48
Fotogalerie

Canon PowerShot A1000 IS: Do každé rodiny

Nová tisícovka od Canonu se může zdát jako krok zpět. Pojďme se tedy podívat, co uživatelům nabídne.

Letošní podzimní kolekce Canonu přinesla v řadě PowerShot A překvapení: namísto dřívějších modelů výjimečných svou konstrukcí s velkým gripem a vybavených plnou řadou pokročilých expozičních režimů se objevilo jen několik jednoduchých přístrojů zjevně určených spíše nenáročným uživatelům. Jako by se tak výrobce dobrovolně vzdával jedné ze svých konkurenčních výhod – u ostatních firem na fotoaparáty koncepce PowerShotu A650 nebo A720 prakticky nenarazíte.

P01.jpg
max. velikost

Z jiného pohledu jsou ovšem podzimní novinky logickým návratem k původnímu zaměření řady (která byla začátečnická, pro pokročilé uživatele měl Canon další řady S a G). Nároční uživatelé toužící po kompaktu mají i nadále z čeho vybírat (především PowerShot G10 by neměli opominout). Snad jen A650 s výklopným displejem nemá adekvátního nástupce – třeba ještě přijde, nebo třeba se takovým displejem pochlubí příští géčko.

Canon PowerShot A1000 IS tedy zcela jistě je (a má být) laciným přístrojem určeným nenáročným uživatelům – a ty asi nebude příliš mrzet, že není vybaven žádnými vyspělými expozičními režimy typu předvolby clony, času nebo dokonce plného manuálu. Vybírat můžete jen mezi několika programovými automatikami lišícími se tím, zda je či není možné uživatelsky nastavit některé parametry, především citlivost. K dispozici samozřejmě máte i běžné motivové programy – například Portrét, Krajinu či Noční momentku. Ty základní najdete přímo na hlavním voliči, další se pak skrývají pod polohou SCN a vybíráte je křížovým ovladačem.

P04.jpg
max. velikost

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/2,3" 10,0 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • paměťové médium: SD/SDHC, MMC
  • objektiv: 35–140 mm, F2,7–5,6
  • LCD displej: 2,5", rozlišení 115 000 bodů
  • citlivost: ISO 80–1 600
  • možnosti napájení: 2× AA baterie, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG, AVI
  • rozměry a hmotnost: 96 × 63 × 31 mm, 155 gramů
  • výrobcem doporučená cena: 4 490 Kč vč. DPH
  • cena na internetu: od 3 800 Kč vč. DPH

Z těla přístroje zmizela výrazná dominanta v podobě vystouplého gripu – nebo přesněji, grip už nepůsobí tak výrazně, protože se tělo rozšiřuje plynule. Stále se do něj ale vejdou dva tužkové články, kterými je fotoaparát napájen, držení přístroje zůstalo dostatečně pohodlné. Ještě jistějšímu úchopu by ovšem prospělo, kdyby povrch gripu nebyl z hladkého plastu.

A1000 si zachoval další typický znak PowerShotů – průhledový hledáček. Většina uživatelů jej asi nikdy v životě nevyužije, takže jim nebude vadit, že nabízí jen velmi malý obraz. Přesto může přijít vhod třeba za jasného počasí – displej v takové situaci není dostatečně jasný.

P03.jpg
max. velikost

Výrobce u tohoto přístroje zachoval snadný přístup k nejčastěji používaným funkcím. Například citlivost nastavíte přímo po stisknutí horního směru čtyřsměrného ovladače, dolním směrem zase aktivujete samospoušť nebo sériové snímání. Po stisknutí tlačítka Func. Set se dostanete do zjednodušené nabídky s možností zvolit korekci expozice, vyvážení bílé, barevný režim, způsob měření expozice, kompresi a velikost snímku. Užitečné je i tlačítko přímého tisku – v menu mu můžete přiřadit jinou funkci, získáte tak přímý přístup ke korekci expozice, vyvážení bílé nebo zobrazení mřížky na displeji.

Výhradu mám ovšem k samotnému provedení čtyřsměrného ovladače – je příliš zapuštěný do těla přístroje, často se stane, že buď na stisk nezareaguje, nebo nechtěně stisknete jeho střed.

P05.jpg P06.jpg
max. velikost | max. velikost

Samostatné tlačítko má dokonce i funkce detekce obličeje. Zajímavá je možnost aktivovat v menu zvětšení zaostřeného bodu – na displeji se pak zobrazí snímaná scéna, ale v místě, kde je aktivní bod autofokusu (ať už vybraný ručně, automatikou fotoaparátu nebo funkcí detekce tváře), se objeví malý výřez se zvětšeným detailem scény.

Můžete tak zkontrolovat správnost zaostření. Po krátkém používání jsem ovšem funkci zase vypnul, přece jen mě rušila při kompozici. PowerShot A1000 IS není vybaven reálným histogramem, ale začátečníkům, kterým je určen, asi tato jinak samozřejmě velmi užitečná funkce nebude scházet. V režimu prohlížení si samozřejmě můžete histogram zobrazit a zkontrolovat správnost expozice.

P07.jpg
max. velikost

K drobným vylepšením podporujícím snadnou ovladatelnost patří i tlačítko pro náhled snímků. U předchůdců bylo nutné nepohodlně se přepínat mezi režimem fotografování a prohlížení. Celkově je ovládání přístroje založeno na dobré, pohodlné koncepci, nebýt provedení čtyřsměrného ovladače, nebylo by mu co vytknout.

Pokračování 2 / 4

Obrazová kvalita, testy

Snímky testovacích obrazců slibují dobrou kresbu objektivu. Na širokém ohnisku dosahuje rozlišení ve středu pole až ke 2 000 lph, na dlouhém mírně klesne, pořád ale přesahuje 1 900 lph. Ostrost je dobrá v celé ploše, pouze úplné horní rohy na širokém ohnisku jsou mírně rozostřené. Na stejném ohnisku si povšimnete také výraznější soudkovitosti, na opačném konci rozsahu je sférická vada eliminována prakticky dokonale. Testovací obrazce také naznačují velmi dobře zvládnutou barevnou vadu – kdo ví, možná ji procesor fotoaparátu odstraňuje softwarově.

Při podrobném zkoumání snímků v plném rozlišení si můžete už při citlivosti ISO 100 všimnout známek odšumování. To je jistě daň za deset megapixelů na velmi malém snímači. Na druhou stranu ale tento snímač ve spolupráci s optikou přináší rozlišení, které není běžné ani u zrcadlovek se setovými objektivy.

Canon si tradičně dobře poradil s šumem. Jak už jsem uvedl, známky odšumování sice postřehnete už na ISO 100, avšak jen při prohlížení ve zvětšení 1:1. Pro tisk běžných velikostí i normální prohlížení na monitoru jsou snímky velmi dobře použitelné, a to až do ISO 400. V některých případech můžete využít i vyšší citlivosti včetně ISO 1 600, tam už ale hodně záleží na motivu a vašich nárocích na kvalitu zobrazení.

c_citlivost_100.JPG c_citlivost_200.JPG c_citlivost_400.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
c_citlivost_800.JPG c_citlivosx_1600.JPG
max. velikost | max. velikost

U prvních snímků mě zaskočilo množství přepalů. Průzkum histogramu ukázal, že automatika fotoaparátu ve většině případů nastavuje zbytečně vysokou expozici. Pomohlo nastavení korekce na -1/3 EV, vzhledem k orientaci přístroje na začátečníky se ale přesto jedná o nepříjemný nedostatek.

I po korekci zůstanou na některých snímcích přepaly, už ale ne v míře, která by nebyla u podobných fotoaparátů běžná. Pokusil jsem se je dále omezit nastavením minimálního kontrastu v nabídce Mé barvy, pomohlo to ale jen nepatrně. Už při základním nastavení využívá fotoaparát prakticky celý dynamický rozsah čipu.

d_canon1000_normalni_kontrast.png d_canon1000_snizeny_kontrast.png
max. velikost | max. velikost
Přepaly zobrazené programem Zoner Photo Studio, vlevo normální kontrast, vpravo minimální kontrast
e_canon1000_normalni_kontrast.JPG e_canon1000_snizeny_kontrast.JPG
max. velikost | max. velikost
Stejná dvojice snímků – původní JPEG zaznamenaný fotoaparátem

S Canonem A1000 IS můžete uspokojivě fotografovat i v nepřímém protisvětle. Pokles kontrastu je viditelný, snímky však zůstávají ještě použitelné.

f_protisvetlo.JPG
max. velikost

Automatické vyvážení bílé pracuje za běžných okolností dobře. Máte-li ale rádi teplejší zabarvení fotografií, asi dáte při zatažené obloze přednost manuálnímu nastavení.

g_WB_bezblesku.JPG g_WB_sbleskem..JPG
max. velikost | max. velikost
Automatické vyvážení bílé, vlevo bez blesku, vpravo s bleskem

V makrorežimu zaplníte celý snímek objekty velkými asi 3,5 cm. Pro makro je nutné použít nejširší ohnisko.

h_makro.JPG
max. velikost

Fotoaparát je vybaven stabilizátorem obrazu, vzhledem ke zkušenostem s objektivy Canon jsem ale očekával vyšší účinnost – v testu jsme naměřili 1 – 2 EV. I to ale samozřejmě ve zhoršených světelných podmínkách pomůže.

Samozřejmostí se dnes u digitálních kompaktů stává funkce detekce obličeje. Je jí vybaven i PowerShot A1000 IS, aktivujete ji samostatným tlačítkem na zadní straně. Nemohl jsem se ovšem ubránit dojmu, že funguje nějak méně spolehlivě, než je tomu u jiných kompaktů včetně vyspělejších modelů stejné značky.

Přesto může dobře posloužit jako pomůcka pro začátečníky, kteří nechtějí nic vědět o možnosti zaostřit na vybraný objekt, namáčknout spoušť a dokončit kompozici. Takoví fotografové budou nejčastěji fotografovat osoby, které se nehýbou a dívají se přímo do fotoaparátu – a v podobných případech funguje detekce obličeje spolehlivě.

Video můžete natáčet v maximálním rozlišení 640 × 480 pixelů při frekvenci 30 snímků za sekundu. Během natáčení lze využít digitální zoom, fotoaparát však nezaostřuje. Ukázk videa najdete zde.

Naměřili jsme

Canon PowerShot A1000 IS
první snímek2,00 s
snímek bez namáčknutí0,35 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku2,15 s
rychlost sériového snímání1,3 sn./s
max. počet snímků v sériiomezený jen kartou
měřeno s paměťovou kartouKingston SD 1 GB

Pokračování 3 / 4

Demosnímky

Praktický test pak ukázal, že vlastnosti objektivu nejsou tak skvělé, jak se zdálo – na dlouhém ohnisku v některých případech poměrně výrazně klesá kontrast. Chromatická vada je ale i na reálných snímcích ojedinělá.

a_testchart_1.JPG a_testchart_2.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec– vlevo vlevo nejširší ohnisko 35 mm, vpravo nejdelší 140 mm
b_zoom_1.JPG b_zoom_2.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu – vlevo nejširší ohnisko 35 mm, vpravo nejdelší 140 mm
b_zoom_3.JPG b_zoom_4.JPG
max. velikost | max. velikost
Za příznivých světelných podmínek není pokles kontrastu rušivý

Snímky při ISO 80:

j_iso80_1.JPG j_iso80_2.JPG
max. velikost | max. velikost

Snímky při ISO 100:

k_ISO100_1.JPG k_ISO100_10.JPG
max. velikost | max. velikost
k_ISO100_11.JPG k_ISO100_2.JPG
max. velikost | max. velikost
k_ISO100_3.JPG k_ISO100_4.JPG
max. velikost | max. velikost
k_ISO100_5.JPG k_ISO100_6.JPG
max. velikost | max. velikost
k_ISO100_7.JPG k_ISO100_8.JPG
max. velikost | max. velikost
k_ISO100_9.JPG
max. velikost

Snímky při ISO 200:

l_ISO200_1.JPG l_ISO200_2.JPG l_ISO200_3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost 

Snímky při ISO 400:

m_ISO400_1.JPG m_ISO400_2.JPG
max. velikost | max. velikost
m_ISO400_3.JPG m_ISO400_4.JPG m_ISO400_5.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Snímky při ISO 1 600:

n_ISO1600.JPG
max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Canon PowerShot A1000 je levný kompakt oproti svým předchůdcům jednoznačněji orientovaný na začátečníky a nenáročné uživatele. Nemá proto vyspělé expoziční režimy, nabídne spíše jen základní funkce. Ovládání je jednoduché a s výjimkou křížového ovladače i pohodlné. Objektiv nabízí výbornou kresbu především na širokém ohnisku, na dlouhém trochu klesá kontrast. K šumu se přístroj chová šetrně.

Známek odšumování si sice při zkoumání snímků ve zvětšení 1:1 všimnete už při ISO 100, na zvětšeninách běžných rozměrů (až do A4) ale nebudou patrné, stejně jako při běžném prohlížení na monitoru počítače. Bez problémů jsou snímky při citlivostech až do ISO 400, s určitými výhradami si občas můžete dopřát i ISO 800, výjimečně snad dokonce ISO 1 600.

Plusy:

  • cena
  • kvalita objektivu na širokém ohnisku
  • šetrné odšumování

Minusy:

  • nízké rozlišení dipleje
  • křížový ovladač
  • nutnost korekce expozice

Zdroj:

Cena:

  • výrobcem doporučená cena: 4 490 Kč vč. DPH

Megapixel-logo.jpgChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního kompaktu Canon PowerShot A1000 IS?

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud