Panasonic DMC-TZ20: jak švýcarský nůž (video)

Panasonic DMC-TZ20: jak švýcarský nůž (video)

Řada TZ představuje u Panasonicu všestranně vybavené fotoaparáty v kompaktních rozměrech. Nový TZ20 oslní především výbavou.

Zkratka TZ znamená u Panasonicu Travel Zoom, zkrátka cestovatelský fotoaparát s velkým zoomem, který dovolí vyfotit na dálku i drobné detaily. TZ20 v této tradici pokračuje a současně tak trochu klame tělem. Vypadá na pohled jako obyčejný kompakt, ale ukrývá 16násobný optický zoom (až 21× "chytrý" zoom s využitím digitálního zvětšení), GPS pro umístění fotek na mapu nebo dotykový displej. Samozřejmě umí nahrávat video ve vysokém rozlišení, perličkou je pořizování 3D fotek, které si prohlédnete na 3D televizoru.

Dotykový displej na zadní straně je jen rozšířením, pokud jste zvyklí na tradiční tlačítka a nechcete luštit symboly na malé obrazovce, nemusíte zoufat. Na zadní straně je obvyklý směrový kříž s potvrzováním a další tlačítka. Dotykové schopnosti využijete při výběru zaostřovacího bodu nebo při procházení snímky. Už jej ale nevyužijete při procházení nabídkami, kde musíte sáhnout po směrovém kříži.

Specialitou je GPS s anténou na horní straně. Uvnitř nejsou žádné mapy, ani vás fotoaparát nikam nenavede, když zabloudíte. GPS je tu jen pro pozdější umístění fotek na mapu. Souřadnice se totiž ukládají do každé pořízené fotografie. Počáteční synchronizace s GPS trvá bohužel několik minut, pro pohotové focení to tedy není. Můžete ale případně zapnout GPS natrvalo, které je tak aktivní při vypnutém přístroji. Bude to mít sice vliv na výdrž akumulátoru, ale odpadne synchronizace po každém zapnutí. Přesto něco z GPS na fotoaparátu využijete. Na displeji se ukáže stát, město případně význačné místo poblíž, jako kostel, muzeum nebo památník. Aspoň základní představu, kde jste, vám tak fotoaparát poskytne.

3D fotografie jsou jen drobným vylepšením. Není tu žádný 3D objektiv nebo 3D displej. Zkrátka jen stisknete spoušť a posunete fotoaparát o deset centimetrů doprava. Fotoaparát průběžně pořizuje snímky a z nich pak poskládá výslednou 3D fotku. Tu si ale prohlédnete opravdu jen na 3D televizoru.Kvalita také spíše odpovídá videu, ne fotografiím.

Panasonic vyrábí řadu TZ již několik let a mezi cestovateli je velmi oblíbená. Velký zoom je díky kvalitní optické stabilizaci dobře použitelný a i fotky vypadají skvěle. Oproti předchůdcům se zvýšilo u TZ20 rozlišení, což nebývá vždy dobré. A fotoaparát se musí potýkat s vyšším šumem. Pokud máte starší TZ, výrazně lepší obraz nezískáte. Je to zkrátka nadále kompakt a velký zoom znamená, že velikost čipu nemůže konkurovat nejkvalitnějším kompaktům.

Máte-li si ale vybrat na cesty do malého zavazadla univerzální fotoaparát, je TZ20 velmi schopný. Poslouží jako dobrá videokamera, kvalitní fotoparát s velkým zoomem a v kapse ho téměř neucítíte.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud