Kulturní hlídka: Milování s velkou hlavou

Kulturní hlídka: Milování s velkou hlavou

Provokativní tvorba mladých fotografů z AVU, celebrity v barovém opojení, Praha versus světová velkoměsta a výběr aktů Tona Stana. Příznivci umění se mají na co těšit...

MILUJI TĚ, ALE UŽ MI NEŘÍKEJ, ŽE MÁM VELKOU HLAVU!, tak se jmenuje výstava, kterou odstartuje v úterý 3. května vernisáž v prostorách Galerie AVU. Téměř třicet mladých umělců se pokusí popsat, jak míra hormonů ovlivňuje jejich tvorbu a jak cit posouvá možnosti myšlení. Výstava s tématikou lásky končí v pátek 13.května.

letak.jpg
Plakát k aktuální výstavě AVU

Na konci dubna se uskutečnila v galerii DOX vernisáž k nové výstavě Blue Light Tonite. Autorkou stylizovaných i spontánních snímků je dokumentární fotografka Alžběta Jungrová. Jejím pomocníkem se stal Vít Máslo, který měl na starosti kromě koncepce a produkce také vydání stejnojmenné knihy. Název fotografické výstavy a současně vycházející publikace je odvozen ze svého času frekventované esemesky “BL TONITE?“ (neboli „Dnes večer v Blue Lightu?“) mezi častými návštěvníky pražského baru Blue Light. V rámci projektu vznikla série fotografií jeho pravidelných návštěvníků, známějších i méně známých. Výstava představuje výběr 24 fotografií z celkového počtu 57 vydaných v knize. Snímky dokumentují magickou atmosféru baru na Malé Straně, v jehož hnědé malbě stěn a kleneb jsou vyškrábána jména návštěvníků uplynulých dvou desetiletí. Portrétovanými jsou například umělci David Koller, Aňa Geislerová nebo Zuzana Stivínová či šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Pestrý rejstřík osobností doplňuje novinář Marek Gregor nebo ekonom Tomáš Sedláček. Expozice bude viset v galerii DOX do 6.června.

V neděli 1. května máte poslední možnost navštívit výstavu Grandhotel od Terezy z Davle. V pátek 6. května ji v prostorách Leica Gallery Prague nahradí neméně známý fotograf Jiří Turek se svým projektem CityLAB, jenž nezasáhne pouze kamennou galerii, ale i veřejné prostory hlavního města Prahy. Jednotlivé městské části se promění na evropské metropole prostřednictvím velkoformátových fotografií, instalovaných v ulicích, parcích, na náměstích či nábřežích Prahy. Lokace, kde budou fotografie umístěny, jsou vždy něčím blízké fotografovaným městům: např. na Kampě se setkáte s Benátkami, ve Starém Městě s Paříží atd. Fotografie budou doprovázeny výňatky z vybraných próz jednotlivých států v jejich vlastním jazyce, paralelně pak v jazyce českém a anglickém. Propojení slova a obrazu má divákům co nejvíce přiblížit různorodost kultur jednotlivých států.

V pátek 6. května taktéž začíná výstava aktových snímků od Tona Stana v galerii Václava Špály. Soubor fotografií s kompletním názvem Bílý stíny vznikají již od roku 1991 a autor je stále doplňuje. Pro Galerii Václava Špály vybral společně s kurátorem výstavy Pavlem Lagnerem zhruba 60 fotografií vzniklých v letech 1992 – 2011. Platí u nich, že vše co je na fotografii černé, je ve skutečnosti bílé a naopak. V této šíři budou fotografie v České republice vystaveny poprvé. Poslední možný den ke shlédnutí výstavy Bílý stíny na Národní třídě je 26. červen.

Určitě si přečtěte

Články odjinud