Z amatéra profíkem – jak se ovládá digitální zrcadlovka

Z amatéra profíkem – jak se ovládá digitální zrcadlovka

Digitální zrcadlovky různých výrobců a pokročilosti se liší některými ovládacími prvky, některé však zůstávají na svých místech a jsou společné pro většinu modelů.

Digitální zrcadlovka je tak trochu něco jiného než malý a skladný kompaktní přístroj. Kromě větší hmotnosti a rozměrnější fyzické velikosti obsahuje další více či méně nápadné prvky, které byste u kompaktů těžko hledali. Většina modelů má podobné rozmístění hlavních ovládacích prvků, detaily se však v závislosti na výrobci a funkčním vybavení pochopitelně mohou lišit.

fotak1.jpg

Při čelním pohledu najdete na digitální zrcadlovce několik základních prvků, které jsou tomuto typu fotoaparátu společné napříč značkami.

  1. Průhledový hledáček byste na zrcadlovce hledali marně – scénu pozorujete skrze objektiv, a tak přímo vidíte, co fotografujete.
  2. Kruhový volič je jednou z výsad zrcadlovek, pomocí něj můžete v závislosti na režimu fotografování nastavovat clonu, čas či EV korekci. Bývá umístěn zepředu, resp. zezadu těla fotoaparátu a je snadno dosažitelný ukazováčkem, resp. palcem pravé ruky. U pokročilejších modelů můžete nalézt i dva kruhové voliče.
  3. Bajonet, nasazuje se na něj objektiv
  4. Zámek bajonetu
  5. Zrcátko, odtud také název zrcadlovka
fotak2.jpg

Zadní strana digitálních zrcadlovek se liší především rozmístěním ovládacích prvků a také velikostí displeje, případně jeho „dotykovostí“.

  1. Hledáček
  2. Dioptrická korekce hledáčku, slouží k doladění obrazu v hledáčku v případě, že fotografujete bez brýlí, nejčastěji v rozmezí -3 až +3 dioptrie
  3. Skupina ovládacích prvků je obvykle umístěna vpravo vedle displeje. Zrcadlovky mají zdaleka nejvíce přímých ovládacích prvků, například k nastavení ISO citlivosti, EV korekci, vyvážení bílé, mazání fotografií… v závislosti na konkrétním modelu.
  4. LCD panel, může být pevný, výklopný anebo výklopný a otočný.
fotak3_2.jpg

Na horní straně digitálních zrcadlovek najdete rozdíly především v množství ovládacích prvků.

  1. Kruhový volič režimů. Obsahuje typicky režimy P, A, S, M, plnou automatiku a některé motivové programy.
  2. Sáňky pro externí blesk
  3. Vestavěný výklopný blesk
  4. Vyšší modely zrcadlovek mají z horní strany stavový displej, který zobrazuje základní údaje o expozici a dalším nastavení fotoaparátu. Nižší řady zrcadlovek mají v těchto místech obvykle několik dalších tlačítek přímého přístupu.
  5. Vystouplý grip je jedním z nápadných rysů D‑SLR, obvykle bývá k lepšímu uchopení a práci se zrcadlovkou pogumovaný.
fotak5.jpg

Při pohledu do útrob zrcadlovky je její skladba totožná prakticky u všech modelů. Stejně tak konektorová výbava, respektive umístění slotu pro paměťové karty má své tradiční místo.

  1. Tlačítko pro vyklopení blesku
  2. Pentaprismatický hranol – láme světlo procházející objektivem které se následně odrazí od zrcátka a vychází hledáčkem ven
  3. Matnice – u některých modelů je aktivní a je na ní možné zobrazit například pomocnou mřížku
  4. Snímač
  5. Zrcátko – při expozici se zrcátko zvedne (tzv. sklopí), aby propustilo světlo na snímač, proto není v hledáčku v okamžiku stisknutí spouště nic vidět.
  6. Pod krytkou či krytkami se nachází rozhraní pro připojení k počítači (USB) či obrazovce (A/V, HDMI), připojení kabelové spouště nebo třeba síťové napájení. Slot pro paměťové karty pak obvykle naleznete na protilehlém konci těla zrcadlovky – u pravé ruky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud