Dočkáme se příští rok mobilů s 52 Mpx fotoaparátem?

Dočkáme se příští rok mobilů s 52 Mpx fotoaparátem?

Vybavit fotoaparáty snímací soustavou s obrazovým výstupem o rozlišení 52 Mpx si dali za cíl vývojáři ze Sillicon Valley sdružující se pod značkou Light. Jak toho chtějí dosáhnout?

Na stránkách společnosti najdeme jen přihlášení k odběru novinek, které jsou vlastně pouhými odkazy na externí informační zdroje. Patří mezi ně například webové periodikum MIT Technology Review, jehož redaktoři však měli možnost s představiteli Lightu hovořit. 

light.jpg

Mluvíme-li o mobilech se snímači o vysokém rozlišení, každý si jistě vzpomene na Nokii Pure View 808 disponující velkým čipem (1/1,2“) s rozlišením 41 Mpx. Změna ohniska neboli zazoomování byla řešena výřezem z celkové velikosti obrazu, což známe též pod pojmem digitální zoom.

Princip nového fotografického modulu je jiný. Optická soustava sestává z několika samostatných objektivů, uspořádaných do skupin podle ohniskové vzdálenosti. Každé sklíčko má svůj vlastní snímač, na nějž se promítá obraz zachycený objektivem. Jednotlivé záběry poté software fotoaparátu automaticky spojí do jednoho snímku. Ale pozor! Na rozdíl od výše zmíněné Nokie, zoomování není nahrazeno ořezem obrazu. Výběrem ohniskové vzdálenosti uživatel aktivuje pouze určitou skupinu objektivů se stejným ohniskem.

lightprototype.jpg

Vzhledem k tomu, že jednotlivé objektivy pořizují obrázky s rozdílnou/posunutou perspektivou, mělo by být navíc možné pomocí softwaru zpětně upravit rovinu zaostření čili vybrat ostrou část snímku až v mobilu nebo v počítači, podobně jako u fotoaparátů Lytro. Dle slov vývojářů by nemělo dojít k nárůstu rozměrů telefonu, nicméně je jasné, že složitá optická soustava si vybere svou daň v podobě větší finanční náročnosti při její výrobě.

Na závěr se sluší podotknout, že projekt je stále v počátečních fázích. Zatím nebyl vyroben žádný plně funkční prototyp, ovšem velkým příslibem je fakt, že Light podepsal licenci s Foxconnem, největší nadnárodní korporací zabývající se výrobou elektroniky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud