7
Fotogalerie

Na šikmé ploše - úprava nejen perspektivy

Ne vždy se povede snímek vyfotit ideálně. Problémem je třeba naklonění přístroje při focení z ruky nebo zkreslení tvarů kvůli perspektivě.

Celá věda ohledně křivého vzhledu snímků stojí a padá na sbíhavosti linií. Lidské oko si podvědomě spojuje vodorovné hrany, které tvoří objekty na snímku, s hranami fotografie nebo okraji obrazovky.

Podle toho pak snadno usoudíte, že ta či ona linie je nakřivo a že fotograf nedržel přístroj rovnoběžně s objektem. Nejvíce je to patrné na fotografiích panoramat a budov. Pokud například fotíte zepředu budovu, která má tvar čtverce, tak se kvůli sledování ze země pod určitým úhlem změní její tvar na lichoběžník. Tomuto chcete zabránit a navrátit budově její pravidelný tvar.

Při softwarové úpravě v počítači je třeba počítat vždy s tím, že pokud budete upravovat rovinu snímku, vždy dojde k ořezání části fotografie, výsledný snímek bude menší, a tudíž v nižší kvalitě. Také počítejte s tím, že čím více bude nakláněna nějaká rovina obrazu, tím rozostřenější bude snímek ve svých natažených částech.

Úprava horizontu

Pokud hlavní horizontální linie snímku nejsou očividně rovnoběžné s hranou snímku, použijte nejdříve nástroj Srovnat Horizont (H). V horní části obrazovky pod hlavním menu klikněte na zaškrtávací políčko Mřížka, kterýmzobrazíte hranici ořezu.

horizont.jpg 
Úprava horizontu

Dále na Automatický ořez, kterým udržíte ořez uvnitř fotografie a zabráníte vzniku bílých míst tam, kde by ořez přesáhl hranu snímku. Potvrďte změny stiskem Enteru nebo pomocí tlačítka Použít. Výsledkem je „narovnaný“ snímek, který vypadá mnohem přirozeněji (i za cenu ztráty jeho části).

Úprava kolinearity

Pokud je snímek horizontálně rovnoběžný, ale přesto se některé vertikální hrany ve snímku sbíhají, je potřeba Úpravy Kolinearity (U). Obě zobrazené přímky přichyťte ke hranám, které by měly být rovnoběžné, ale nejsou, a opět potvrďte změny pomocí Enteru nebo tlačítkem Použít.

kolinearita.jpg 
Úprava kolinearity
pred1.JPG po1.jpg
Vlevo původní snímek, vpravo snímek po úpravě sbíhajících se linií 

Úprava perspektivy

Pokud chcete, aby váš snímek navíc vypadal jako vyfocený více zepředu a aby jej nedeformoval úhel, pod kterým jste fotili (typicky u vysokých staveb), použijte nástroje Perspektiva (V). Nově zobrazené čtyři body udávají rovinu, která bude na výsledném snímku rovnoběžná s rovinou snímání.

persp.jpg 
Úprava perspektivy

Přemístěte proto všechny čtyři body na kraje hran, které leží v jedné rovině. Potvrďte provedené změny opět stejným způsobem. Pokud by výsledek neodpovídal vašim představám, vraťte se o krok zpět stiskem Ctrl + Z a nastavte jiné body pro úpravu perspektivy roviny.

po2.jpg pred2.jpg
Vlevo snímek před úpravou, vpravo po úpravách

Článek vyšel v časopise Computer.

Určitě si přečtěte

Články odjinud