26
Fotogalerie

Test: Canon 700D – jablko nepadlo daleko od stromu

V dnešní době výrobci chrlí jednu amatérskou zrcadlovku za druhou. Je to ale kvůli rychlému technologickému pokroku, nebo jen kvůli „marketingovým“ důvodům?

Na jaře nás Canon nepřekvapil a stejně jako každý rok i letos vydal amatérskou zrcadlovku stovkové řady, tentokrát s označením 700D. Stejně jako v minulosti se jedná o zrcadlovku s APSC čipem o rozlišení 18 Mpx a řadou funkcí pro fotografy i filmaře.

I když se jedná o fotoaparát veskrze úspěšný, musím se ptát, proč vlastně spatřil světlo světa. Výrobce totiž vedle 700D uvedl na trh i nejmenší digitální APSC zrcadlovku na světě Canon 100D (za velkou louží označené jako SL1 podle řady Mercedesů SL tzn. „Sport Leichtbau“). Oba fotoaparáty jsou po funkční stránce prakticky shodné, jen stovka je v poněkud skladnějším balíčku.

DSC05210.jpg 

Vedle toho je na trhu starší Canon 650D, novinka 700D ale nepadla daleko od stromu. Oproti staršímu bratříčkovi nabídne 700D nový setový objektiv, nové kolečko expozičních režimů (otáčí se 360°), novou povrchovou úpravu a simulaci kreativních filtrů v živém náhledu. Toť vše.

DSC05233.jpg DSC05234.jpg
 

Kromě kosmetických změn v designu se jedná o upgrade, který by se normálně dal vyřešit novým firmwarem. Doufejme, že měl výrobce nějaký technický důvod, proč místo firmwaru uvedl hned novou zrcadlovku. Nota bene když skutečná inovace přišla o pár měsíců později – nový systém ostření v živém náhledu u DSLR Canon 70D. To zamrzí především proto, že amatérské zrcadlovky Canon často využívají právě filmaři.

Základní specifikace: Canon EOS 700D
čip, efektivní rozlišeníCMOS hybrid, 18 Mpx. 5184 x 3456 pixelů
procesorDigic 5
crop faktor1,6×
formát snímkůJPEG, RAW (14ti bitový)
bajonetEF, EF-S, není kompatibilní s EF-M
optický hledáčekzvětšení 0,85×, pokrytí 95 %
dotykový LCD displej3", rozlišení 1 040 000 bodů
autofokus9 křížových bodů, fázové ostření při natáčení videa
sériové snímání5 sn./s. v sérii
citlivostISO 100 – 25 600
expoziční časy závěrky30 s – 1/4000 s
synchro. Čas blesku1/200 s
expoziční režimyP, TV, Av, M, množství scénických režimů včetně HDR
výdrž dle metodiky CIPA440 snímků
Rozměry133 × 100 × 79 mm
Hmotnost580 g

Jak ostřit a jak fotit

I když výrobce inzeruje u Canonu 700D (a 650D i 100D) rychlé a spolehlivé ostření v živém náhledu s ostřícím motorkem STM (přítomen u dvou setových objektivů a palačinky 40mm STM), nejedná se o žádný zázrak. Ostření se dá použít na videosekvence se statickými, případně pomalu se pohybujícími objekty. Pokud ale chcete natáčet sportovní události nebo běžně fotit v živém náhledu, rychlost ostření Vám nebude stačit.

Canon 700D je plnohodnotná zrcadlovka se všemi klady i zápory, které toto označení s sebou přináší. Na rozdíl od nového Canonu 70D, bezzrcadlovek a SLT „zrcadlovek“ Sony (např. testované A58) není tento fotoaparát určen pro běžné focení přes LCD, ale přes hledáček. To může znamenat potenciální problém pro masy dovolenkových fotografů navyklé na focení přes displej.

DSC05213.jpg DSC05222.jpg
 

I s titěrným hledáčkem jakoby „na konci tunelu“, kterým mě 700D trápil, se mi ostřilo a komponovalo daleko lépe, než u elektronického hledáčku A58, nebo LCD bezzrcadlovek. Stejný názor jsem zaznamenal i u ostatních fotografů navyklých na zrcadlovku, když jsou konfrontováni s elektronickým hledáčkem.

Hledáček a displej

Samotný hledáček se zvětšením 0,85× a pokrytím 95 % snímané scény není žádný zázrak, ale ve třídě amatérských DSLR se jedná o standard. Příjemné je u 700D rozložení ostřících bodů, které pokrývá krom horizontálního a vertikálního směru i body zlatého řezu. Nad hledáčkem je nenápadný senzor přiblížení, který vypne LCD, když se fotograf přiblíží okem k hledáčku.

Displej na zadní straně je výklopný a otočný. Při transportu je možné displej otočit k fotoaparátu a chránit jej proti poškození. A chránit je skutečně co. Displej má přes milion bodů, což dnes už nikoho neohromí, a je dotykový. Implementace dotykové technologie může fotografovi pomoci, ale může mu i přidělat vrásky. Naštěstí 700D spadá do první kategorie a ovládání dotykového displeje je intuitivní a spolehlivé. V mnohém mi připomínal iPhone/Samsung. I lupa se na dotykovém displeji volí stejně jako na smartphonech.

DSC05219.jpg DSC05220.jpg
 

Pochopitelně se dotykem dá okamžitě zvolit karta a položka v menu, nebo po stisku tlačítka Q se dá okamžitě vybrat parametr, který chcete změnit. S takto implementovaným dotykovým ovládáním je radost pracovat. A to jak na 700D, tak na 650D a na menším 100D.

Pokračování 2 / 3

Ovládání a obrazová kvalita

Dotykový displej je sice vynikající, ale fotoaparát se ovládá především tlačítky. A i když je 700D fotoaparát ryze amatérský, výrobce přímými ovladači pro jednotlivé funkce nešetřil. Samostatné tlačítko má krom režimu autofokusu také samospoušť/sériové snímání.

Svým ovladačem se může pochlubit i funkce picture styles. Zde je na výběr několik šablon (pevně definovaných i uživatelsky nastavitelných). Fotograf tak může rychle přepínat mezi černobílým režimem, režimem s živými barvami nebo vlastním nastavením. Užitečné, zvláště pak pokud fotíte přímo do JPG. Vedle spouště má čestné místo tlačítko volby citlivosti, kterou je tak možné nastavovat s okem u hledáčku (informace o nastavené/nastavované citlivosti je v hledáčku vidět).

DSC05212.jpg 
 

Při prohlížení fotografií lze fotografii přiblížit/oddálit dvojicí tlačítek v pravém horním rohu zadní strany (v režimu focení slouží jako zámek měření expozice a volba ostřících bodů). Je to daleko lepší a rychlejší řešení, než tlačítko lupa na novém Canonu 5DmkIII a 6D, které vyžaduje stisk tlačítka a rolování kolečka.

Pro změnu všech funkcí je v dosahu palce tlačítko Q (otevře rychlé menu, kde několika dotyky na displeji nastaví fotograf téměř cokoliv), výše pak tlačítko pro nahrávání videa/spuštění živého náhledu.

DSC05216.jpg DSC05218.jpg
 

Video

Vedle kolečka expozičních režimů je vypínač. Třetí pozice hlavního vypínače je rezervována pro videosekvence. Díky tomu má kameraman všechny expoziční režimy včetně manuálního režimu, prioritu času/clony, scénické režimy, … k dispozici nejen pro focení, ale i pro natáčení videosekvencí.

DSC05231.jpg 

Toto je novinka, která spatřila světlo světa u Canonu 650D, 700D a 100D. Tlačítko napravo od hledáčku pak slouží ve fotografických režimech k aktivaci živého náhledu, ve videorežimech k nahrávání. K dispozici jsou následující rozlišení:

  • Full HD 1080p: 30 a 24 sn./s. (NTSC), 25 a 24 sn./s. (PAL)
  • HD 720p: 60 sn./s. (NTSC), 50 sn./s. (PAL)
  • 640x480: 30 sn./s. (NTSC), 25 sn./s. (PAL)

Kameramany jistě potěší konektor pro připojení externího mikrofonu a možnost manuálně upravit hlasitost nahrávaného zvuku přímo ve fotoaparátu. Kvalita videa je, jak se na zrcadlovku sluší a patří, vynikající. Ostatně posuďte sami na videu. Za zmínku stojí nejen nízký šum, ale oproti běžným kamerám především nízká hloubka ostrosti, která dává záběrům prostor.

Kvalita fotografií

Vedle videosekvencí se podíváme i na kvalitu pořízených fotografií. Zde se nekoná žádné překvapení, fotoaparát je vybaven shodným 18 Mpx. APSCčipem a obrazovým procesorem Digic5 jako DSLRCanon 650D, 100D a bezzrcadlovka M. Následující hodnocení tak je možné použít pro jakýkoliv z výše uvedených fotoaparátů.

Až do ISO 800 jsou fotografie plné detailů a po šumu není ani památky. Nepozoruji ani snížení kontrastu, nebo saturace. Při citlivosti ISO 1600 se objevují náznaky šumu, ale jsou viditelné jen při 100% zvětšení. U ISO 3200 se slévají detaily a ISO 6400 považuji za poslední použitelné. Je sice možné nastavit citlivost až ISO 25600, ale fotografie pořízené při této citlivosti mají jen informativní charakter. Hodnocení kvality fotografií je pochopitelně subjektivní, a proto doporučuji na vlastní oči se podívat na exponované fotografie. Musím však vyzdvihnout, že ani při vysokých citlivostech nedochází k barevným posunům a šum je monochromatický, aniž by některý z barevných kanálů výrazně vystupoval.

Nový setový objektiv EF-S 18-55mm F3,5-5,6 se od toho starého liší ve specifikacích jen implementovaným STM ostřícím motorem. Objektiv však vypadá lépe dílensky zpracovaný. I když rozsahem ani světelností nenadchne, kvalitou výstupu se řadí k tomu lepšímu, co základní objektivy nabízejí. Vynikající obrazovou kvalitou mě překvapila palačinka EF 40mm F2,8 STM, se kterou se rovněž 700D a 100D prodává.

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

Canon EOS 700D je povedená amatérská zrcadlovka s vynikající funkční výbavou, které vévodí autofokus z vyšší třídy, a na amatérskou třídu nad očekávání dobrým ovládáním, kterému dopomáhá dotykový displej.

Achillovou patou amatérských DSLR je často výdrž na akumulátor a 700D se svými 440 snímky na jedno nabití není výjimkou. Obrazový výstup patří k tomu lepšímu, co dnešní APSC DSLR nabízejí.

Přesto se musím znovu ptát, proč výrobce takovou zrcadlovku vypustil na trh. Vše, co zde bylo napsáno lze aplikovat i na starší EOS 650D, který se nyní prodává levněji. Devizou nového 700D je nový setový objektiv, se kterým je k dostání. Pokud si tak kupujete jen tělo fotoaparátu, doporučím 650D a domnívám se, že není nutné připlácet si za novinku.

Pokud máte v úmyslu pořídit si fotoaparát v setu s objektivem, pak má smysl uvažovat o novém 700D samostatně anebo v setu s objektivem EF-S 18-55mm STM. Do hry však vstupuje ještě 100D, který se prodává rovněž v setu s novým STM a tento set je o pár tisíc levnější. Nadto je stovka menší a skladnější, i když má o fous větší hledáček.

Na závěr ještě stručně k vlastnostem

Plusy

  • AF senzor z vyšší třídy s 9ti křížovými body
  • ovládání s množstvím přímých vstupů a dotykovým otočným displejem
  • ostření v živém náhledu s motorky STM je mnohem rychlejší, než u starších DSLR Canon
  • nastavitelná redukce šumu ve více stupních

Mínusy

  • výdrž na baterie jen 440 snímků
  • minimum změn oproti 650D a 100D
  • stejná kvalita obrazu jako u předchůdce

Demosnímky

IMG_7414.JPG IMG_7440.JPG IMG_7435.JPG IMG_7442.JPG
IMG_7461.JPG IMG_7462.JPG
IMG_7464.JPG IMG_7466.JPG
IMG_7470.JPG IMG_7476.JPG IMG_7489.JPG
IMG_7477.JPG IMG_7481.JPG
IMG_7483.JPG IMG_7486.JPG
 
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud