10
Fotogalerie

My Passport Wireless – Fotografova cestovní záloha

Externí disky jsou společně s cloudovou službou jedním z nejčastějších způsobů zálohování fotografií. Vyzkoušeli jsme proto jednu z novinek letošního roku – přenosný externí disk WD My Passport Wireless

V oblasti externích disků už nás výrobci asi zásadně nepřekvapí, mimo velikosti disků, rychlosti a neustále se zvyšující kapacity, se jedná ve většině případů o stejnou koncepci – pevný disk umístěný v obalu s různými rozhraními (USB 3.0 a LAN).

Velký výrobce disků Western Digital se však vydal cestou, kterou zatím nikdo nezkoušel a představil pevný disk v obalu, jehož součástí je baterie pro samostatné napájení, čtečka SD karet a také bezdrátová konektivita.

Malý ale šikovný

Ačkoliv není u WD My Passport Wireless použita žádná převratná technologie, jedná se o perfektně funkční spojení, které si oblíbí mnoho uživatelů. Vždyť co může být jednoduššího než vzít malý disk, postavit jej doprostřed místnosti a vytvořit tak hotspot pro sdílení internetového připojení společně se síťovým diskem.

western-digital-wd-my-passport-wireless.jpg 

A světe div se, ono to opravdu funguje. V minulosti jsme již několik zařízení od WD testovali a nutno říct, že výrobce se snaží a minimálně v uživatelském rozhrání dělá pokroky. V případě testovaného Passportu Wireless vše funguje jak má a velmi snadno jej zprovozníte ať už v kombinaci s počítačem, mobilem či tabletem.

Uvnitř černé krabičky najdete pevný disk HDD o kapacitě 0,5, 1 anebo 2 TB, který je doplněn rozhraním USB 3.0, slotem pro SD karty a wifi rozhraním standardu 802.11b/g/n. V závislosti na kapacitě disku je proměnlivá jeho výška, a to od 21,8 do 29,8 mm. Součástí krabičky je také baterie, která by měla vydržet napájet disk po dobu 6 hodin streamování videa anebo 20 hodin pohotovostního režimu.

my-passport-wireless-100411798-orig.png 

Čtečka paměťových karet je umístěna v horní části disku společně s dvojicí indikačních diod (provoz disku a provoz wifi). Na kratší straně je vestavěný USB konektor a dvojice tlačítek – jedno pro zapnutí disku a druhé pro aktivaci režimu WPS. Součástí balení je také USB 3.0 kabel pro nabíjení baterie či přenos dat a adaptér s dvěma koncovkami. Ocenil bych v balení ochranný obal, jelikož je zde předpoklad, že bude disk častěji přenášen. Jediný nedostatek tak spatřuji v použití klasického pevného disku.

WD-My-Passport-Wireless-Anschlüsse.jpg 

Vzhledem k častějšímu transportu a využívání na cestách bych předpokládal využití SSD disku. Jednak pro jeho odolnost, jelikož nemá žádné mechanické součástky a jednak také kvůli nižším nárokům na spotřebu energie – tudíž by mohl disk fungovat mnohem delší dobu při použití baterie. Ačkoliv při psaní tohoto textu mám disk připojený bezdrátově v kupé vlaku, který se místy silně otřásá, připojení přes wifi je stálé a bez výpadků, to se bohužel nedá tvrdit o čtení dat z disku, kdy při větších nerovnostech kolejí dochází ke krátkým výpadkům.

Připojení a správa

Dvě tlačítka a dvě diody vás informují prakticky o všem, co se s diskem děje – tlačítko WPS slouží mimo jiné i pro kontrolu stavu baterie (ten je indikován různou barvou diody běhu disku ve vypnutém stavu). V případě, že je ve slotu na SD karty zasunuta karta, tak slouží tlačítko k zahájení přenosu dat z karty do předem určené složky na disku.

11.jpg 

Připojení a inicializace disku je velmi snadná a rychlá, stačí jej zapnout, vyhledat wifi síť s názvem My Passport, připojit se k ní a poté v prohlížeči zadat startovní stránku disku (http://mypassport nebo http://192.168.60.1). V ten okamžik jste přesměrováni na jednoduchého konfiguračního průvodce, kde si nastavíte zabezpečení wifi, uživatelské jméno a heslo a případně i další uživatelské účty, které budou mít k disku přístup.

01.jpg 02.jpg

Ovládací panel disku je velmi přehledně uspořádán – v horní liště najdete nabídku jednotlivých funkcí včetně jejich nastavení. Na úvodní stránce je pak základní přehled o celkové a využité kapacitě včetně rozlišení typu dat různou barvou.V pravé části úvodní obrazovky pak vidíte stav baterie. V případě připojení k mobilu nebo tabletu je třeba stáhnout aplikaci WD My Cloud a s ní disk spárovat. Následné používání je shodné, jako u disku My Cloud.

04.jpg 08.jpg

Po základní inicializaci disku jej najdete v průzkumníku mezi síťovými jednotkami anebo si přímo z administrace disku můžete vytvořit zástupce. Po otevření zástupce či síťové jednotky najdete dvě složky – public a sd.

05.jpg 06.jpg

Proč si ho pořídit?

Možná si říkáte, proč byste si vlastně takový pevný disk měli pořídit, když máte doma jiný? Odpověď je velmi jednoduchá. Pokud častěji fotíte nějakou větší zakázku, při které vznikne nemalé množství obrazových dat, pak se podobné zařízení vyplatí pro okamžité zálohování fotografií z připojené karty. Supluje tak vlastně funkci dříve prodávaných databank, které měly více slotů pro karty, ale relativně malý pevný disk.

Nevýhodou My Passportu je pouze slot na SD karty, pokud by měl výrobce ambice mířit mezi profíky, měl by krabičku osadit také čtečkou na CF karty, které jsou stále používané. Mimo zálohy fotek můžete disk směle použít pro zálohování prakticky čehokoliv – zkrátka ideální doplněk na cestování či dovolenou, kde si vytvoříte společně sdílený hotspot a streamujete hudbu či video všem, kdo mají zájem.

V čem je tedy zakopaný pes? Není ani tak zakopaný, jako spíš odkopaný a viditelný a jejím podle mého názoru použití HDD namísto SSD. Pravděpodobně by se mírně zvýšila cena, ovšem při jeho použití bych neměl obavu cestovat se zapnutým diskem například v tašce či batohu a zvedla by se také jeho výdrž. Uvidíme, zda přijde WD u příští generace s SSD jednotkou – ta by nemusela být nijak závratně velká z pohledu datového prostoru.

Odradit od koupě může také zatím poměrně vysoká cena, která se pohybuje kolem 4500 Kč za nejmenší 500GB verzi a kolem 7500 Kč za největší 2TB verzi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud