Clony v objektivech se možná za pár let obejdou bez mechanických součástí

Clony v objektivech se možná za pár let obejdou bez mechanických součástí

Se zajímavým nápadem přišli němečtí vědci. Namísto mechanické clony navrhují použití speciálního polymeru v kombinaci s elektrickými impulzy. Měl by zajistit snížení spotřeby elektrické energie a hladší rozostření pozadí.

PEDOT neboli 3,4-ethylendioxythiofen, tak zní název elektricky vodivého polymeru, který by mohl změnit způsob, jakým ovlivňujeme množství světla dopadajícího na snímač. Tvrdí to alespoň Tobias Deutschmann, doktorand z Technické univerzity Kaiserslautern, spolu se svými kolegy v nedávno publikovaném dokumentu.

jopt495844f2.jpg 

Namísto klasického mechanismu clony navrhuje Deutschmann použití 300 nm tenké vrstvy polymeru PEDOT, jenž dokáže měnit svůj stav v závislosti na elektrických impulzech. Jedním impulzem dojde ke zprůhlednění materiálu, druhým zase k jeho zatmavení. Rozdělením kruhu clony na několik mezikruží a jejich nezávislou (de)aktivací pak mohou být volena různá clonová čísla.

Pro (de)aktivaci přitom stačí proud o síle pouhých 20 μA při napětí 1,5 V. To je mnohem méně než vyžaduje klasická mechanická clona. V kombinaci s nízkou tloušťkou se pak jako ideální přímo jeví použití v mobilních telefonech.

jopt495844f1.jpg 

Další velkou výhodu použití polymeru představuje kulatý tvar clony, nezávislý na zvoleném clonovém čísle, což s sebou přináší potenciálně hladší rozostření pozadí.

Všechny technologie v raném stádiu vývoje však mají své mouchy a ne jinak je tomu i zde. Zprůhlednění jednoho segmentu clony zabere asi dvě sekundy, jeho plné zatmavení pak dokonce deset. Při zatmavení navíc nelze hovořit o plné neprůhlednosti, jelikož její dosažení zatím materiál PEDOT neumožňuje. To s sebou nese nižší hloubku ostrosti i při maximálním přiclonění v porovnání s klasickým mechanismem.

jopt495844f4.jpg 

Uvidíme, zda dokáží němečtí vědci uvedené problémy vyřešit. Pokud se jim to povede, mohli bychom se během několika let dočkat mobilních telefonů s nastavitelnou hodnotou clony. A jen těžko říct, co by dokázali inženýři vymyslet s objektivy pro profesionální fotoaparáty…

Určitě si přečtěte

Články odjinud