Kulturní hlídka: Portréty lidí slavných i zcela obyčejných

Kulturní hlídka: Portréty lidí slavných i zcela obyčejných

Aktuální nabídka výstav potěší příznivce portrétů. Výstavy Ivana Prokopa, Johany Prošové, Martina Pavla a Bernharda Wickiho nabídnou známé osobnosti i zcela prosté snapshoty.

Minulý týden skončila v Leica Gallery výstava českého dokumentárního a módního fotografa Jiřího Turka. Osobité snímky z projektu citiLAB máte ale nadále možnost vidět v ulicích Prahy. Momentky z hlavních evropských měst budou v různých částech města umístěny až do poloviny července. Prostory galerie tentokrát zaplní snímky z jiného soudku než architektonického, i když se bude jednat také o dokumentární fotografii. Na scénu přicházejí muzikanti české, ale i světové populární hudby, zachycené fotografem Ivanem Prokopem. Některé snímky doprovázejí také klíčové texty portrétovaných hudebníků. Dohromady bude k vidění 28 fotografií. Výstava Ivan Prokop Photopass končí v Leica Gallery 28.srpna.

„První pád je já,“ tvrdí Johana Pošová jménem své výstavy, kterou zahájila v květnu v ateliéru Josefa Sudka. Fotografie zachycují téměř výhradně osoby, nejedná se však o portréty, a to nejenom proto, že jsou většinou zbavené tváře. Snímky jsou jedinečné svojí vnitřní intimitou, které do nich autorka vložila. Johana Pošová studovala v roce 2005 až 2010 ateliér fotografie na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. V roce 2009 uspořádala samostatnou výstavu v galerii Pavilon s názvem Blíženci. Expozice v Ateliéru Josefa Sudka potrvá do konce června.

Pavel_Martin_Daily_Portrait.jpg 
Martin Pavel: Ze série Daily Portrait

Ve středu 15. června přivítá galerie NoD Café mladého tvůrce Martina Pavla a spolu s ním 365 němých tváří. Pro projekt Daily Portrait, jak se výstava jmenuje, vybíral Martin různé typy lidí (malé, velké, tlusté, hubené, okaté, prsaté, mrzuté, tetované, vlasaté, chlupaté, brýlaté…) z okruhu svých známých, ale i zcela neznámé lidi z ulice. Zvěčnil je před bílým pozadím v uvolněné poloze, slečny v podprsenkách a muže nahoře bez. Focení probíhalo od března do května a portréty zveřejňoval průběžně na svém blogu. Výstavu v Dlouhé ulici máte možnost shlédnout do konce srpna. Pro ty, kdo špatně vidí, doporučujeme vzít si brýle. Jedná se o malé snapshoty ve formátu 10×18 cm. Pro představu navštivte Pavlův blog na stránkách http://portraitdaily.blogspot.com.

Od 11. června zaplní prostory Goethe–Institut Prag svými snímky německý režisér, herec, ale i vášnivý fotograf Bernhard Wicki. Ve svých černobílých fotografiích, které vznikaly na cestách během natáčení, zachycuje své kolegy z umělecké branže, např. Friedricha Dürrenmatta, Hildegard Knef, Agnes Fink či Horsta Buchholze. Výstava potrvá do konce července.

Určitě si přečtěte

Články odjinud