10
Fotogalerie

Kouzla ve Photoshopu: Odstraňte nežádoucí šum přímo z RAWu

S šumem v digitálních fotografiích se dá bojovat s pomocí několika šikovných plug-inů. Vystačit si ale můžete i s funkcemi, které jsou zabudovány přímo v Adobe Photoshopu.

Redukci šumu standardně řeší funkce Potlačit šum, kterou najdete v nabídce Filtr > Šum. Spolehlivějším způsobem je odstranění šumu při vyvolávání snímku z RAWu. Pokud k tomu využijete modul Camera Raw, který je součástí Adobe Photoshopu, bude nabídka nástrojů takřka shodná s těmi, kterými disponuje zmíněná funkce Potlačit šum. Následující článek tedy můžete využít univerzálně v obou postupech – podstatné je pochopit, jak který nástroj funguje.

sum-18.jpg
Fotografie před a po aplikaci nástroje Redukce šumu v Camera Raw
(šum je patrný při zobrazení fotografie v plné velikosti)

Při odšumování v Camera Raw doporučuji tento postup:

  1. 1.Otevřete RAW soubor v modulu Camera Raw a přepněte se do záložky Detaily.
  2. 2.Zvětšete si obraz na 100 %.
  3. 3.Odstraňte barevné artefakty.
  4. 4.Odstraňte zrnění.
  5. 5.Proveďte případné další úpravy obrazu a přejděte do Photoshopu.

1. Pracovní prostředí Camera Raw

Pokud již nyní využíváte Camera Raw pro vyvolávání RAWů, možná se omezujete pouze na záložku Základní, která poskytuje nástroje pro úpravy barevné teploty, expozice, jasu, kontrastu a sytosti barev. Tento program má však ve výbavě spoustu dalších užitečných funkcí, rozptýlených celkem v desíti záložkách – nástroje pro redukci šumu najdete v té třetí, označené jako Detaily.

sum-05.jpg 
Nástroje pro práci s šumem najdete v Camera Raw ve třetí záložce zleva (Detaily)

2. Pracujte ve 100% zvětšení

Camera Raw vám při editaci souboru v reálném čase zobrazuje náhled prezentující vaše změny (aktivaci nebo deaktivaci náhledu můžete provést v jeho horní liště vedle histogramu). Při práci se šumem je však potřeba zobrazit fotografii ve skutečné velikosti, tj. ve 100% „zvětšení“, jinak náhled neposkytne spolehlivé výsledky.

sum-01.jpg
Při úpravách šumu pracujte s náhledem ve 100% velikosti obrazu; při jakémkoliv zmenšení náhled nepracuje spolehlivě a ukazuje šum výraznější, než doopravdy je

3. Odstranění barevného šumu

Chromatický šum, vznikající v důsledku použití vyšší hodnoty ISO, při výrazném zesvětlení tmavých partií snímku, anebo také na zcela běžných fotografiích, pokud jsou pořízeny na některých aparátech s malým snímačem, dokáže zcela zkazit dojem z díla.

V modulu Camera Raw k jeho potlačení slouží jezdec Barva, který posuňte doprava na takovou hodnotu, při které zcela zmizí všechny barevné artefakty z obrazu. Je možné, že nastavením příliš vysoké hodnoty poškodíte původní barevnost obrazu, kterou si přejete zachovat. Pro rekonstrukci původní podoby proto použijte jezdec Detail barvy a snažte se obě nastavení vybalancovat tak, aby bylo odstraněno maximum barevného šumu při současném zachování věrnosti fotografie.

sum-09.jpg sum-10.jpg
Ilustrace fungování jezdce Barva při nastavení extrémních hodnot
sum-19.jpg 
Příliš vysoká hodnota nastavení Detailu barvy do obrazu vrátí drobný chromatický šum

4. Odstranění zrnitosti

Zrno, které je v analogové fotografii považováno za znouzectnost filmového materiálu a svým způsobem fotkám dodává nezaměnitelné kouzlo, je v digitální éře zastoupeno takzvaným luminačním šumem, který má do jakékoliv poetiky daleko.Projevuje se zrněním přecházejícím někdy až v kropenatost obrazu. Pro jeho odstranění v Camera Raw použijete jezdec Světlost, jenž s narůstající hodnotou monochromatický šum úspěšně odstraní.

sum-12.jpg sum-13.jpg
Nástroj Světlost úspěšně odstraní z fotografie zrno
 

Ačkoliv ve verzi Camera Raw 6, dodávané společně s Photoshopem CS5, už používaný algoritmus dospěl k velmi dobrým výsledkům, pořád ještě můžete dosáhnout nežádoucího „přežehlení“, pokud nastavíte pro Světlost příliš vysokou hodnotu. Vyčištěný obraz pak sice neobsahuje šum, ale pozbude i některé drobnější detaily a v celku může vypadat spíše jako pečlivá olejomalba.

sum-20.jpg 
Při rekonstrukci ztracených detailů nástroji Detail jasu a Kontrast jasů
si dejte pozor, aby se v obrazu neobjevily nechtěné artefakty

Nežádoucí rozplizlost, jež je výsledkem aplikace vyšších hodnot funkce Světlost nezbytných například u velmi zašuměných snímků, omezíte citlivým nastavením jezdců Detail jasu a Kontrast jasů. Tyto – laicky řečeno – fotografii vetknou výraznější stínování a vrátí ztracené detaily, avšak přivolají přitom zpět i část odstraněného šumu. Uvážlivým vybalancováním nastavení lze přesto dosáhnout uspokojivě vyčištěné fotografie.

sum-21.jpg 
Výřez z fotografie před a po provedení redukce šumu

Určitě si přečtěte

Články odjinud