4K fotografie z Axiomu Beta, foto: Rainer Ressmann (processed by A1ex from Magic Lantern)

4K fotografie z Axiomu Beta, foto: Rainer Ressmann (processed by A1ex from Magic Lantern)

9
Fotogalerie

Axiom Beta: modulární open source kamera, kterou si sami upravíte

Přístup ke všem funkcím kamery, žádné čekání na pozvolné dávkování jednotlivých utilitek a vylepšení a nucení ke koupi nových modelů. To je filozofií otevřeného projektu Apertus, který se tak staví proti diktátu velkých výrobců elektroniky.

Open source software, nebo-li otevřený software s veřejně dostupným zdrojovým kódem není třeba představovat, na internetu najdete miliony příkladů, za všechny stačí zmínit Linux nebo třeba GIMP. Jinak je tomu s open source hardwarem, který za „free“ softwarem stále ještě pokulhává, co do kvantity i kvality. Přesto existuje několik projektů, které by mohly zajímat i nás fotografy.

Axiom-beta-concept-enlosure-01_above.pngaxiom-beta-concept-enlosure-03.png

Například digitální kamera Axiom Beta – otevřený a modulární kamerový systém, který mají na svědomí členové týmu Apertus. První obrysy projektu začaly vznikat již v roce 2006, kdy se několik nadšenců z diskusního fóra na dvinfo.net rozhodlo poskytnout filmařům cenově dostupný profesionální nástroj pro natáčení videa.

Od prvotního nápadu uběhlo několik let, než se vůbec začalo s vážným vývojem open source kamery Axiom. Zásadní zlom nastal v roce 2014, kdy Apertus představil svůj produkt prostřednictvím kampaně na Indiegogo a získal dostatek financí pro kontinuální vývoj a sériovou produkci. Toho času se do projektu zapojil i Magic Lantern známý svými hacky firmwarů fotoaparátů Canon.

Podstatou „otevřenosti“ tohoto projektu je dostupnost veškeré technické dokumentace ke kameře Axiom Beta, včetně informací o aktuálních novinkách, plánech do budoucna apod. Toto „know-how“ je zdarma, investovat je nutné pouze do hardwaru, respektive do jeho jednotlivých částí. 

Axiom-beta-concept-enlosure-02_-_above.png

Axiom Beta je totiž též modulární systém, který lze přetvářet / doplňovat podle potřeb a nároků uživatele, a také v podstatě donekonečna upgradovat, aniž byste byli vázáni obchodními strategiemi velkých výrobců, kteří tamhle něco přidají a tuhle uberou a neustále vás nutí ke koupi nových modelů.

Beta_Assembly.jpg500px-BetaGuide.jpg

Měnit a nastavit lze jakýkoli parametr videa a přizpůsobit tak kameru jakémukoli účelu. Zatím je k dispozici natáčení 4K videa v nekomprimovaném experimentálním formátu, který byl vyvinut speciálně pro Axiom Beta, samozřejmostí je Full HD video při 60 fps, ale k dispozici jsou i speciality jako časosběrné snímání, slow motion, nebo i stereoskopické 3D. Cena základního kitu se pohybuje kolem 6 000 eur (v rámci crownfundingové kampaně jej bylo lze pořídit za cca 2 500 eur). Ke kitu je možné samostatně pořídit i jednotlivé součástky. 

Původně chtěl Apertus pro své účely využít otevřené platformy sloužící pro záznam obrazu s názvem Elphel – fotoaparáty Elphel byly mimo jiné použity v projektech Google Street a využívá je též NASA –, ale nakonec se rozhodl stvořit model Axiom Beta tzv. od píky. Tento krok umožnil vývojářům vytvořit maximálně „pružný“ systém, který se v mnohém podobá stavebnici LEGO.

PCB-Stack-Concept-V03-022.jpg

Přestože se jedná o filmovou kameru, konstrukce se do značné míry podobá fotoaparátu a do budoucna by mohla být inspirací pro vývoj podobně koncipovaného fotoaparátu. Tedy, Axiom Beta sestává z několika modulů nebo chcete-li desek.

Čelo přístroje tvoří deska s obrazovým CMOS snímačem, který je tohoto času bez lowpass filtru – jeho zakomponování je však do budoucna v plánu. V současné době Apertus nabízí snímač Super35 čili APS-C (Cmosis CMV12000) s rozlišením 12 Mpx a globální závěrkou. Ve vývoji jsou další dva „čipové“ moduly se senzory Super16 neboli 2/3",(Cmosis CMV2000) a 4/3" (Kodak On-Semi KAC12040), které bude možné měnit v závislosti na použitém objektivu. Nativním je bajonet Sony E, přes adaptéry lze však připojit skla s bajonetem Canon EF, Nikon F a m4/3. Prozatím se jedná o pasivní připojení, tedy bez možnosti AF, do budoucna je však plánováno elektronické propojení.

Sensor-lens (1).pngTemporary_Sensor_Board.jpg

Mezi čipem a zbytkem kamery se nachází univerzální rozhraní, které by mělo být použitelné s nejrůznějšími typy snímačů, např. pro záznam 8K videa. Dále je přítomna základní deska, power board, která rozvádí napětí do dalších desek a do budoucna by ji mělo být možné spravovat prostřednictvím softwaru kamery, a vývojová deska Xilinx MicroZed. Celá platforma běží na Linuxu a na softwarové výbavě usilovně pracuje výše zmíněný Magic Lantern – hlavní cílem je nabídnout všechny profesionální funkce pro správu obrazového výstupu, ale i nejrůznější pomůcky, metadata, dálkové ovládání apod.

20141008122357-AXIOM_Alpha_4K_RAW_Still.jpg

Jednotlivé komponenty lze snadno upgradovat a funkčně rozšiřovat. Axiom Beta zatím nemá vlastní záznamovou jednotku, je proto nutné využít externím záznamové zařízení přes HDMI konektor, např. PC; nicméně v blízké budoucnosti by mělo být podporováno ukládání dat na klasické paměťové karty SD. Co se týče „obalu“ elektronických součástí, v nabídce jsou dvě varianty šasi – plastové z 3D tisku a hliníkové.

Souběžně Apertus pracuje na pokročilejším modelu Axiom Gamma – zcela konfigurovatelném systému s profesionálními funkcemi a parametry (například nekomprimovaným 4K záznamem při 300 fps), ale také s poněkud vyšší cenou, již vývojáři odhadují na cca 10 000 euro.

Hodnota kamer Axiom sice nepatří mezi nejnižší, nicméně pokročilí filmaři v nich získají profesionální nástroj, který není svázán obchodními strategiemi velkých značek, navíc se jedná o přizpůsobitelný a snadno inovovatelný systém. Podobně zajímavý by mohl být takový projekt v oblasti fotografické techniky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud