49
Fotogalerie

Casio Exilim Z280: test digitálního kompaktu

Jaký je levný kompaktní digitální fotoparát s širokoúhlým objektivem 26 až 104 mm a možností natáčet HD video?

Tak se nám rozrůstá skupina širokoúhlých kompaktů i v cenově lákavé kategorii. Vybrali jsme z ní a otestovali malý lehký fotoaparát Casio Exilim Z280 s 12 Mpx na snímači.

Konstrukce a ovládání

Casio Exilim Z280 je typickým kompaktem do kapsy – má 12 megapixelů na snímači a 4násobný rozsah ohnisek. Zajímavý je však tím, že jde o kompakt se širokouhlou optikou a s možností natáčet HD videosekvence. Tento model od Casia je také cenově dostupný.

Casio EX-Z280 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Základní parametry

  • snímací prvek: CCD 1/2,3", 12,1 Mpx
  • citlivost: ISO 80 – 3 200
  • max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 bodů
  • autofokus: od 15 cm / 5 cm v režimu makro
  • paměťové médium: SD, SDHC / interní paměť 35,7 MB
  • objektiv: 26–104 mm (přepočet na kinofilm.ohniska), F2,6–5,9
  • LCD displej: úhlopříčka 2,7", 114 960 obr. bodů
  • video: 1 280 × 720 px, 24 sn./s, monofonní zvuk
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, cca 250 snímků na jedno nabití
  • záznamový formát: JPEG
  • rozměry a hmotnost: 98 × 55 × 20 mm, 133 gramů (vč. akumulátoru a paměťové karty)
  • barevné provedení: stříbrná, růžová, zlatá
  • cena: přibližně od 3000 do 3990 Kč vč. DPH

Malý, ale náš

Casio Exilim Ex-Z280 prezentuje malý lehoučký kompakt, kterému můžete přiřadit každodenní místo třeba v kapse či kabelce a ani o nich nevíte. Když si však vzpomenete, je přístroj po ruce. Je vhodný pro začátečníky svým jednoduchým ovládáním a také cenou. Za přibližně 4000 Kč jej můžete sehnat i s kartou a pouzdrem.

DSC04117.jpg DSC04118.jpg

Tělo má hloubku2 cm a váží jen 133 gramů i s akumulátorem. Designový počin to není, spíše se řadí mezi klasiky, a to ty méně nápadné. Avšak kromě stříbrné barvy je k dispozici i v pěkném zlatém nebo růžovém provedení. Dílenské zpracování je řešeno s ohledem na nízkou cenu fotoaparátu a je to trochu znát, vůle tlačítek a usazení objektivu by mohlo být lepší (i chod motorků, z nichž vždycky nějaký bzučí), ale jinak bez závažnějších problémů.

DSC04122.jpg DSC04131.jpg

Na horní straně je pouze tlačítko on/off a spoušť se zoomovacím okružím. Na zadní straně potom křížový ovladač a několik tlačítek nad ním a pod ním. Výborně vyřešeno je ovládání videosekvencí. Spuštění natáčení totiž aktivujete jediným tlačítkem a nezáleží, zda zrovna fotografujete (a v jakém režimu) či prohlížíte snímky. Videosekvenci tak pořídíte velmi hbitě.

DSC04119.jpg DSC04123.jpg DSC04124.jpg

Čtyřcestný ovladač je využit tak, že horní šipka mění nastavení displeje a spodní pak blesk (který lze stejně nastavit přes panel na LCD) nebo při přehrávání slouží ke smazání snímků. Šipkami doprava a doleva měníte nastavení jedné funkce, kterou si v menu můžete vybrat sami. Menu je dnes již standardně v češtině, tudíž jednoduché pro každého v každém věku.

DSC04120.jpg DSC04121.jpg DSC04128.jpg

Úprava vlastních parametrů pří fotografování je řešena praktickým panelem při pravém okraji displeje, který může být zobrazen neustále - snímek totiž nezakrývá, pokud je v menu správně nastaveno širokoúhlé zobrazení displeje. V rámci tohoto sloupce najdete políčka pro změnu velikosti snímku, nastavení blesku, nastavení autofokusu, ISO, sériového snímání, detekce tváří, fuknce make-up (vyhlazení pokožky), nastavení jednoduchého režimu pro začátečníky a úplně dole pak máte zobrazení času.

lcd.jpg 
Zde vidíte obrazovku LCD jak vypadá při natáčení videa. Vpravo je ovládací rychlé menu

Nebudu podrobně popisovat menu, od toho jsou spíše uživatelské návody. Zmínila bych jen výtku, která se týká často využívaných funkcí jako například nastavení vyvážení bílé, korekce expozice a stabilizace obrazu. Tyto funkce sice najdete v menu, ale bohužel ne ve zmíněném panelu na displeji. Alespoň jedné můžete přiřadit místo na křížovém ovladači...

DSC04125.jpg

Fotoaparát je kompatibilní s běžnými kartami SD typu a pro každý případ má i interní paměť o velikosti 35,7 MB. Někteří výrobci interní pamět opomínají, ale i malá je lepší než žádná. Už se mi několikrát stalo, že jsem ji vděčně využila.

Jako zdroj energie používá toto Casio malý a lehký Li-Ion akumulátor. Měl by zvládnout kolem 250 snímků, což není mnoho, s využitím blesku se toto číslo dále snižuje.Nabíjení trvá u dnešních akumulátorů rychle – v tomto konkrétním případě necelé 2 hodiny. Na výlety doporučuji mít akumulátory určitě dva.

Funkce a vybavení

O expozici Casio Exilim Z280 se stará výhradně automatika, využít lze jen korekci expozice v rozmezí -2 EV až +2 EV. Fotoaparát má ale mnoho předvolených režimů – tzv. Best Shot. Je jich rovnou 40. K režimům, které jsou představovány ikonkami v podobě fotografií, se zobrazuje jednoduchý popis. Mezi režimy najdeme kromě těch klasických například režim pro zdůraznění vody pomalu tekoucí (s dl. časy) či naopak stříkající (kr. časy), černobílé režimy, fotografování vizitek a cedulí a nahrávání zvuku.

narovnani.jpg
V BestShot režimech najdete i dva režimy pro narovnávání předlohy (využijete např. Při focení cedulí a vizitek)

Širší úhel pohledu

Casion Exilim Z280 se může pochlubit praktickým širokoúhlým záběrem optiky s klasickým 4násboným rozsahem. Vpřepočtu můžete fotografovat s 26 mm. Bohužel 4násobný zoom v tomto případě znamená, že se nepřiblížíte více než na 104 mm.Světelnost je přitom na dlouhém ohnisku podprůměrná, jmenovitě je tou hodnotou F5,9.

Objektiv ostří od 15 cm, v makro režimu pak od 5 cm. Pří blízkém snímání si hodně hlídejte nastavení blesku. Ten totiž občas musíte manuálně přenastavit na slabší záblesk, jinak bližší osoby a předměty budou zřetelně přesvětlené.

Fotoaparát podporuje HD videosekvence, které tedy mohou mít rozlišení až 1280×720 pixelů. Kromě toho, že jdou rychle natáčet jediným stiskem tlačítka, nadšeni z něho ale asi zas tak nebudete - funguje jen s při parametru 24 snímků za sekundu. Volitelným režimem je i tzv. YouTube Movie Mode, který nahrává videosekvence ve formátu ideálním pro známý webový systém sdílení videa - YouTube. Tyto videa vám pomůže na tento web nahrát dodaný software.

Stabilní krabička

Detekce tváří začala být zcela běžnou součástí funkčního vybavení kompaktů. Její kvality se však hodně liší. Tento model měl občas s detekcí obličejů problémy, pokud se tvář pohybovala a nebyla přímo čelně natočená k fotoaparátu.

U levných expozičních automatů nebývá běžná funkce zobrazaní histogramu. Proto překvapí, že toto Casio právě histogram zobrazuje a to dokonce i v reálném čase při fotografování. Otázkou je, kolik uživatelů takového kompaktu histogram ocení, navíc když je ovládání korekce expozice docela nepraktické.

Vybavení stabilizací obrazu je dnes běžná záležitost, někdy však jen méně spolehlivé lákadlo. Otestovali jsme proto Casio při různých expozicích a dokonce i při expozičním čase půl sekundy mohou být snímky docela použitelné, což nás potěšilo.

Displej, to byl naopak důvod k velkému zklamání. Sice má velkou úhlopříčku o rozměru 2,7 palce, tj. přibližně 6,8cm, ale rozlišení, to je tak poloviční, než by bylo potřeba. Na plochu displeje je použito pouze necelých 115 tisíc pixelů. I laický uživatel pozná, že na displeji se še střilo. Displeji nelze upravovat jas a navíc se projevuje i mírným zpožděním. A co je nejhorší – displej trpí barevným posunem. Jaké je to potom focení, když si nemůžete být jistí manuálním nastavením bílé - podivně barevné fotografie jsou v PC v pořádku a naopak. Na displeji se v případě digitálního fotoaparátu šetřit rozhodně nemá.

makroblesk1.JPG makroblesk2.JPG
max. velikost | max. velikost
Blesk je špatně korigován (viz snímek vlevo), ale v menu pro blesk najdete i položku
pro slabší přiblesknutí (snímek vpravo)

Obrazová kvalita, testy

Malý CCD čip májen 1/2,3" úhlopříčku arozlišení 12,1 megapixelů. Z toho lze vyvodit, že bude vznikat většímnožství šumu. S použitím stabilizace budete ale schopni využít i nižší citlivosti. V praxi se každopádně ukázalo, že šum je srovnatelný s dalšími kompakty. Zpracování šumu postihuje drobné detaily už od nejnižšího ISO, na vyšší ISO je rozmazání detailů zřejmé, ale z celkového pohledu je i při ISO 800 a 1600 je obraz stále pěkný a použitelný na malý výtisk. Však se podívejte na demosnímky.

Šum tedy u tohoto kompaktu zas takový problém nebude, spíš je škoda, že fotky trochu postrádají kontrast a sytost.

Ostrost je ve středu obrazu u všech ohnisek průměrná. Typicky se směrem k okrajům změkčuje – u v případě nejdelšího ohniska postupným přechodem a jen v malé míře, u nejkratšího výrazněji jen v rozích. Na střední ohniska je ostrost zachována přibližně v celé ploše. Je však nemilé, že i střední ohniska vykazují poduškovité zkreslení stejně jako to nejdelší.

bloom.JPG
max. velikost
Snímač je bohužel náchylný k bloomingu

Co se vleče neuteče?

Při focení s tímto fotoaparátem nepotěšil delší náběh fotoaparátu. Pro co ale rozhodně pochopení nemám, je čas potřebný k ukládání snímků. Přes 3 vteřiny vám přístroj hlásí, ať si počkáte na další snímek... S použitím blesku se tento čas samozřejmě prodlužuje.V případě sériového snímánív plné kvalitě bychvzhledem k naměřené rychlosti konstatovala, že tento fotoaparát ani sériové snímání vlastně nemá..Rychlost ostření je výborná, tu chválím. V dalších parametrech tento Exilim ale neuspěl.

Naměřili jsme

první snímek

2,56 s

snímek bez namáčknutí

0,2 s

snímek s namáčknutím

neměřitelné

ukládání-připravenost k dalšímu snímku

3,62 s

rychlost sériového snímání (při max.kvalitě snímků)

0,3 sn./s

max. počet snímků v sérii

neomezeně

měřeno s paměťovou kartou

SanDisk SDHC 4 GB

Testovací snímky

test1.JPG test2.JPG test3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
test.obrazec na nejširší, střední a nejdelší ohnisko
CIMG0615blesk.JPG CIMG0616denni.JPG cimg0616zarivkadennibila.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

CIMG0617zataz.JPG CIMG0618stin.JPG CIMG0620zarivka.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

CIMG0622manual.JPG CIMG0623auto.JPG zarovka.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
snímky při různém nastavení vyvážení bílé – blesk, denní světlo, zářivka denní bílá, zataženo, stín,  zářivka, manuální vyvážení, automatika, žárovka

Celkové hodnocení a demosnímky

Malý tenký fotoaparát je vybaven vším, co se dnes vyžaduje – 12 Mpx na snímačí pro větší tiskový formát, široké ohnisko (od 26 mm), detekce tváře, vysoké rozlišení videa, motivové režimy i inteligentní režim, který z nich automaticky vybírá dle scény. Nechybí mechanický stabilizátor obrazu. LCD displej má sice solidní velikost (úhlopříčka 6,9 cm), ale rozlišení je podprůměrné, navíc displej nezobrazuje zcela korektně barvy. Rychlost rozhodně také nepatří mezi silné stránky tohoto fotoaparátu. Obrazová kvalita je průměrná. Celkově bych doporučila tento jednoduše ovladatelný fotoaparát pro začátečníky.

Plusy

  • rychlý autofokus
  • jednoduché ovládání
  • kompaktní lehké tělo
  • široké ohnisko
  • stabilizace

Minusy

  • opravdu zdlouhavé ukládání snímků i další rychlostní parametry podprůměrné
  • malá ostrost snímků
  • velmi nízká kvalita LCD displeje

Casio Exilim Z280.jpg

Demosnímky

makro1.JPG
max. velikost
blízké snímání
o1.JPG O2.JPG O3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
různé barevné režimy
port.JPG port1.JPG port2.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Portrét v exteriéru s bleskem, v interiéru s bleskem, portrét v exteriéru
t8.JPG t8x.JPG
max. velikost | max. velikost
ukázka rozsahu zoomu
Z1.JPG
max. velikost
na snímcích pořízených na nejširší ohnisko je patrné soudkovité zkreslení
iso100.JPG iso200.JPG iso400.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
iso800.JPG IS01600.JPG iso3200.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
řada snímků na ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200
inter.JPG inter2.JPG inter3.JPG inter4.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
interiérové snímky

 

Graf ceny produktu Casio EX-Z280 poskytuje server Heureka.cz

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud