automatickým vyvážením bílé a expozice. Další její výhodu oceníme při prohlížení snímků – v jednom ze čtyř režimů zobrazení se v pravém rohu LCD zobrazuje zvětšený detail zaostřené oblasti – můžeme tedy prohlížet všechny zaostřené obličeje na snímku. Tento režim zobrazení je funkční i pokud nebyly obličeje zaostřené či pokud byla funkce detekce obličeje vypnuta – v detailu se totiž zobrazují všechny body autofokusu.

V režimu prohlížení u tohoto automatu najdete dokonce i zobrazení histogramu a případné zvýraznění přepálených míst na snímku. LCD displej je sice osázen podprůměrným počtem pixelů, ale s jeho čitelností jsem neměla příliš problémy. Má totiž dobré antireflexní vrstvy a dostatečný jas.

Stabilizaci obrazu jsme zkoušeli při různých expozičních časech – s výbornou efektivitou se setkáme i při expozičním čase 1/10. Při delším čase už rozpoznáme rozostření.

Bohužel dost velkou vadou automatiky je právě to, že nastavuje expoziční časy i delší. Místo aby tedy fotoaparát nastavil místo ISO 200 nějakou vyšší hodnotu a zkrátil expoziční čas, může se stát, že nafotíme několik rozmazaných snímků při expozici 1/6 s.

s1.JPG s2.JPG
max. velikost | max. velikost
Stabilizátor výborně funguje i při expozičním čase 1/10 s

V režimu prohlížení není příliš prostoru pro úpravu snímků. Klasicky lze měnit velikost snímků nebo aplikovat funkci korekce červených očí či uzamknout fotografie. Šikovná je však volba zařazení snímků do kategorií, v rámci kterých pak můžete snímky prohlížet. Není však například možnost ořezu fotografií či aplikace jiných filtrů nebo praktické vymazaní snímků po skupinách.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Příjemný start do 2 s, ostření do 0,3 s, běžná rychlost sériového snímání. Co dodat. Fotoaparát dodržel skoro všechny, a to dobré, časy svého dá se říci předchůdce. Jen to ukládání je o něco pomalejší.

Naměřili jsmeCanon PowerShot E1Canon PowerShot A590 IS
první snímek1,98 s1,97 s
snímek bez namáčknutí0,30 s0,34 s
snímek s namáčknutímneměřitelnéneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,66 s1,40 s
rychlost sériového snímání1,4 sn./s1,4 sn./s
max. počet snímků v sériiomezený jen kartouomezený jen kartou
měřeno s paměťovou kartouVerbatim SD 2 GBKingston SD 1 GB

 

blesk.JPG
max. velikost
Co se týče blesku – přestože je velmi malý, je kupodivu dost výkonný. Bohužel naopak často „přepálí“ snímek při focení zblízka
cica.JPG
max. velikost
Při nízkých hodnotách ISO snímky zachytí a zachovají i jemné detaily jako je srst
soudek.JPG
max. velikost
Nejširší ohnisko s běžnou hodnotou 35 mm trpí nepěkným soudkovitým zkreslením.
pr1.JPG
max. velikost
E1 zvládne i protisvětlo
chr1.JPG chr2.JPG
max. velikost | max. velikost
Chromatická vada se objevuje v malé míře
wb1.JPG wb2.JPG wb3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Zleva automatické vyvážení bílé, slunečno a zataženo
iso1.JPG iso2.JPG iso3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
iso4.JPG iso5.JPG
max. velikost | max. velikost
Řada snímků v interiéru při ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600

Procesor si na svou kategorii poradil se šumem šikovně, což mne příjemně překvapilo. Výsledky se podobají těm z příbuzné Powershot řady A5xx. Sice šum pozorujeme už při ISO 100 a ten samozřejmě stoupá, ale i při hodnotě ISO 400 jsou zachovány detaily a snímek může být použit pro normální výtisky. Šum nebo naopak jeho vyhlazování není destruktivní ani při nejvyšších hodnotách. Potěšitelná je tak reálná možnost tisků, i když na malé formáty, i při použití ISO 800 až  1600.

Ukázka videosekvence při rozlišení 640 × 480 při 30 snímcíxha. Zoomovat lze jen digitálně. Pro představu o velikosti: tato 13s sekvence zabere přibližně 24 MB dat – video 1.

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

wide.JPG tele.JPG
max. velikost  | max. velikost
Testovací obrazce – nejkratší ohnisko 35 mm a 140 mm
zoom1.JPG zoom2.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka zoomu – nejkratší a nejdelší ohnisko
portr1.JPG portr2.JPG portr3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo bez blesku, s bleskem a v interiéru s bleskem
makro1.JPG makro2.JPG makro3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Makro reálné

Další demosnímky

demo01.JPG demo02.JPG
max. velikost | max. velikost
demo03.JPG demo04.JPG
max. velikost | max. velikost
demo05.JPG demo06.JPG
max. velikost | max. velikost
demo07.JPG demo08.JPG
max. velikost | max. velikost
demo09.JPG demo10.JPG
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Canon PowerShot E1 je malým a lehkým přístrojem do kabelky nebo do rukou vašich ratolestí. Uvnitř starý známý osvědčený PowerShot řady A, na pohled pak roztomilá mýdlová krabička a stylový doplněk na výběr ve třech pastelových barvách. Kompaktu nic významného nechybí, manuálně lze nastavit dostatek důležitých parametrů, ale ničím zvláštním kromě vzhledu také nezaujme. Například objektiv má běžný čtyřnásobný rozsah od 35 mm.

Přestože je to kompakt pro nenáročné, díky 10megapixelovému snímači nebude problém tisknout z něj snímky formátů až do A3 či vytvářet výřezy. Kvalita snímků se drží standardu áčkové řady A5xx a vyniká tak pěknou kresbou detailů a jejich zachováním i při vyšších hodnotách citlivosti. Focení nejen začátečníkům usnadní standardně jednoduché ovládání, přehledné menu v češtině a automatické expoziční módy nebo scénické režimy a také funkce detekce tváří. Tento přístroj je uživatelsky přívětivý podporou akumulátorů typu AA a paměťových karet typu SD či SDHC.

Plusy:

  • optický stabilizátor
  • zobrazení detailů tváří a bodů autofokusu při prohlížení
  • dobré výsledky při vyšších hodnotách ISO ve srovnání s konkurencí, zachování detailů
  • celkově příznivý poměr výkonu a ceny

Minusy:

  • nízké rozlišení displeje
  • dlouhé prodlevy při snímání s bleskem
  • jemný šum při nízkém ISO

Zdroj:

Cena:

  • výrobcem doporučená cena: 4 490 Kč vč. DPH

Megapixel-logo.jpgChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního kompaktu Canon PowerShot E1?

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud