Kulturní hlídka: Pohledy z New Yorku

Kulturní hlídka: Pohledy z New Yorku

Prázdniny jsou za dveřmi a na fotografických událostech je to znát už teď. Novinek je málo, ale máte alespoň příležitost projít akce, které zrovna probíhají.

Za připomenutí stojí především výstava NOW AND WOW v Langhans Galerii, která upozorňuje na novou vlnu módní fotografie, internetové blogerství. Prostory zaplnily snímky lidí kontroverzně oblečených, které jinak putují virtuálním světem. Ovšem ani galerie je nezhmotnila. Vystavila je způsobem prezentací na obrazovkách a iPadech, díky čemuž počet fotografií mnohonásobně vzrostl. Proč navštívit tuto expozici? Protože se pravděpodobně jedná o poslední výstavu v prostorách Langhans galerie. Jak uvedla její majitelka Zuzana Meisnerová Wismer v tiskové zprávě, galerie zavírá dveře v sobotu 9. července zřejmě definitivně.

Jestlipak víte, proč se lidé věnují focení? Když jsme se na to zeptali několika známých fotografů, odpověděli takřka shodně: „Protože neumím malovat.“ To jen na úvod. Andreas Feininger byl syn významného malíře. Možná se potýkal s podobným problémem – štětec mu jednoduše nešel do ruky. Feininger si prošel i obdobím, kdy chtěl být architektem, studoval v Evropě, a když se tu neuchytil, emigroval v roce 1939 do Spojených států. Tam se nadobro proslavil jako fotograf. Zachycoval rušný život New Yorku se vší černou i bílou, které k velkoměstu patří. Davy, reklamy, architektura, ale především melancholická atmosféra je typická pro jeho snímky z té doby. Kromě focení také psal. Jeho rukama prošlo více než 40 knížek o fotografování, které byly přeloženy do třinácti jazyků. Andreas Feininger zemřel v roce 1999, ale jeho díla patří stále k vysoce ceněným. Od 24. června je můžete obdivovat i vy. Dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí se zaplní takřka třemi sty Feiningerovými černobílými fotografiemi. Expozice potrvá až do 23. října.

feininger-2.jpg
Foto: Andreas Feininger 

O aktuální výstavě v Rudolfínu Já bezesporu jsme vás už informovali koncem května. Prezentace snímků od světových umělců, mezi nimiž nechybí ani český Jiří David, nabízí pohled do lidských tváří, do jejich identit. Příští týden si budete moci projít výstavu s kurátorem Petrem Nedomou a navíc si vyslechnout přednášku filosofa, sociologa a politologa prof. Pavla Baršy, Ph.D. Akce je naplánovaná na 23. června od 17 hodin.

V neděli 26. června máte poslední možnost navštívit výstavu Tona Stana v Galerii Václava Špály. Soubor černobílých snímků, které vznikaly dvacet let, prezentuje trošku strašidelné siluety a tváře jinak krásných žen. Expozice je rozdělena do dvou pater, z čehož v tom dolním můžete shlédnout video, které objasní, jakou metodou snímky vznikaly a jak Tono Stano s modelkami pracuje. Po skončení této výstavy zůstane galerie nadále věrná fotografii, v pátek 1. července totiž představí Obrazy z dějin fotografie české.
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud