5
Fotogalerie

Základy adjustace fotografií

Patříte-li mezi ty fotografy, kteří si tisknou snímky doma, určitě jste již řešili otázku vhodného zarámování vytištěného obrázku. Pojďme se podívat co je k rámování potřeba a jak si s ním poradit.

Držet v ruce vytištěnou fotografii je polovina cesty k úspěchu. Ještě před finálním tiskem byste měli zauvažovat, zda nepotřebuje snímek někde oříznout případně jinak upravit ve fotoeditoru.

Pokud k takovému závěru dojdete až po vytištění, není nic jednoduššího než stříhat anebo řezat. Nůžky či paspartovací nůž najdeme téměř v každé domácnosti, proto se zde o nich nijak zásadně nezmiňuji, snad jen doplním, že vhodným doplňkem k noži je odolné kovové pravítko, které vám pomůže při vytyčení řezu a jen tak jej nožem neproříznete.

paspartovací nuž.jpg 
Pspartovací/odlamovací nůž

Co je ale málo běžné avšak při tisku fotografií velmi užitečné zařízení, je řezačka papíru. Řezačku využijete především při ořezu fotografií – nezapomeňte, že snímky mají obvykle formát 4:3, kdežto fotopapíry jsou nejčastěji dodávány ve formátu 3:2.

řezačka.jpg 
Řezačka na papír

Dobře však poslouží i při půlení větších formátů papíru – často najdete ve výprodeji větší formáty fotopapírů, které můžete poměrně jednoduše pomocí řezačky přepůlit a získáte tak menší formát za výhodnější cenu.

Rámy a rámečky

Důležitou fází je umístění fotografie do rámu, zde je opět na výběr několik možností. Buďto využijete rámy již hotové, které mají standardizovanou velikost, nebo vyrobíte rámeček vlastní anebo použijete „clip“, který není rámečkem v pravém slova smyslu.

Clip sestává ze zadní sololitové desky, falešné pasparty z tenkého papíru a krycího skla, které je k zadní desce fixováno kovovými háčky. Fotografie se v takovém případě vloží pod sklo (případně pod falešnou paspartu) a rámování je hotovo. Nutno však dodat, že tento způsob rámování nedává fotografii prakticky žádnou přidanou hodnotu, výhodou jsou pouze nízké náklady na pořízení clipu a mechanická ochrana snímku.

euroklip.jpg okraj-big.jpg
Vlevo euroklip, vpravo pak detail uchycení desky a skla
 

Klasické rámečky mají mnohem větší kouzlo a dodají snímku větší důstojnost a luxusnější vzhled. Pokud tomu tak ale má být, musíme volit rámečky s rozvahou – především barvu a materiál. V barvě buďte střídmí a volte černou či bílou, případně broušený hliník, materiálem by měl být kov či dřevo, plastové rámečky nevypadají příliš dobře. Tloušťku volte raději menší jak větší, v útlém rámečku vypadá snímek lépe a pokud potřebuje širší okraj lze to dohnat jiným způsobem.

 

Rozměry rámů doporučených pro fotografie

Níže najdete přehled běžných velikostí rámů a doporučené velikosti obrázků, obvykle je vhodné vložit kolem obrázku paspartu, která dodá více prostoru a umožní lépe se soustředit na obsah snímku. Málokdy je vhodné dávat obrázek do rámu „na doraz“. Když už se tak rozhodnete, udělejte to u větších snímků formátu cca 20 × 30 cm a více. Malé fotografie bez pasparty působí v takovém rámečku utopeně, v takovém případě raději volte silnější rámeček.

formát rámuformát obrázku
9 × 13 cm5 × 7 cm
10 × 15 cm7 × 10 cm
13 × 18 cm9 × 13 cm
15 × 20 cm10 × 15 cm
18 × 24 cm10 × 15 cm
20 × 25 cm13 × 18 cm
20 × 30 cm13 × 18 cm
21 × 29,7 cm15 × 21 cm
24 × 30 cm15 × 20 cm
29,7 × 42 cm18 × 24 cm
30 × 40 cm20 × 28 cm
30 × 45 cm20 × 30 cm
40 × 40 cm28 × 28 cm
40 × 50 cm28 × 35 cm
40 × 60 cm30 × 45 cm
50 × 50 cm35 × 35 cm
50 × 60 cm30 × 40 cm
50 × 70 cm30 × 45 cm
60 × 80 cm40 × 60 cm
70 × 100 cm50 × 70 cm

 

Pasparta ano nebo ne?

Pasparta se používá především proto, aby dostal rámovaný obraz více prostoru a lépe vynikl, v případě pasparty platí stejná pravidla, jako u rámečků. Volte černou či bílou barvu, barevnou paspartu opět pouze v barvách podobných, jako jsou dominantní barvy snímku.

Pravá pasparta je vyrobena z kartonu a je v ní vyříznut otvor pro snímek, úhle řezu není pravý ale přibližně 45°. V domácích podmínkách takovou paspartu těžko vytvoříte, můžete však zkusit řezat v pravém úhlu a paspartu alespoň co nejvíce napodobit.

Materiál volte pokud možno vyšší gramáže, tenký papír se často zvlní a nevypadá dobře. Velmi důležité je také dobře fixovat snímek v paspartě, aby se nepohnul. K tomu nejlépe poslouží oboustranná lepicí páska. Vyhněte se lepidlu na bázi vody, neboť snímek poté natáhne vlhkost a může se zkroutit.

pasparta.jpg 
Pasparta kolem obrazu

Posledním krokem před zavěšením rámu s fotkou je sesazení rámu, pasparty a krycího skla a následně zavěšení rámu na zeď. I v tomto případě dbejte pravidla méně, je někdy více. Fotografii dejte na zdi dostatečný prostor, a pokud jich budete věšet více, dbejte také na dostatek prostoru mezi jednotlivými rámy. Chcete-li učinit instalaci zajímavější, nebojte se zavěšení v jiné, než tradiční podobě. Některé fotografie komponované na diagonálu k tomu přímo vybízejí.

Určitě si přečtěte

Články odjinud