33
Fotogalerie

Olloclip Core Lens Set pro iPhone 7 / 7 Plus – zase o něco lepší (test)

Olloclip kvůli změně tvaru vystupujícího fotoaparátu na zádech nových iPhonů 7 kompletně změnil systém uchycení svých předsádek, zároveň se konečně poučil z četných výtek uživatelů.

Předsádky pro mobilní telefony vyrábí Olloclip už od iPhonu 4, a to nejen pro telefony a tablety značky Apple, ale i pro zařízení Samsung (Galaxy S4 a S5). Jak jde čas, s každou další generací je o krok dál k dokonalosti (a univerzálnosti). Pořád sice něco chybí, je toho ale čím dál tím méně.

Skutečně velkorysé balení

Pokud si pořídíte novou verzi předsádek Olloclip, nemusíte řešit, zda vlastníte verzi 7 nebo 7 Plus. V balení totiž najdete tělo pro použití předsádek s oběma typy telefonů. V předchozí generaci bylo tělo jedno, které jste ještě museli vyplnit plastovou výstelkou dle používaného telefonu. Pokud jste chtěli fotografovat přední kamerou, museli jste s ním navíc neobratně šoupat.

Obrázek 1.jpg
Předsádkami Olloclip lze fotit jak hlavním, tak i předním fotoaparátem.

Tomu je díky dvěma variantám těla konec. Předsádky už totiž nejsou na tělo pevně fixovány, ale lze je rychle a jednoduše měnit a to zejména proto, abyste je mohli použít jak s širokoúhlým tak s tele objektivem u iPhonu 7 Plus. Každé tělo má i protikus, do kterého ho uchytíte. Ten má nově přidanou hodnotu v tom, že lze snadno rozevřít, takže ho můžete použít jako miniaturní stativ. V balení testované sady Core Lens najdete vyjma četných propagačních materiálů i čistící hadřík, karabinu a dvě plastové záslepky.

Obrázek 2.jpg
Držák těla Pendant Stand lze použít i jako stojánek vašeho telefonu.

Univerzální všemi směry

Olloclip pro iPhony 7 nyní nabízí sady Core Lens Set (rybí oko, širokoúhlý a 15× makro objektiv), Active Lens Set (2× telefoto – s kombinací s teleobjektivem u iPhonu 7 Plus tak získáte čtyřnásobný optický zoom, širokoúhlý objektiv) a Macro Pro Lens Set (7×, 14× a 21× makro). Všechny tyto sady obsahují unikátní Connect Lens systém, kdy je můžete mezi sebou kombinovat dle vaší libosti. K odejmutí z těla stačí posunout šoupátkem u předsádky, čímž díky integrované pružině stisknete čep a objektiv tím uvolníte z těla.

Obrázek 3.jpg
Connect Lens systém se skládá ze čtyř různých elementů, které mezi sebou můžete měnit.

V případě využití více (či méně) sad, můžete mít tělo Olloclipu osazeno třeba jen jedním objektivem. Kdybyste na druhé straně nechali prostor volný, může se vám stát, že se vám předsádka na telefon přesně neustaví. Aby k tomu nedošlo, najdete v balení plastové záslepky, kterými případnou vůli přesně vymezíte.

Samotná konstrukce má vůlí více. Předsádky se ve vymezeném prostoru mírně hýbou a celé tělo se může trochu rozevřít. Je to proto, abyste nové Olloclipy mohli použít i pokud máte na displeji nalepené nějaké ochranné sklo a to až o tloušťce 0,5 milimetru. Po nasazení těla na telefon se už ale nikde nic ani nehne.

Obrázek 4.jpg
Díky karabině v balení produktu si můžete celou sadu připnout za opasek nebo na batoh.

Konstrukce má ale i jednu zásadní vadu. Díky zvětšení jejích rozměru totiž překrývá horní stranu displeje. Nemůžete tak ovládat volby režimu HDR, možnost pořízení Live Photos a časovač. Toto příliš nevadí jako to, že pokud máte nastavený automatický jas displeje, Olloclip překryje senzor regulace a tím pádem vám displej úplně potemní a následně si musíte jas regulovat ručně z ovládacího centra.

Konečně bez obvyklých dětských nemocí

Testovaná sada Core Lens Set obsahuje čtyřvrstvý širokoúhlý objektiv se záběrem 120° a předsádku rybí oko se záběrem 180°, kterou když odšroubujete, dostanete 15× makro se schopností zaostřit na vzdálenost 12 mm. Všechny objektivy můžete použít jak pro hlavní fotoaparát, tak pro přední FaceTime kameru. Vzdálenost mezi čočkami je přesně taková, abyste s tělem nemuseli nijak hýbat a stačilo vám jen softwarově přepnout na požadovanou kameru.

Obrázek 5.jpg
Olloclip myslí i na komunitu svých uživatelů, propagační materiály v balení jsou toho důkazem

Vzhledem k velikosti těla samozřejmě nelze použít přisvětlující diodu, stejně jako nějaké fotografické režimy, které zejména na iPhonu 7 Plus kombinují výstup z obou objektivů. Konkrétně se jedná o režim portrét a také, pokud na fotografované scéně panují horší světelné podmínky, tak nelze použít přiblížení teleobjektivem – v obou případech si totiž telefon pomáhá i širokoúhlým objektivem, který je zcela zakryt. Musíte tak využít aplikací třetích stran a teleobjektiv v nich ručně vybrat.

Obrázek 6.JPG
Konstrukce Olloclipu mírně zasahuje přes displej a znemožňuje ovládání některých funkcí fotoaparátu.

Nová optika Olloclipu se konečně zbavila jejích největších neduhů. Širokoúhlý objektiv už téměř nemaže strany fotografie (při videozáznamu vůbec) a rybí oko je přesně vystředěné, takže mu chybí jen horní a spodní část kruhu. Celá ale trochu nabobtnala, co se rozměrů a váhy týče, není to však nic zásadního.

Obrázek 7_1.JPGObrázek 7_2.JPGObrázek 7_3.JPG
Díky možnosti variability lze předsádky použít pro všechny objektivy iPhonu 7 Plus.

Demosnímky

Ukázkové snímky jsou pořízeny mobilním telefonem iPhone 7 Plus a neprošly žádnou postprodukcí.

Fotografie 1_1.jpgFotografie 1_2.jpgFotografie 1_3.jpg
Vlevo je snímek bez objektivu, vpravo při použití širokoúhlého objektivu, dole při použití objektivu rybí oko.
Fotografie 2_1.jpgFotografie 2_2.jpgFotografie 2_3.jpg
Vlevo je snímek bez objektivu, vpravo při použití širokoúhlého objektivu, dole při použití objektivu rybí oko.
Fotografie 3_1.jpgFotografie 3_2.jpgFotografie 3_3.jpg
Vlevo je snímek bez objektivu, vpravo při použití širokoúhlého objektivu, dole při použití objektivu rybí oko.
Fotografie 4_1.jpgFotografie 4_2.jpgFotografie 4_4.jpg
Vlevo je snímek bez objektivu, vpravo při použití širokoúhlého objektivu, dole při použití objektivu rybí oko.
Fotografie 5_1.jpgFotografie 5_2.jpgFotografie 5_3.jpg
Ukázkové snímky s objektivem rybí oko.
Fotografie 6_1.jpgFotografie 6_2.jpg
Vlevo je snímek bez objektivu, vpravo je snímek s objektivem 15× makro.
Fotografie 7_1.jpgFotografie 7_2.jpgFotografie 7_3.jpgFotografie 7_4.jpgFotografie 7_5.jpgFotografie 7_6.jpg
Ukázkové snímky s objektivem 15× makro.
Fotografie 8.jpg
Objektiv rybí oko při použití s FaceTime kamerou.

Made in USA

Společnost Olloclip sídlí v Kalifornii v USA a její předsádky jsou tamtéž také vyráběny, nejedná se tedy o žádný čínský produkt. Díky tomu je také cena tohoto příslušenství o něco vyšší. V přepočtu činí nějakých 3 200 Kč.

Na druhou stranu, předsádky značky Olloclip pro iPhony 7 jsou zatím tou nejlepší dodatečnou optikou, kterou je můžete obdařit. Mnoho dětských chyb z předchozích generací bylo vychytáno a fotografovat s nimi vás bude skutečně bavit. Použití je totiž jednoduché, rychlé a univerzální.

Plusy:

  • Bohaté balení
  • Univerzální použití
  • Možné použití i s ochranným sklem na displeji
  • Vystředěné rybí oko jen s dvěma ořezy

Mínusy:

  • Tělo překrývá horní stranu displeje
  • Vyšší cena

Technická specifikace:

  • Název: iPhone 7 Core Lens Set
  • Rozměry: délka: 63,5 mm, šířka: 27,9 mm, hloubka: 45,7 mm
  • Hmotnost: 34 g
  • Materiál: plast, hliník, sklo
  • Parametry: širokoúhlý objektiv, objektiv rybí oko, 15× makro, pro telefony iPhone 7 a iPhone 7 Plus
  • Cena: 119,99 €

Určitě si přečtěte

Články odjinud