Nové snímače budou 1000× citlivější na světlo než současné

Nové snímače budou 1000× citlivější na světlo než současné

Vědci v Singapuru vytvořili snímač vyrobený z grafenu namísto křemíku. Díky tomu dokáže zachytit až 1000× více světla než dnešní snímače.

Při výrobě dnešní elektroniky se využívá jako hlavní materiál křemík. Najdeme jej všude, včetně snímačů současných fotoaparátů. V budoucnu tomu ale možná bude jinak. Singapurští vědci nyní dokázali ze speciální formy uhlíku vytvořit snímač, jenž navždy změní fotografování.

Onou použitou formou uhlíku je grafen, jehož objev byl uskutečněn teprve v roce 2004. Jde o materiál tlustý pouze jeden atom a jeho strukturu tvoří síť atomů uhlíků uspořádaných do tvaru šestiúhelníků. Kromě extrémní pevnosti a ohebnosti se vyznačuje také schopností vést velice dobře elektrický proud.

2.jpg
Struktura grafenu, zdroj: Wikipedia
 

Protože byl grafen objeven teprve nedávno, nebylo zatím využito jeho plného potenciálu. To by mohli změnit vědci ze Singapuru, kteří tvrdí, že snímač založený na tomto materiálu dokáže zachytit až 1000× více světla a přitom spotřebuje pouze desetinu energie.

Vytvořený prototyp je citlivý na široké spektrum světla, od viditelné části až po infračervenou středních vlnových délek. Nabízí se tak uplatnění ve všech možných zařízeních, včetně infračervených a dopravních kamer, nebo při satelitním snímkování.

1.jpg 
Profesor Wang Qijie a vedoucí projektu, doktorand Liu Tao při pohledu na novou nanostrukturu grafenu, zdroj: Science Daily

V porovnání se současnými snímači na bázi křemíku by při hromadné výrobě mohla cena za jeden snímač z grafenu klesnout na méně než pětinu. Navíc nebude potřeba příliš měnit výrobní proces, takže by nasazení mohlo být opravdu rychlé. Profesor Wang Qijie, jenž za vynálezem stojí, říká: „Při návrhu tohoto snímače jsme dbali na současné výrobní postupy. Výrobci tak budou moci k výrobě snímačů stále využívat technologii CMOS.

Ukázali jsme, že je v dnešní době možné vytvořit levný, citlivý a univerzálně použitelný snímač z grafenu. Očekáváme, že náš nový vynález bude mít velký význam nejen pro běžné spotřebitele, ale také při satelitním snímkování či pozorování infračerveného spektra,“ dále dodává Wang Qijie z technické univerzity v Singapuru.

Na vývoji nového snímače pracovalo celkem 7 lidí po dobu dvou let a náklady na výzkum dosáhly 200 tisíc USD. Aktuálně Wang požádal o patentování svého vynálezu. Dalším krokem bude spolupráce s výrobci a uvedení grafenového snímače do praxe.

Určitě si přečtěte

Články odjinud