Jak na tvorbu realisticky vypadajících HDR fotografií

Jak na tvorbu realisticky vypadajících HDR fotografií

Zachytit scénu s vysokým kontrastem si často žádá použití techniky HDR. Jak ale pořídit a složit fotografie dohromady tak, aby výsledek vypadal realisticky?

Technika HDR spočívá v pořízení několika snímků scény, každý s rozdílnou hodnotou expozice a jejich následném složení dohromady tak, aby výsledná fotografie obsahovala co nejvíce informací o světlech i stínech.

Mnoho začátečníků si přitom myslí, že největší problém při tvorbě realisticky vypadajících HDR fotografií představuje skládání snímků dohromady. Ve skutečnosti je tomu právě naopak. Výsledek lze totiž snadno pokazit již při pořízení zdrojových obrazů.

Americký fotograf Tim Cooper v následujícím videu radí, jak se vyvarovat častým chybám a dotáhnout výsledek k dokonalosti. Celé video je však více než hodinu dlouhé a ne každý umí anglicky, přinášíme proto ty nejcennější tipy a způsob, jakým při tvorbě HDR fotografií postupovat také v následujících odstavcích.

Správně pořízené snímky jsou základ

Možná se to zdá jako naprostá banalita, ale již pořízení snímků s různou expozicí dokáže spousta začátečníků podcenit. Dle Tima Coopera je nejlepší přepnout fotoaparát do manuálního režimu a pomocí bodového měření změřit expozici na nejsvětlejším a nejtmavším bodě scény. Při měření nejsvětlejšího místa je přitom potřeba nastavit hodnoty clony a času tak, aby ukazatel expozice zobrazoval hodnotu +2, u nejtmavšího místa pak -2. Následně už zbývá jen pořídit snímky s těmito hodnotami a jeden až dva další s hodnotami expozice mezi nimi.

2.jpg 3.jpg

Složení snímků dohromady

Pro skládání pořízených snímků dohromady doporučuje Tim Cooper program Photomatix Pro. Ten dokáže fungovat samostatně, zvládá ale i spolupráci s Lightroomem. Samotný program nabízí velké množství možností jak se snímky manipulovat, dle Coopera ale na tvorbu realistických HDR snímků stačí jednoduchý režim „Exposure Fusion“.

1.jpg 

Tento režim nabízí několik posuvníků, kterými lze upravit vzhled výsledné fotografie. Jde zejména o následující:

  • Strength – síla HDR efektu, vyšší hodnota snižuje rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem obrazu
  • Brightness – ovlivňuje úrovně světel a středních tónů
  • Midtone – ovlivňuje úrovně středních tónů a stínů

Hodnoty lze prakticky vždy nastavit na jejich maxima, neboť realistický vzhled výsledné fotografie by měl zajistit již samotný způsob pořízení snímků s různou expozicí. Výjimkou jsou pouze některé specifické scény.

Pak už stačí jen snímek exportovat a případně dále upravit v Lightroomu či Photoshopu.

Shrnutí

Klíčem k tvorbě realistických HDR fotografií je správný způsob pořízení snímků, ze kterých bude složena výsledná fotografie. Samotné skládání by mělo probíhat co nejjednodušeji, pouze aby byl využit dynamický rozsah poskytnutý snímky s odlišnou expozicí a úpravy nebyly hnány do extrémů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud