57
Fotogalerie

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 je vlajkovou lodí značky a rozhodně se má čím pyšnit. Vyjma vzhledu, výkonu a nového způsobu ovládání nabízí dle testů DxOMark nejlepší fotoaparát v mobilní telefonu.

Magazín DxOMark testuje kvalitu fotoaparátů již pěknou řádku let. Od roku 2011 nabízí i samostatnou kategorii pro mobilní telefony. Té nyní s 90 body kraluje právě HTC U11, takže by se teoreticky mělo jednat o nejlepší fotomobil na trhu.

Sesadil tak z trůnu Google Pixel, který v testu obdržel 89 bodů. Za ním následují HTC 10, Samsung Galaxy S8, Samsung Galaxy S7 Edge, Sony Experia X Perf. s 88 body a Huawei P10, Moto Z Force Droid, OnePlus 5, Samsung Galaxy S6 Edge, Sony Experia XZ a Sony Xperia Z5 s 87 body. Apple iPhone 7 je až na 5. místě s 86 body.

Výsledné bodové hodnocení se skládá z měření, které probíhá v laboratorních podmínkách a konečná známka je součtem bodů obdržených v kategoriích expozice a kontrast, barvy, autofokus, textury, zrnitost, ostrost a blesk. Při hodnocení videosekvencí je pak měření přisvětlující diody vyměněno za zjištění kvality stabilizace záznamu.

Obrázek 1_1.JPGObrázek 1_2.JPG
Přední strana sice neoslní, ta zadní ale dokáže uchvátit.

Elegance na první dobrou

Tvarem je sice HTC U 11 klasickým chytrým telefonem, použitými materiály se ale vymyká. Hliníkový rámeček totiž vyjma nutného displeje doplňují i zakřivená skleněná záda. Ty jsou sice příjemná na oko i dotek, ale mají značnou nevýhodu v tom, že pokud máte upocené ruce, hodně kloužou. Může za to lesklá plocha, na které vzniká minimální tření. Podobným problémem ale trpí i temně černá varianta  iPhonu 7. Tam jsou záda sice z hliníku, ale díky povrchové úpravě leštěním si telefony nemají moc co vyčítat.

HTC U 11 však nabízí bohaté balení, ve kterém naleznete i průhledný plastový kryt. Ten příliš nekazí design telefonu a zároveň vám dá jistotu jeho úchopu. U iPhonu nic takového samozřejmě nenajdete. Pokud jste zvyklí na umístění čočky fotoaparátu uprostřed telefonu, je to dobře pro vás. Uživatelé modelů iPhone, kteří vždy měli optiku posunutou k levé straně zad, si ale budou muset chvíli zvykat, aby se jim nepletly prsty do záběru.

Obrázek 2.JPG
Kryt je plastový, průhledný a kryje jen záda a rohy telefonu.

Přední kamera je pak umístěna na pravé straně od mikrofonu. Sekunduje jí jedna notifikační LED, mikrofon a senzor okolního světla a přiblížení. Kapacitní S-LCD displej má úhlopříčku 5,5 palce, rozlišení 1 440 × 2 560 px, a 534 PPI. Kouká se na něho rozhodně pěkně. Důležité ale je, že věrně zobrazuje barvy. Telefon je osazen procesorem Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo, 2,5 GHz), operační paměť má hodnotu 4 GB, 3 000 mAh baterii nabijete USB-C kabelem. Operační systém je ve verzi Google Android 7,1 (Nougat).

Obrázek 3_1.JPGObrázek 3_2.JPG
Majitelé iPhonu si na objektiv umístěný uprostřed těla musí chvilku zvykat.

Hlavní fotoaparát telefonu, který není duální, vystupuje podobně jako jeho konkurence mírně nad povrch samotných zad. Když jej tedy položíte na rovnou desku a budete s ním pracovat, bude se mírně kolébat. Poskytuje 12 Mpx a HTC jej označuje jako UltraPixel 3.

Fyzická velikost pixelu je 1,4 µm, světelnost je F1,7, přítomna je i optická a elektronická stabilizace obrazu a hybridní fázové ostření UltraSpeed – HTC U11 využívá stejnou technologii automatického ostření pomocí celého senzoru, kterou jsou vybaveny nejvyšší modely digitálních zrcadlovek. Z ostatních funkcí je samozřejmostí detekce obličeje, co už ale samozřejmostí být nemusí, je automatický režim HDR Boost. Fotoaparátu také sekundují dvě přisvětlující diody.

Obrázek 4_1.JPGObrázek 4_2.JPG
HTC U11 i iPhone 7 Plus mají 5palcovou úhlopříčku displeje. HTC však nabízí 1 440 × 2 560 px, kdežto iPhone jen 1 080 × 1 920 px.

Videozáznam zvládne U11 pořídit i ve 4K rozlišení při 30 fps. Na výběr jsou samozřejmě i nižší rozlišení, u nich v následující aktualizaci dojde k navýšení k 60 snímků za sekundu, zatím je přítomno také jen 30 fps. Díky čtveřici mikrofonů však budou mít vaše záznamy opravdu skvělý 3D zvuk. Telefon navíc dobře pracuje se šumem na videu, protože analyzuje informace z předchozích a následujících snímků, čímž odstraňuje nežádoucí elektronický šum.

Konstrukce telefonu, a možnost nového ovládání pomocí Edge Sense, přináší ještě jeden benefit. Díky krytí IP67 můžete s telefonem fotit i pod vodou. Klasický telefon však na displeji nereaguje na dotek spouště a tisknout tlačítko hlasitosti se nedoporučuje z důvodu možného vniknutí vody. Edge Sense vám však pořídit snímek bez problému dovolí. A to i v opačném případě, pokud panuje tuhá zima a vy máte na rukou rukavice.

Chytrý HDR Boost

Prostředí fotoaparátu míchá focení a natáčení videa dohromady, i tak mi přijde přehlednější než v jiných androidech. V režimu na šířku najdete po pravé straně náhled do galerie, spoušť a možnost rychle se přepínat mezi fotografováním, natáčením videa a pořizováním selfie čelní kamerou. Ta mimochodem, trochu paradoxně, poskytuje vyšší rozlišení, než hlavní fotoaparát a to konkrétně 16 Mpx.

Screen 1_1.pngScreen 1_2.png
Pro změnu režimu je třeba rozjet nabídku dvou čar.

Vlevo se pak nabízí možnost zapnout přisvětlujících LED. Pod dvěma čárkami najdete pokročilejší nastavení a volbu režimů. Z těch můžete využít panoramy, časosběru, zpomaleného videa, nebo panoramatického autoportrétu. Zajímavá je ale hlavně nabídka Pro, která vám umožní manuální nastavení.

Auto HDR Boost poskytne všechny výhody HDR avšak bez zpoždění. Ihned tak vidíte výsledek.

Lze si v něm měnit režimy (makro, sport, noc), vyvážení bílé (pouze na posuvníku, jednotlivé režimy přednastaveny nejsou), expozici, ISO (100 až 800), čas závěrky (32 až 1/8 000) a ostření (makro až nekonečno). Skvělé je, že si své nastavení můžete uložit a použít jej opakovaně. Uvítáte i to, že se vám při přepnutí do jiného režimu ihned neresetuje.

Screen 2_1.pngScreen 2_2.png
V jednotlivých sloupcích Pro režimu si posuvníky volíte různé hodnoty.

Poslední volbou, která je na základní obrazovce obsažena, je režim HDR. Buď jej můžete mít natrvalo zapnutý, vypnutý, nebo se může použít dle toho, jak vyhodnotí scénu automatika. Nejedná se však o klasické HDR. I toto samozřejmě skládá výsledný snímek z více pořízených snímků, avšak bez jakéhokoli zpomalení.

Screen 3_1.pngScreen 3_2.png
HTC U11 zvládá nejen 4K video, ale umí fotit i do RAWu.

Ukázkové fotografie

Fotografie 1_1.jpgFotografie 1_2.jpgFotografie 1_3.jpg
První snímek je fotografován na automatiku, poté na Makro režim. Třetí snímek je pro srovnání zachycen automatikou iPhonu 7 Plus.
Fotografie 2_1.jpgFotografie 2_2.jpg
První snímek je Makro v HTC U11, druhý je pořízený automatikou iPhonu 7 Plus.
Fotografie 3_1.jpgFotografie 3_2.jpg
Se složitější scénou mají oba přístroje co dělat. Na prvním snímku od HTC U11 je však vidět, že si lépe poradilo s tmavými místy. V obou případech bylo zapnuté automatické HDR.
Fotografie 4_1.jpgFotografie 4_2.jpgFotografie 4_3.jpgFotografie 4_4.jpg
S přepaly si HTC příliš dobře neporadilo ani při zapnutém automatickém HDR. Horní dva snímky jsou z HTC U11, spodní dva z iPhonu 7 Plus. (HDR automaticky)
Fotografie 5_1.jpgFotografie 5_2.jpg
Kde HTC naopak vede je přímé protisvětlo. Druhý snímek je opět z iPhonu 7 Plus.
Fotografie 6_1.jpgFotografie 6_2.jpgFotografie 6_3.jpg
HDR vypnuté, HDR automatické, HDR zapnuté.
Fotografie 7_1.jpgFotografie 7_2.jpg
Za šera můžete s HTC U11 fotografovat i bez stativu.
Fotografie 8.jpg
Noční snímek s expozicí 1/10s a F1.7.
Fotografie 9_1.jpgFotografie 9_2.jpg
První snímek bez přisvětlující diody, druhý pak s jejím použitím.
Fotografie 10_1.jpgFotografie 10_2.jpg
Díky kombinaci pokročilého hardwaru a softwaru vám HTC U11 umožní zaostřit na požadovaný objekt stejně rychle a přesně jako lidské oko bez ohledu na jeho pozici v hledáčku. Foceno v režimu Sport v Pro nastavení.
Fotografie 11_1.jpgFotografie 11_2.jpg
Druhý snímek je focený s maximálním přiblížením.
Fotografie 12.jpg
Režim Panorama dokáže obsáhnout jen 180° scénu.
Fotografie 13.jpg
Snímek pořízený předním fotoaparátem.


[---]

Bez aplikací to nepůjde

V telefonu je obsažena mutace Androidu 7,1 (Nougat) od HTC. Pracuje svižně, spolehlivě a vyjma aplikací HTC Alexa, HTC Sense Companion a nápovědy nepřináší příliš customizace. Jedinou výjimkou tak je titul Videoeditor Zoe, který vám umí vytvořit video z vašich záznamů, podobně jako to zvládají aplikace Quik (App Store, Google Play) nebo Flipagram (App Store, Google Play).

Screen 4_1.pngScreen 4_2.png
Chcete-li pokročilejší aplikace na editaci vašich záznamů, musíte navštívit obchod Google Play.

Vyberete si v něm snímky – fotografie nebo videa, které mají být v záznamu obsaženy, přidáte nějaký filtr, tematickou hudbu a třeba možnosti ořezu. Při exportu už jen zvolíte datovou velikost. Ostatní editaci vašich fotografií a videí už musíte zvládnout v nativní aplikaci Fotky, nebo nějakém titulu nainstalovaném z Google Play. Je ale pravda, že díky kvalitnímu displeji a výkonu stroje, je jakákoli editace svižná a na výsledky se opravdu dobře kouká.

Screen 5_1.pngScreen 5_2.png
Galerie v aplikaci Fotky vám ukazuje jak fotky v JPG, tak ty v RAWu.

Fotky však skrývají jednu zajímavou funkci, kdy dokážou vytáhnout maximum z vašich RAW dat. Pokud jdete takový snímek editovat pomocí nativní aplikace, telefon vám nabídne, zda chcete využít klasického editoru nebo právě RAW vylepšení.

Fotografie 14_1.jpgFotografie 14_2.jpg
Vlevo klasický JPEG, vpravo snímek editovaný pomocí RAW vylepšení.

Bude to mít těžké

HTC U11 je top modelem značky, čemuž odpovídá i cenovka pohybující se na hranici dvaceti tisíc. Jeho hlavními konkurenty jednoznačně jsou Samsung Galaxy S8 (kvůli kvalitě) a iPhone 7 (kvůli oblíbenosti). Vyznavači kalifornské značky asi mají rozhodování jasné, ty, kteří ale dávají přednost systému Android, by však tento telefon mohl svými kvalitami přesvědčit.

Obrázek 5.jpg
HTC U11 seženete v pěti barvách. Použití skla na zádech telefonu je opravdu nevšední.

Boduje nejen optikou svého fotoaparátu, která poskytuje vysoký kontrast, líbivé barvy i ideální míru ostrosti, ale i použitými materiály v jeho konstrukci, výkonem a odladěným operačním systémem. Nenabízí však duální fotoaparát, který v iPhonu 7 Plus dokáže velké věci (režim Portrét).

Klady

  • Možnost uložení ručního nastavení fotoaparátu
  • UltraSpeed autofocus
  • HDR Boost
  • Podpora RAW

Zápory

  • Zatím záznam videa jen v 30 fps
  • Jen 180stupňové panorama

Technická specifikace:

  • Název: HTC U11
  • Rozměry: výška: 154 mm, šířka: 76 mm, tloušťka 7,9 mm
  • Hmotnost: 169 g
  • Materiál: hliník, sklo
  • Parametry: 5,5“ kapacitní S-LCD displej s 1 440 × 2 560 px, 534 PPI; USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Bluetooth 4,2, GPS; RAM 4 096 MB; baterie 3 000 mAh; procesor Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo, 2,5 GHz, 10nm); Google Android 7,1 (Nougat); 12 MPx hlavní fotoaparát s OIS, světelnost ƒ/1.7, funkce HDR Boost, zpomalené video (1 080P při 120 sn. /s), záznam videa 4K; přední 16 MPx fotoaparát, světelnost ƒ/2.0, ohnisková vzdálenost 29 mm, Full HD 1 080p; IP67

Cena:

  • 19 990 Kč

Demosnímky:

Fotografie 99_1.jpgFotografie 99_2.jpg
Fotografie 99_3.jpgFotografie 99_4.jpg
Fotografie 99_5.jpgFotografie 99_6.jpg
Fotografie 99_7.jpgFotografie 99_8.jpg
Fotografie 99_9.jpgFotografie 99_10.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud