Nové stabilizační doplňky pro mobily a digitály

10.  1.  2018 | Helena Vyplelová

Společnosti JOBY a DJI si na začátek nového roku připravily několik zajímavých novinek pro navýšení stability snímací soustavy. Převládá příslušenství pro mobily – stativy, selfie tyče, gimbaly – ale dostalo se i na doplňky pro DSLR a CSC.

JOBY GripTight PRO TelePod

JOBY je znám coby výrobce stativů GorillaPod, které lze díky flexibilním ramenům připevnit na libovolný objekt. Jejich limitem je však omezená pracovní výška. Proto JOBY přichází s novým typem produktu, jenž se více podobá klasickým stativům, ale jeho využití je variabilnější – GripTight PRO TelePod lze totiž použít také jako grip a selfie tyč.

5519602209.jpg9277618009.jpg

Podstavec je tvořen klasickou trojnohou konstrukcí a vysunovací, teleskopickou tyčí. V režimu stativu TelePod nabídne pracovní výšky 34 až 79 cm. Nohy jsou konstruovány tak, aby se ve složeném stavu daly pohodlně uchopit a stativ mohl být využit jako grip – bez vysunuté teleskopické základny – nebo selfie tyč s maximální délkou 79 cm a podporou technologie Bluetooth (pro Android a iOS) ke snímání z dálky.

Nosná tyč je zakončena 1/4“ stativovým závitem pro připevnění fotoaparátu, ale součástí je také výklopný (v rozsahu cca 180 °) držák pro mobily a akční kamery, na jehož vrcholu se nachází sáňky (bez kontaktů) k upevnění dalšího příslušenství, jako je externí mikrofon nebo pomocné světlo.

9230727516.jpg1470727931.jpg

Dle slov výrobce je stativ určen pro profesionální natáčení videa mobilem, drobným fotoaparátem nebo akčními kamerami a jeho maximální nosnost je 1 kg. Maximální rozteč trojnohé základny 36 cm a její malá výška by však při použití těžších přístrojů mohla být problémem, dobrou stabilitu lze tedy očekávat spíše s mobily a akčními kamerami. Ve složeném stavu rozměry stativu činí 7 × 7 × 34 cm, váha poté odpovídá 359 g. Cena výrobku byla stanovena na 99,95 USD (cca 2 000 Kč).

JOBY GorillaPod Mobile Rig

Kromě výše zmíněného stativu představila společnost JOBY také přírůstek do rodiny flexibilních stativů s ohebnými nohami GorillaPod. JOBY GorillaPod Mobile Rig je šit na míru stále rostoucímu počtu uživatelů, kteří natáčejí videa (např. na Youtube) pomocí mobilních telefonů.

GorillaPod_MobileRig_Grip-It-0.jpgGorillaPod_MobileRig_hotpoints.jpg

Opět se jedná o drobný a skladný stativ, který je však nově vybaven dvojicí speciálních ohebných ramen, k nimž je možné připevnit variabilní příslušenství – pomocné světlo či kameru nebo externí mikrofony. Ramena jsou zakončena klasickým stativovým závitem, k nimž lze přišroubovat redukce s cold shoe (2 ks v kitu). Součástí setu je také výklopný (o cca 180 °) držák na mobil (ve vertikální i horizontální pozici), potažmo akční kameru, k jehož vrcholu lze připevnit další doplňky – přes závit nebo cold shoe. Mobile Rig lze použít také jako klasický grip, např. při natáčení za chůze.

Stativ je vyroben z odolných kompozitních materiálů a jeho rozměry činí 12 × 8 × 33 cm, váha odpovídá 362 gramům. Cena výrobku byla tak jako u druhé, výše zmíněné novinky stanovena na 99,95 USD (cca 2 000 Kč).   

DJI Osmo 2 Mobile

DJI představilo druhou vylepšenou, leč zároveň levnější generaci gimbalů pro natáčení plynulého videa bez otřesů smartphonem – Osmo 2 Mobile. Vzhledově jsou si starší i nová verze velmi podobné, přesto novinka přináší několik užitečných inovací.

Osmo Mobile 2_7.pngOsmo Mobile 2_product 3.jpg

Tou zásadní je systém napájení. Výměnné baterie nahradil vestavěný akumulátor 18650 LiPo s kapacitou 2600 mAh a napětím 7,2 V a výbornou výdrží až 15 hodin natáčení na jedno nabití. Gimbal se nabíjí přes nově integrovaný USB port (nabití trvá 2 h) a během natáčení ho lze využít i jako power banku pro připojený telefon.

DJI zapracovalo i na mechanických částech. Čelisti držáku jsou nyní pružinové, nikoli na šroub. Nově je vedle fotografování na šířku podporován i vertikální režim. Držák lze také vyklápět, otáčet a vysouvat ve větším rozsahu. Na spodní straně držáku se nachází 1/4" závit pro připojení ke klasickému stativu nebo připevnění dalšího příslušenství.   

Co se týče softwarové výbavy, Osmo 2 umí vše, co jeho předchůdce – ActiveTrack (automatické sledování pohybujícího se objektu), různé typy časosběrů, slow motion –, a navíc přidává režim hyper-lapse a efekt dolly zoom. Smartphone je s gimbalem propojen prostřednictvím Bluetooth přes aplikaci DJI GO a ovládá se pomocí tlačítek a joysticku na gripu.

Gimbal Osmo 2 je vyrobený z odolných kompozitních materiálů, váží 485 gramů a jeho rozměry činí 72 × 113 × 295 mm. Asi nejzajímavější na této novince je její cena, která je o více než polovinu nižší než u předchůdce. DJI Osmo 2 Mobile se začne prodávat na konci ledna za 129 USD (cca 2 750 Kč).

DJI Ronin-S

DJI Ronin-S je první jednoruční stabilizátor konstruovaný pro použití se zrcadlovkami a bezzrcadlovkami. K dispozici bude ve dvou verzích – s menším rámem pro CSC, jako jsou fotoaparáty Sony Alfa nebo Panasoniky řady GH a s větším rámem pro robustnější DSLR jako Canon 5D Mark IV. Tříosá stabilizační technologie gimbalu je navíc plně kompatibilní s stabilizačními systémy jak v těle, tak v objektivu.

DJI Ronin-S 4.pngDJI Ronin-S 1.png

Gimbal je ergonomicky tvarovaný pro komfortní úchop a opatřen ovládacími prvky – joystickem a tlačítky, sloužícími k nastavení parametrů a pozice fotoaparátu. V novém režimu Push je možné ručně nastavovat otočení a náklon, aniž by bylo nutné zařízení vypnout.

Aplikace DJI Ronin nabízí řadu automatických režimů a funkcí. CamAnchor umožňuje uložení různých pozicí fotoaparátů a snadné přepínání mezi nimi. S funkcí Smooth Track lze nastavit citlivost v jednotlivých osách a k dispozici jsou samozřejmě i režimy Panorama, Hyperlapse aj. Nechybí ani technologie ActiveTrack s automatickým sledováním pohybujícího se objektu.

DJI Ronin-S je kompatibilní se širokou škálou příslušenství DJI Pro, např. kontrolními jednotkami jako DJI Master Force, DJI Master Wheels či DJI Focus Command; připojit lze i další pomůcky – mikrofony, LED světla apod. Stabilizátor se začne prodávat v druhém čtvrtletí tohoto roku. Cena zatím nebyla stanovena.

Další článek »

Diskuze
Přidat příspěvek do diskuze
Témata článku: Technika, Příslušenství, Fotomobily, Stativy, Akční kamery
Sdílet článek
Další mobilní weby