5
Fotogalerie

Fotografie týdne: O jedněch Hamondkách a dvou fotoaparátech

Syntéza obrazu a hudby může být velice silná a působivá. Dnešní fotografie týdne sází na spojení dokonalého světla, atmosféry a hudby. Lze si představit plnější zážitek z umění?

Soudobí výrobci televizí se snaží přinášet stále nové zážitky. Po nástupu pětikanálového zvuku,  následovaly 3D obrazovky nebo snaha doplnit k tradičnímu RGB ještě žlutou barvu. Prý s cílem o větší věrohodnost barevného pojetí.

Tento hon za technologií se ale příliš neprojevuje v invenci tvůrců. Najít nový film, který by byl skutečně originální a překvapivý je obtížné.

Je zajímavé, že mimořádně kvalitní zážitky nabízí také formy umění, které jsou na první pohled mnohem prostší – statický snímek s hudbou. Zatímco hudba je druh umění, který dokáže proniknout emoce člověka, měnit jeho náladu a pracovat s ní, obraz je něčím, co může oslovit intelekt. Stačí pohled a již se rozjede celý řetězec asociací. A právě toto spojení emoce a fantazie, jakéhosi kontrolovaného snění, se snaží využít ve svém snímku (hudbou doplněném) Mariána Vargy O jedněch Hamondkách a dvou fotoaparátech autor Oko-nomada.

Fotografie týdne

var.png
O jedněch Hamondkách a dvou fotoaparátech (foto: Oko-nomada)

Hudba se přitom na fotografii objevuje hned dvakrát – jednak v osobě zachyceného muzikanta, který je středem celé kompozice. Člověk dokonale ponořený do svého díla a své hudby. Není možné dělat nic jiného, než nechat umění volný průběh. Jako by nešlo zastavit. Právě toto ponoření se muže na obraze, člověka který tvoří hudbu, dává celé fotografii základní obsah a rámec. Také se ale hudba objevuje v přiložené nahrávce. Snaží se člověka vtáhnout do děje – vytvořit plastičtější atmosféru.

Stejně je krásná také kumulativní vrstevnatá práce s obrazem. Nejen, že je pořízena v galerii, tedy místě, kde je obrazu věnována privilegovaná pozice, ale ukazuje rovněž dvojici fotoaparátů, aby onen třetí mohl vytvořit cílový obraz, který stojí před námi.

Gratuluji autorovi k velice dobrému a propracovanému snímku, kterému nechybí nic podstatného – od dokonalé práce se světlem, přes vrstevnou kompozici až po dynamiku a atmosféru. Stejně tak k zisku fotografie týdne a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších zajímavých obrázků uplynulého týdne.


Libor Pawlas nabízí krásný detail na sedícího ptáka. Takový snímek nejen že vyžaduje určitou dávku štěstí, ale především systematickou přípravu, pracovitost a trpělivost. Snímek Pózistka je tak plodem tohoto přístupu, včetně bezchybného technického zpracování.

poz.png
Pózistka (foto: Libor Pawlas)

Člověk je nepochybně tajemstvím – ať již pro druhé nebo sám pro sebe. Kolikrát se nám již stalo, že jsme udělali něco, co bychom od sebe nečekali; dosáhli něčeho, co se nám v počátku jevilo jako nedostupné a nemožné. A tak nelze vytvářet popis člověka tak, jak se učí děti ve škole. Barva vlasů, výška ani druh postavy o člověku vlastně nic neřeknou. A i charakteristika školního typu je bezzubá. Člověk se vypráví, sděluje, jen ve svém příběhu. Tak jako tajemná dívka na snímku Eiblin'S Autumn od Himsouls.

el.png
Eiblin'S Autumn (foto: Himsouls)

KájaS ukazuje pohled na starou knihu a to velice dynamickým způsobem. Jedním ze základních argumentů pro papírové knihy proti e-knihám je jejich krása. A snad právě to zachycuje záběr na jednu z nich na snímku Historie.

hist.png
Historie (foto: Kája S)

A na závěr ještě snímek technicky na první pohled konkrétní, ale ve skutečnost silně zasahující do abstraktní oblasti. Co je za zaroseným sklem? Děje se tam něco? Snímek bez zvuku a pevné látky jako by vyvolával otázky, provokoval a stimuloval k přemýšlení. Takový je snímek Tuším duben od Jokr7

duben.png
Tuším duben (foto: Jokr7)

Určitě si přečtěte

Články odjinud