6
Fotogalerie

Fotografie týdne: My dva a čas

Již Cicero říkal, že časy se mění, a my se měníme s nimi. Kdyby v jeho době existovala fotografie, co by asi o ní řekl. Že čas zastaví?

Úvahy o tom, co to je čas, jsou staré snad jako lidstvo samo. Jedni v něm vidí dlouhou nit, po které se neúprosně pohybujeme stálou rychlostí, kterou nemůžeme odvrátit. Jiní diskutují nad tím, zdali existuje něco jiného nežli přítomnost – vždyť co bylo už není a co ještě není, o tom nemá smysl mluvit. Existuje pouze přítomnost, která je ale nezachytitelná, jakoby nám utíkala mezi prsty. Albert Einstein v jednom kondolenčním dopise píše, že člověk nezemřel, že je stále živ, jen na jiném místě v časoprostoru. Ten také přišel s tím, že čas je veličinou relativní. Ve více vesmírovém kosmologickém modelu se setkáváme ještě s překvapivějšími závěry.

my dva a čas.jpg
My dva a čas; foto auge

Problém času je úzce spjat se změnou. Parmenidés říkal, že změna je přechodem z nebytí do bytí nebo opačně. A protože nebytí není (protože kdyby bylo, nebylo by bývalo nebytím) neexistuje změna. A když neexistuje žádná změna, není zde potřeba času, který bychom si mohli představit jako řetězec změn. V podobných úvahách o čase bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Téměř každý z nás by se ale nakonec ztotožnil s Augustinem z Hippo. Ten říkal, že ví co je čas, jen do chvíle, než se ho na něj někdo zeptá. Ale jak bychom popsali čas někomu, kdo by s ním neměl žádnou zkušenost?

Dnešní fotografie týdne svým názvem i obsahem k úvahám o čase přímo vybízí. Nese název My dva a čas a jejím autorem je auge. Zachycuje dva stromy, na které čas určitým způsobem působí a přetváří je. Se zvláštní náklonností k sobě. Jakoby ty stromy byly manželé, kteří k sobě, přes  všechno patří, i když k lehkosti a bezstarostnosti bytí má jejich společná cesta daleko.

Snímek vsází na zajímavé zpracování, které dává vyzdvihnout atmosféru snímku při technicky velice dobrém zpracování, které je podtržené ne zcela běžně pojatou kompozicí celého snímku. Autorovi tak k zisku fotografie týdne gratuluji a dovolím si upozornit na několik dalších snímků, které stojí za zhlédnutí.

exodus.jpg
Exodus; foto Luděk B

Slovo exodus pochází z řečtiny a znamená vyjití. Opuštění starého blahobytu a pohodlí a odvážné vykročení někam dále. Není to jen odchod z jednoho místa na druhé, ale skutečně radikální opuštění toho starého a cesta do neznáma. Právě toto téma si i s názvem Exodus zvolil Luděk B na své černobílé fotografii, která se snaží pracovat se světlem i kompoziční neotřelostí.

O vánici a neuklizeném pokoji.jpg
O vánici a neuklizeném pokoji; foto Olda Polda

Na pomezí abstrakce a konkrétnosti s výrazem jdoucím až na samou hranici srozumitelnosti, přitom v mezích umění. Tak by se dal stručně charakterizovat snímek O vánici a neuklizeném pokoji, jehož autorem je Olda Polda. Snímek přímo vybízí k hledání a odkrývání toho, co se za oponou abstrakce skrývá a tak vtahuje diváka do děje.

Oparové ráno.jpg
Oparové ráno; foto Daniel Řeřicha

Pokud máte rádi rána na horách, pak vás jistě potěší snímek Oparové ráno, jehož autorem je Daniel Řeřicha, a který ukazuje právě se probouzející krajinu a práci fotografa na skále v atmosféře ranního ticha probouzející se přírody.

...;-)....jpg
 ...;-)...; foto tři roky.zaruka

A na závěr je zde experimentální snímek ...;-)..., jehož autorem je tři roky.zaruka, který zachycuje psa v obilí. Jak je vidět, zdařilý experiment nemusí být vždy složitý ani technicky náročný.

Toť pro tento týden vše. Přeji radostné Vánoce a hodně fotografických úlovků.


Každý autor vítězného snímku "fotografie týdne" získává poukaz
na slevu 35% na velkoformátový tisk u společnosti Megapixel s.r.o.
Vítěz nechť prosím kontaktuje redakci.

poukaz.jpg

Slevový poukaz na velkoformátový tisk fotografií věnuje
společnost Megapixel s.r.o. - specialista na fototechniku.


 

Určitě si přečtěte

Články odjinud