8
Fotogalerie

Viditelný archivní ročník v Photoshopu

Pro fotografy je historie inspirací. Jak ale novým snímkům přiřknout nádech historie? Odpovědí jsou efekty a úpravy, které dají fotografiím zestárnout a s trochou trpělivosti budou vypadat velmi reálně

O starých fotografiích se dá hovořit jako o tzv. vintage snímcích. Pozor ale, existují dvě roviny tohoto významu. Fotografie v tradičním slova smyslu je opravdu stará. Moderní pojetí je naopak o stylu, který má starý vzhled fotografií připomínat.

Větší stáří fotografie se projevuje jak na jejím vzhledu, křehkosti, tak i na technice a hlavním motivu, který odpovídá době pořízení. Moderní vintage fotografie se pak zpravidla hodí jako vkusná dekorace a pro inspiraci za nimi můžete vyrazit do muzeí, nebo starých alb svých prarodičů. Většinou se vyznačují vybledlými barvami, silnou vinětací (tmavými okraji rohů snímku) a často i viditelnými vadami povrchu, např. škrábanci.

Vintage fotografie kdysi dávno vznikaly pomocí analogových přístrojů, ale jejich vzhled lze úspěšně napodobit v počítači i z fotografií digitálních.

Po otevření snímku v Adobe Photoshopu CS6 klikněte na vrstvu s názvem Pozadí a pomocí kláves Ctrl + J duplikujte tuto vrstvu na novou vrstvu s názvem Vrstva 1. Pod panelem vrstev klikněte na tlačítko černobílého kruhu Vytvořit novou vrstvu výplně nebo úprav a ze zobrazené nabídky vyberte postupně vrstvy: Jas a kontrast, Odstín a sytost, Křivky a Výplň barvou. V seznamu vrstev vám přibydou čtyři nové vrstvy. Kliknutím na ikonu vlevo od názvu filtru otevřete Vlastnosti výplní či úprav.

1.jpg
Tvorba nových vrstev 

Nejdříve takto otevřete vlastnosti vrstvy s názvem Jas a kontrast. Nastavte hodnoty jasu i kontrastu shodně na 25. Ve vlastnostech Odstínu a sytosti nejdříve zaškrtněte volbu Kolorovat. Dále nastavte Světelnost na 0, Sytost na 25 a Odstín na hodnotu kolem 70. S posuvníkem u Odstínu experimentujte a vyberte si hodnotu, při které se vám snímek bude nejvíce líbit. Na závěr změňte Krytí vrstvy Odstín a sytost na 50%.

Opět pomocí kliknutí na ikonu vrstvy vyvolejte Vlastnosti – tentokrát uvrstvy s názvem Křivky. Rozviňte lištu s nápisem RGB a vyberte pouze Červený kanál (Alt + 3). Upravte křivku podle obrázku potlačením tmavých hodnot a posunutím maxima bílých hodnot. Upravte Zelený kanál (Alt + 4)podle obrázku fixací linie kliknutím na ni v levé spodní části histogramu a mírným zesvětlením hodnot ve světlých barvách. Na závěr upravte kanál Modrý (Alt + 5) posunutím jeho krajních hodnot křivky – u tmavých nahoru a u světlých trochu dolů.

r.jpg g.jpg
b.jpg
Úprava jednotlivých kanálů RGB

Poslední, svrchní vrstvu Výplň barvou nastavte kliknutím na symbol čtverce vlevo od nápisu a z palety vyberte růžovou barvu, nebo nastavte hodnoty CMYK na 0, 90, 20, 0 pro docílení jemné růžové, která je tak typická pro staré snímky. Nezapomeňte také nastavit Krytí této vrstvy na 5 %.

1pred.jpg 1po.jpg
Ukázka před a po aplikaci úprav

K úplnému dokončení vintage efektu ještě zbývá vytvořit efekt vinětace, vady tolik obvyklé u starých fotoaparátů a některých objektivů či filtrů. Zvolte mezi vrstvami Vrstvu 1. V hlavní nabídce zvolte Filtr | Korekce objektivu (Ctrl + Shift + R). Dále v nastavení vyberte lištu Vlastní a v části Viněta nastavte míru na -100 a Střední bod na +50. Potvrďte nastavení stiskem OK – vintage fotografie je hotova.

2pred.jpg 2po.jpg
Ukázka před a po aplikaci úprav
 

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud