Návod: Jak podat výpověď mobilním operátorům a na co si přitom dát pozor

Návod: Jak podat výpověď mobilním operátorům a na co si přitom dát pozor

(Inzerce) Už vám nevyhovuje mobilní tarif? Přijde vám nevýhodný, a tak se ho chystáte změnit a spolu s ním i operátora? Nebo nejste spokojeni se zákaznickým servisem, který vám váš operátor poskytuje?

zmenseno.jpg

Důvodů k podání výpovědi může být mnoho. Jak to ale udělat, aby daná společnost výpověď bez problémů akceptovala a také jste se vyhnuli sankčním poplatkům? Připravili jsme pro vás přehledný návod, ve kterém se neztratíte.

V dobrém i ve zlém, dokud vás smrt nerozdělí? Se svým mobilním operátorem ale nemusíte být až na věky věků ve věrném svazku. Pokud už prvotní očarování výhodnými službami vyprchalo a vy z něj nejste tak odvaření jako dřív, klidně mu dejte kopačky a najděte si lepšího. Poradíme vám, jak ukončit smlouvu a vyhnout se přitom sankcím.

Případ č. 1: Chcete podat výpověď a máte předplacenou kartu

Majitelé předplacených karet, kteří pouze dobíjí kredit, mají cestu poměrně k výhodnějšímu tarifu poměrně jednoduchou. Každý mobilní i virtuální operátor má totiž jasně stanové časové období, po jehož uplynutí nepoužívané předplacené karty deaktivuje, už dále nejsou funkční. Stačí si tedy pouze zakoupit jinou „předplacenku“ nebo případně sjednat tarif. Žádné pokuty vám v tomto případě nehrozí.

Složitostí se nemusíte obávat ani v tom případě, že si chcete ponechat své stávající mobilní číslo. Jakožto vlastník předplacené karty nejste vázán žádnou smlouvu, proto stačí vašeho poskytovatele služeb požádat o vygenerování ČVOP kódu, který je pro přenos telefonního čísla nutný. Ten vzápětí nahlásíte operátorovi novému.

Případ č. 2: Chcete podat výpověď a jste vázáni smlouvou

V tomto případě záleží na tom, jakou má vaše smlouva platnost. Pokud jste ji uzavřeli na dobu neurčitou, stačí podat řádnou výpověď a následně vyčkat, až uplyne výpovědní lhůta (ta je u všech operátorů odlišná). Poté vás operátor bez jakýchkoliv problémů uvolní. U úvazku na dobu určitou je ale lepší počkat, než smlouva vyprší, jinak byste mohli dostat tučnou pokutu.  

Jak ukončit smlouvu u Vodafone, O2 a T-Mobile?

Pokud chcete odejít od společnosti T-Mobile, je nutné odeslat podepsanou písemnou výpověď se všemi náležitostmi na adresu sídla společnosti, nebo všechny dokumenty odnést na nejbližší pobočku. Výpovědní lhůta u T-Mobile je 30 dní.

V případě, že je vaším současným operátorem Vodafone a vy se chystáte odejít k jinému, je třeba podat písemnou výpověď. Ta ovšem musí být na oficiální formuláři. Jakoukoliv jinou formu operátor neakceptuje. Formulář si můžete stáhnout na webu operátora v sekci Ke stažení. Výpovědní lhůta u Vodafone je do konce zúčtovacího období + 30 dní.

Chystáte se ukončit smlouvu u O2? Můžete to učinit třemi způsoby: po telefonu na bezplatné lince, osobně na jakékoliv pobočce, nebo zasláním písemné výpovědi přímo na adresu sídla společnosti. Výpovědní lhůta u O2 je 42 dní.  

Případ č. 3: Když máte k tarifu zvýhodněný tablet / telefon

To je asi nejhorší možná varianta, která vás může potkat. Pokud chcete bez otálení odejít k jinému operátorovi, budete muset celou, nebo alespoň zůstatkovou cenu produktu zaplatit. Přesné podmínky najdete ve smlouvě. Případně se informujte přímo na zákaznické lince současného operátora.  

Výjimka potvrzující pravidlo

Existuje jeden případ, kdy můžete od operátora odejít bez hrozby v podobě peněžní sankce, aniž byste museli vyčkat, než uplyne výpovědní lhůta. Je to tehdy, kdy daná společnost změní své obchodní podmínky takovým způsobem, že dojde k razantní změně postavení zákazníka, samozřejmě k horšímu. Konkrétní změna musí být zveřejněna nejméně o měsíc dříve, než vstoupí v platnost.

Určitě si přečtěte

Články odjinud