V hledáčku: unikátní fotoprojekty

V hledáčku: unikátní fotoprojekty

Dlouhodobé fotografické projekty mají své kouzlo nejen při prezentaci, ale především při tvorbě.

Zavázat se k tomu, že budete pravidelně dokumentovat jistou činnost, místo nebo něco zcela jiného, se zdá velmi jednoduché. V praxi se však může stát, že po relativně krátké době přestanete spatřovat smysl svého počínání.

V takovém případě se budete muset zamyslet nad tím, co bylo vlastně důvodem takového závazku. Když už se vám podaří "doběhnout" do cíle, může být výsledek více než zajímavý. Dlouhodobé fotografické projekty jsou při prezentaci velmi zajímavé, jedním z těch, který v před časem prolétl internetem je časosběrná fotografie od Noaha Kaliny.

Noah Kalina je americký fotograf, který se věnuje různým fotografickým žánrům, podrobně si jeho tvorbu můžete prohlédnout na oficiálních webových stránkách. Proč se ale stal Kalina známým ve světě internetu?

Před šesti lety publikoval video složené z autoportrétů, pořízených za šest let svého života, video na internetu vidělo přes 23 000 000 návštěvníků a podívat se můžete i vy.

 
 

V minulém týdnu zveřejnil Kalina další video. To zachycuje posledních 12,5 let jeho života v celkem 4514 autoportrétech poskládaných za sebe. Proces změny výrazu obličeje je zde mnohem výraznější a nutno dodat, že tentokrát zvolil autor i temnější hudební podkres.

 

Hladová planeta ve fotografii

Poměrně zajímavým projektem, jehož ztvárnění také trvalo nějakou dobu, byla tvorba knihy Hungry Planet, do které se vrhla dvojice fotografů Peter Menzel a Faith D´Aluisio. Ti společně navštívili třicet rodin ve čtyřiadvaceti zemích a fotografovali množství potravin, které daná rodina zkonzumuje za jeden týden.

Ačkoliv byla kniha poprvé vydána již v roce 2005, nic to nemění na její zajímavosti, jednak z pohledu složení jídelníčku jednotlivých rodin a jednak z pohledu týdenních nákladů na potraviny. Poměrně velkou prohlídku knihy přinesl na svém webu časopis Time, obsah byl zveřejněn ve třech samostatných galeriích. My se podíváme jen na pár snímků – nejvyšší, nejnižší a průměrné náklady.

DE.jpg 
Nejvyšší náklady na týdenní nákup potravin mají v Německu, celkem 500,17 USD, zdroj: Time
čad.jpg
Naopak nejnižší náklady na potraviny mají obyvatelé Čadu, kde je vyjde týdenní příděl potravin na 1,23 USD, zdroj: Time
VB.jpg 
Uprostřed pomyslného žebříčku z pohledu nákladů je rodina z Velké Británie, která ze týdenní příděl jídla utratí 253,12 USD, zdroj: Time

Street fotografie a jak na ni?

Street fotografie je velmi populárním reportážním žánrem, především ve větších městech. Pravidla jsou jedoduchá – musíte být pohotoví, důvtipní, nenápadní a mít stále povědomí o tom, co se kolem vás děje.

Praktická ukázka obvykle vydá za tisíc slov, a tak se rozhodl fotograf Eric Kim natočit dokumentární video přímo z jedné ze svých procházek ulicemi Los Angeles. Jak si můžete všimnout na začátku videa, Eric fotil Leikou M9, na kterou připevnil outdoorovou kameru GoPro. Jaký je výsledek?

 

Fotografie, které Eric Kim pořídil v průběhu zdokumentované procházky můžete vidět přímo na jeho blogu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud